Л уганск е в състояние на хуманитарна катастрофа и на ръба на екологична, съобщи градският съвет на сайта си.
„На територията на града ситуацията остава критична. Луганск е без ток, намирайки се
фактически в състояние на хуманитарна катастрофа.
От неделя част от жителите на областния център са без електричество, вода, комуникации, интернет“, съобщават местните власти.
Изцяло е преустановено и извозването на боклука, което при високите летни температури е опасно.
250 хил. граждани на Луганск, голяма част от които пенсионери и родители с малки деца, които нямат къде да отидат или пък нямат средства, за да напуснат града, са
като заложници в него заради продължаващите военни действия –
под обстрел, без комуникации, с все по-празни магазини, от които изчезват последните запаси от хранителни продукти.
Особено тежко стои и въпросът с недостига на лекарства – в целия град работят само малък брой аптеки. Частично разрушени са четири болници и три поликлиники.
Броят на вътрешно разселените лица в Украйна е достигнал 117 хил. души,
а над 168 хил. са избягали в Русия – това са данни, огласени от Върховния комисариат на ООН за бежанците.
87% от напусналите домовете си, които обаче не са преминали държавната граница (това са т.нар. вътрешно разселени лица), са именно от Луганска и Донецка област.
В началото на юни броят на тези лица в Източна Украйна, където войски на Киев се сражават със сепаратистите, беше едва около 2600.
По данни на световната организация хората от региона срещат все повече трудности – инфраструктурата е силно пострадала, банките не работят, водоснабдяването е затруднено, много сгради са частично или напълно разрушени при бойните действия.
2700 украинци са потърсили международна закрила в европейски държави.
Сепаратистите в Източна Украйна окупират болници, нападат линейки и заграбват лекарства за собствени нужди
и така не позволяват за цивилните граждани да бъдат полагани необходимите грижи, предупреди в специално изявление международната правозащитна организация „Хюман райтс уоч“ (HRW.org), цитирана от Франс прес.
От „Хюман райтс уоч“ припомнят, че международните правила по време на конфликт предвиждат специална закрила на болниците и медицинските екипи.
Правозащитната организация критикува и практиката на сепаратистите да охраняват с многобройни въоръжени бойци медицинските екипи, като по този начин рискуват да превърнат медиците във „военни мишени“.
„Хюман райтс уоч“ са обезпокоени от това, че в резултат на артилерийски обстрел от юни насам са пострадали най-малко пет болници в Източна Украйна и са загинали две медицински лица.
„Обстоятелствата при тези нападения, повечето от които са в зони под контрола на бунтовниците, подсказват, че правителствените сили са отговорни за тях, но са необходими разследвания, за да се определи дали нападенията нарушават международните правни норми“, посочва правозащитната организация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!