С ъветът на директорите на МВФ одобри нова антикризисна програма за Украйна в размер на 17 млрд. долара, които ще бъдат отпуснати през следващите две години, съобщиха осведомителните агенции.
Киев ще може да получи първия транш от около 3,2 млрд. долара още в близките дни. Това ще позволи на украинското правителство да покрие непосредствените си задължения и да избегне опасността от дефолт. От този първи транш 2 млрд. ще отидат специално за укрепване на бюджета.
В бъдеще парите от помощта ще се отпускат
след редовни оценки за изпълнение на програмата –
първоначално веднъж на два месеца, а след това – на тримесечие.
Общо международната помощ за Киев трябва да достигне 27 млрд. долара за две години. Освен МВФ помощта се отпуска и от Световната банка, от международни организации и на двустранна основа – от правителства на отделни страни, включително САЩ и Европейския съюз.
Програмата за подпомагане на Украйна предвижда отпускане на достатъчно ресурси, за да може Киев да погаси газовите си дългове към Русия, които според фонда са около 2,2 млрд. долара, отбелязва ИТАР-ТАСС. Впоследствие парите би трябвало да осигурят своевременните плащания по договорите за купуване на газ от Русия при цена от 385 долара за 1000 куб. м.
Одобренията днес от МВФ заем включва и 5 млрд. долара за рефинансиране на досегашния дълг на Киев към фонда, предаде ДПА.
Още в края на март МВФ и Киев постигнаха договореност за отпускането на кредит в размер на 14 до 18 млрд. долара. На 25 април украинският министър на финансите Александър Шлапак заяви, че страната очаква отпускането на заем в размер на 16,8 млрд. долара. Мисията на МВФ в Украйна препоръча отпускането на кредит от 17 млрд. долара на фона на прогнозата за съкращаване на брутния вътрешен продукт на страната за текущата година с 5%. В замяната на отпуснатия заем Киев се ангажира да осигури по-голяма гъвкавост на гривната, да повиши постепенно цените на електроенергията, да проведе пенсионна реформа и съкрати държавните разходи.
„Стенд-бай програмата за Украйна носи геополитически рискове“,
предупреди обаче директорът на МВФ Кристин Лагард. „Ще вземем всички предпазни мерки за смекчаването на рисковете, свързани с изпълнението на програмата“, заяви тя, цитирана от Ройтерс.
Говорейки за геополитическите рискове от заема, ръководителят на финансовата институция допълни, че „двустранна международна подкрепа и сътрудничество на страните ще бъдат в състояние да помогнат за укрепването на икономиката на Украйна“.
МВФ ще преразгледа помощта си за Украйна, ако Киев загуби източната част на страната,
обхваната от проруски бунт, предупреди Фондът. „Конфликтът в района може да отслаби бюджетните приходи и да нанесе големи щети на перспективите за инвестиции“, посочва МВФ. Според него източните украински области – Донецк, Луганск и Харков, съставляват 21% от БВП на страната и около 30% от производството ѝ. В случай на ескалация в района, МВФ смята, че ще е необходимо да се увеличи финансовата помощ за страната. Корективни мерки към програмата за реформи, изисквани от МВФ, също могат да бъдат обмислени, посочи фондът.
Междувременно
от днес „Нафтогаз Украйна“ увеличава с над 50 на сто цената на газа за битови потребители,
за да се изпълнят изискванията на МВФ за премахване на субсидиите от съветско време, съобщи Ройтерс. Освен това от днес в Украйна цената на природния газ се увеличава със 17,5% за промишлените потребители и организации, които се финансират от държавните и местните бюджети, информира ИТАР-ТАСС. Пределната цена на газа става 4724 гривни за 1000 куб. м газ (около 414 долара). Цените на газа за промишлените потребители и бюджетните организации бяха повишени вече веднъж тази година – от 1 април със съответно 29,1% и 64,2%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!