Петро Порошенко: Руски сили нахлуха в Украйна
Източник: netinfo

У краинският президент Петро Порошенко заяви в телевизионно обръщение, че руски сили са навлезли в Украйна и свика спешно заседание на украинския Съвет за сигурност и отбрана, предадоха световните агенции.

Порошенко заяви, че

отменя планирана визита в Турция заради бързото влошаване на ситуацията в страната му,

допълват агенциите.

Държавният глава трябваше да е в Турция за встъпването в длъжност на новоизбрания президент Реджеп Тайип Ердоган.

„Взех решение да анулирам работното си посещение в Турция заради бързото влошаване на ситуацията в Донецка област, по-специално в Амросиевка и Старобешево заради нахлуването на руски военни“, каза Порошенко.

Вчера говорителят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна – Андрий Лисенко, съобщи, че руски военни са прекосили границата на Русия с Украйна и са навлезли в източния украински град Амросиевка. Кметът на Новоазовск – Олег Сидоркин, пък съобщи, че проруски сепаратисти са влезли в града.

 

 

Днес в профила си в „Туитър“ Съветът за сигурност и отбрана на Украйна съобщи, че

руски войски са поели контрола върху Новоазовск,

който се намира на 100 км от бастиона на проруските сепаратисти Донецк, предаде АФП. „Вчера руски военни са поели контрола върху Новоазовск“, се посочва в съобщението. Градът е с население от 11 хил. души и е на няколко километра от руско-украинската граница.

Според Съвета за сигурност и отбрана на Украйна няколко от околните села също са под контрола на руски военни.

В съобщението се казва, че украинските сили са се изтеглили от Новоазовск, за да спасят живота си, а Киев сега увеличава силите си в пристанищния град Мариупол, предаде Ройтерс.

Украинският представител на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа Игор Прокопчук също съобщи, че руски военни извършват „директно нахлуване“ в източната част на Украйна. „Ситуацията се влоши значително“, каза Прокопчук на заседание на ОССЕ. Като пример той посочи превземането от редовни руски сили на украинския град Новоазовск и на няколко градове и села около него. Руският посланик в ОССЕ Андрей Келин увери, че няма никакво руско военно участие в Украйна и Русия не доставя там никаква военна техника. Той отрече твърденията за навлизане в Украйна на колони с военна бронирана техника от Русия.

Позовавайки се на високопоставен военен представител на НАТО, чието име не съобщават, Ройтерс и АФП съобщиха, че

в момента на украинска територия, и по-специално в района на град Новоазовск, се сражават над 1000 руски военнослужещи.

„По наши оценки доста над 1000 руски военни се сражават сега в Украйна. Те подкрепят сепаратистите, бият се с тях срещу украинските въоръжени сили“, заяви представителят.

Същевременно в обръщение, излъчено от телевизия „Росия 24“, премиерът на т. нар. Донецка народна република Александър Захарченко, заяви, че силите на проруските сепаратисти включват „около 3-4000 руски доброволци“.

Присъствие на руски войници в Източна Украйна е неприемливо и не може да бъде търпяно,

заяви днес френският президент Франсоа Оланд на среща в Париж с френските посланици, предаде АФП. Той призова Русия да зачита суверенитета на Украйна и да прекрати подкрепата си за сепаратистите. Тя трябва да контролира ефективно границата си и да спре прехвърлянето на оръжие и техника.

Френският президент призова украинските власти да покажат сдържаност във военните операции и да вземат решение за широка децентрализация в полза на рускоезичните региони.

Оланд заплаши, че ако ескалацията продължи, санкциите срещу Русия ще се запазят и дори засилят. Русия не може едновременно да се стреми да бъде призната сила от XXI в. и да не зачита правилата. Това противоречие трябва да бъде разрешено първо от руския президент, подчерта Оланд.

Вчера САЩ и Германия осъдиха навлизането на руски части в Украйна. Говорителката на Държавния департамент Джен Саки заяви, че изпращането на още танкове и друга бронирана техника на територията на Украйна е знак, че вероятно е започнало контранастъпление под руско ръководство в източните градове Донецк и Луганск. Саки също изрази безпокойство от бунтовническите атаки в югоизточния пристанищен град Новоазовск.

Германската канцлерка Ангела Меркел каза в телефонен разговор на руския президент Владимир Путин, че съобщенията за нови руски военни набези на украинска територия трябва да се изяснят. Тя е подчертала, че Русия носи голяма отговорност за деескалацията и охраната на границите си, съобщи говорителят на Меркел – Щефен Зайберт.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Посланикът на България в САЩ е подал оставка

Посланикът на България в САЩ е подал оставка

България Преди 28 минути

Панайотов става посланик в САЩ през 2022 г.

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

Терзиев: Долу ръцете от инж. Стоян Братоев

България Преди 1 час

Бонев: „Това е активен саботаж на строителството на метрото на София

Дете на 4 години в София с менингококова инфекция

Дете на 4 години в София с менингококова инфекция

България Преди 3 часа

В градината, която посещава, са извършени над 200 проби

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Унгария: Украйна е прекалено бедна за ЕС

Свят Преди 3 часа

Бока: ЕС вече ѝ е предоставил най-малко 148 млрд. евро

<p>Принц Хари и Меган с кортеж и охрана на събитие в Ню Йорк</p>

Принц Хари и Меган с кортеж и охрана за срещата Time100 в Ню Йорк

Любопитно Преди 3 часа

Двамата отново предизвикаха вълна от реакции с новата си поява

ГДБОП ще провери има ли пробив в АПИ

ГДБОП ще провери има ли пробив в АПИ

Свят Преди 4 часа

Иванов е уведомил отдел „Киберсигурност” на ГДБОП

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Нападение с нож окървави гимназия във Франция

Свят Преди 4 часа

По първоначална информация едно дете е загинало, а други три са тежко ранени

Хирургът на папа Франциск разказа за последните му мигове

Хирургът на папа Франциск разказа за последните му мигове

Свят Преди 4 часа

Серджо Алфиери каза, че при последната си хоспитализация в "Джемели" тази пролет Франциск е казал, че не иска да бъде интубиран

Русия издаде ядрена заплаха, докато мирните преговори за Украйна са в застой

Русия издаде ядрена заплаха, докато мирните преговори за Украйна са в застой

Свят Преди 4 часа

Тези заплахи съвпадат с нарастващите трудности пред опитите на Тръмп да посредничи за мир между Украйна и Русия

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

България Преди 4 часа

През 2024 г. общият брой на жалбите и сигналите до КЗП надхвърля 27 000

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

България Преди 5 часа

Научете повече по темата в следващите редове

Снимката е илюстративна

„Змии в самолета! Трябва да кацнем!“ - аварийно приземяване след паника на борда

Свят Преди 5 часа

Мъжът носел тениска със змийска щампа и изглежда халюцинирал, че влечугите пълзят из кабината

Снимката е илюстративна

Жена напръска друга с лютив спрей и запали лицето ѝ с електрошок

България Преди 5 часа

Нападението е извършено във филиала на Спешна помощ в Ботевград

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята” тази вечер

Любопитно Преди 5 часа

Шоуто в Арена 8888 ще започне с невиждана битка на племената, а всеки гладиатор има шанс да стане шампион

<p>Мишел Обама разкри защо е пропуснала клетвата на&nbsp;Тръмп</p>

„Избрах себе си“: Мишел Обама обясни отсъствието си от встъпването в длъжност на Тръмп

Любопитно Преди 5 часа

Тя подчерта, че отсъствието ѝ е било личен избор, направен в името на вътрешния ѝ комфорт

Снимката е илюстративна

България е четвърта по брой полицаи на глава от населението в Европа - има ли резултат?

Светът в числа Преди 5 часа

Сравнения в ЕС показват, че България инвестира най-много средства в полицията, но престъпността остава спорен показател