П етро Порошенко, който води в надпреварата за президентския пост в Украйна, заяви на брифинг, че евроинтеграцията ще бъде негов приоритет, щом стане държавен глава.
При обработени 61% от бюлетините Порошенко получава 53, 72% от гласовете. Преди още да встъпи в длъжност, той смята да участва „в редица срещи на най-високо равнище“. Порошенко изтъкна, че ще отделя специално внимание на борбата с корупцията в страната и на предстоящата ѝ модернизация.
Бъдещият президент заяви, че смята да избере Полша за първото си международно посещение като държавен глава на Украйна на 4 юни и да преговаря там със „съюзници, партньори“ на Киев – САЩ и ЕС, за да координират своите действия.
Порошенко увери, че
няма да остави проруските сепаратисти, вдигнали въоръжено въстание в Източна Украйна, да превърнат региона в Сомалия,
отбелязва АФП. Киев ще използва „юридически лостове“, за да си върне Крим; на първо място ще подготви искове пред международните съдилища, каза той.
Порошенко добави, че „със сигурност“ ще разговаря с руското ръководство през първата половина от юни. Той посочи, че мирът и стабилността в Югоизточна Украйна днес „ще са невъзможни без участието на Москва“.
Бъдещият държавен глава обяви още, че
ще остави на поста премиер Арсений Яценюк,
който беше назначен от Върховната рада, чиято дейност Порошенко нарече успешна.
Четирийсет и осемгодишният милиардер, натрупал състояние от компанията си за сладкарски изделия, потвърди, че след официалното си встъпване в длъжност смята да продаде своя бизнес и започва консултации още днес.
Москва е готова за диалог с Петро Порошенко,
но посредници за това не са нужни, заяви днес руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС. „Готови сме да сътрудничим с ЕС и САЩ за изпълнение на „пътната карта“ (на ОССЕ), но що се отнася до отношенията с Украйна, аз се съмнявам, че за това е нужен посредник“, каза Лавров.
Лидерът на украинската партия УДАР Виталий Кличко заяви вчера, че бившият президент на Грузия – Михаил Саакашвили, и бившият грузински министър на икономиката Каха Дендукидзе може да влязат в екипа на Порошенко като съветници. По думите на Лавров, точно Саакашвили не бива да бъде посредник в диалога между Русия и Украйна.
Сваленият украински президент
Виктор Янукович заяви, че уважава избора на украинския народ,
гласувал вчера за нов държавен глава. Според Янукович обаче, за да бъде вотът легитимен, трябва да са участвали и югоизточните региони. Мнозина избиратели от украинския Югоизток бяха „оскърбени и унизени от действията на нелегитимната, дошла с военен преврат“ власт в Киев, казва Янукович, като изброява „чудовищни престъпления“ на сегашните управляващи – „невинно изгорените и убити хора в Одеса, разстрелите в Мариупол, Красноармейск, Славянск, Краматорск“, употребата на тежка бойна техника. Според него „европейските политици гледат ужасени какво са надробили в опит, спазвайки корпоративната етика, да не забелязват престъпленията в инфантилно очакване на благополучна развръзка“.
Изборната победа на Порошенко е сред основните теми за западните и руските медии.
„В Източна Украйна сепаратистите и страхът спират избирателите“,
е заглавието на в. „Ню Йорк таймс“.
„Проевропейски милиардер печели изборите в Украйна“, е заглавието на в. „Вашингтон пост“. Насилието в проруската източна част на страната попречи на мнозина за гласуват, пише изданието.
„Петро Порошенко печели президентските избори в Украйна според екзит полове“, пише на първа страница в. „Гардиън“. „Шоколадовият крал“ обещава да възстанови мира след вота, който е смятан за най-важният за Украйна откакто тя стана независима, пише вестникът. Милиони граждани в размирната източна част на страната обаче изобщо не гласуваха заради симпатии към сепаратистите, страх от проруските милиции или просто липса на избирателни секции.
Порошенко също така се ангажира да започне диалог с Русия и да стартира преговори по нов договор, който да замени Будапещенския меморандум – документа от 1994 г., в който Русия, САЩ и Великобритания обещават да защитават териториалната цялост на Украйна в замяна на отказа на Киев от ядрени оръжия. Той заяви, че първото му посещение като президент ще е в Донбаския регион, отбелязва „Гардиън“.
В победната си реч в предизборната си централа в Киев Порошенко заяви, че първият му приоритет ще е „да сложи край на войната“ и съобщи, че първата му визита като президент ще е в източната част на страната, където ще предложи работни места и права за ползване на регионални езици в опит да сложи край на сепаратисткия бунт, пише в. „Дейли телеграф“. Той заяви, че възнамерява да възстанови диалога с Русия, но предупреди, че отношенията между двете страни са най-лошите от 200 години и че Украйна „никога няма да признае анексирането на Крим“, отбелязва вестникът.
„Петро Порошенко вдъхва спокойствие във време на хаос“, коментира френският в. „Монд“. Изданието отбелязва, че от 1994 г. никой друг президент, бил той Леонид Кучма, Виктор Юшченко или Виктор Янукович, не е получавал толкова силен мандат.
Милиардерът Порошенко
„побеждава със смазваща преднина“.
Според украинския избирател центристът ще намери изход от кризата в страната, обобщава „РБК дейли“. Вестникът отбелязва „близката до рекорд“ активност (над 60 на сто по предварителни данни на ЦИК според Укринформ, б. р.), при все че самопровъзгласените Донецка и Луганска област в Източна Украйна почти не гласуваха.
Порошенко дължи успеха си на разочарованието от днешните власти в Киев, на сдържаната си риторика и ефикасните политтехнологии, пише изданието. Бизнесменът неведнъж говори пред протестиращи на Майдана, затова успя да привлече гласовете на недоволните от тримата нерешителни според тях днешни лидери на Украйна – Арсений Яценюк, Виталий Кличко и Олег Тягнибок, обяснява киевският политолог Володимир Фесенко.
Стане ли президент, Порошенко ще трябва да се разбере с Русия. Украинската конституция обаче не му дава достатъчно пълномощия и Москва още не го приема като преговарящ, способен да гарантира своите обещания, заявява руският експерт Алексей Чеснаков.
Предварително пък се налага Порошенко да заеме приемлива за Русия позиция по статута на Крим. А да признаеш загубата на полуострова, анексиран от Москва, в украинската политика е просто самоубийство, твърди аналитикът.
Експерти на „Независимая газета“
нареждат вчерашния вот сред най-честните в Украйна.
Никой от участниците в надпреварата не разполага с административния ресурс, традиционно използван досега, и мащабни фалшификации в момента са нещо невъзможно, убеден е бившият председател на местната ЦИК Ярослав Давидович.
Украинците очакват от новия президент най-вече да стабилизира положението в страната и да спре кръвопролитията в източните региони, пише „Новие известия“. Жители на Киев заявяват пред изданието, че не помнят такава активност на избори, но тя не ги учудва, „защото са надхвърлени всички граници на човешкото търпение“.
Още не знаем дали изборите са валидни, предупреждава пък „Московский комсомолец“, но очаква след вота „сигурни“ промени в ситуацията.
Този път украинците не избираха между ЕС и Митническия съюз, между Запада и Русия.
Изборът вече бе сторен вместо тях във Вашингтон и предварително одобрен от американските политици, коментира „Росийская газета“. Европа също подкрепи предварително този избор, добавя руският официоз и цитира наблюдателя Карл Георг Велман, депутат от Бундестага. Той заявил, че дори „да са правени пречки да гласуват на част от избирателите в Източна Украйна, световната общност и ОССЕ ще признаят изборите (...) за легитимни“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!