В зривяването на украинския газопровод Уренгой-Помари-Ужгород е планиран саботаж, заявява украинското министерство на енергетиката. Органите на реда разглеждат като основна версията за терористичен акт, се посочва в съобщението на ведомството.
Вчера избухна експлозия, която унищожи част от международния газопровод Уренгой-Помари-Ужгород, известен още като Транссибирски газопровод, по който към Европа тече руски газ.
Инцидентът става ден след решението на Москва да спре доставките на газ за Украйна, като изпраща към украинската територия само обемите, които трябва да преминат транзитно към други европейски държави.
Украинският вътрешен министър Арсен Аваков също
определи станалото като „руски саботаж“.
„Саботажът на газопровода е пореден опит на Русия да дискредитира Украйна като газов партньор“, допълни той.
„Според местни жители точно преди експлозията са чути два силни гърмежа, което може да означава, че експлозиите са били преднамерени“, каза Аваков, цитиран от Ройтерс.
Взривеният участък от газопровода е бил в „аварийно състояние“,
заяви обаче пред телевизионния Пети канал председателят на Полтавската областна държавна администрация Виктор Бугайчук.
Той уточни, че преди две години инженерите по линейното управление на магистралните газопроводи съобщили на „Нафтогаз“ за „аварийното състояние“ на тръбите.
Компанията обаче отказала да отдели средства за ремонт.
Украинският премиер Арсений Яценюк нареди да бъде засилена охраната на газопреносната система
след вчерашната експлозия на магистрален газопровод, предадоха ИТАР-ТАСС и Ройтерс.
След доклада на министъра на вътрешните работи Арсен Аваков, представен на днешното правителствено заседание, според който взривът е предизвикан от бомба, поставена под бетонен блок, поддържащ газопровода, премиерът отбеляза, че Киев е предчувствал преди две седмици, че ще има саботаж.
По думите на Яценюк целта е била да се подкопае репутацията на Украйна като надежден транзитен партньор.
Заместник-министърът на енергетиката Вадим Улида изтъкна от своя страна, че
Украйна изпълнява задълженията си по осигуряване на транзита на руски газ за Европа.
По думите му експлозията не е повлияла на подаването, тъй като газът автоматично е бил преразпределен по друг маршрут. Улида подчерта, че в страната се осъществяват както текущи, така и дългосрочни ремонти като част от реконструкцията на газопроводите с европейски средства.
„Нямам никакви основания да мисля, че украинските газопроводи са по-лоши, отколкото в Европа или в Русия“, допълни той.
Заместник-министърът каза това по повод изявление на заместник-председателя на управителния съвет на Газпром Виталий Маркелов, който не изключи вероятността от нови аварии заради износената украинска газопреносна система.
Взривът на съоръжението Уренгой-Помари-Ужгород е станал заради разхерметизиране на тръбата,
в резултат на което е имало изтичане и възпламеняване на газа, съобщи РИА „Новости“, позовавайки се на украинската служба по извънредните ситуации. От пресслужбата на ведомството уточниха, че височината на пламъка е била около 30 м. Диаметърът на газопровода е 1400 мм, а дълбочината на полагането му е около 2 м.
Източник от „Газпром“ също увери, че руските газови доставки през Украйна за Европа не са засегнати след взрива, тъй като газът се подава по паралелен тръбопровод, предаде Ройтерс.
Руският газ се изнася в необходимия обем от 180 млн. куб. м на ден въпреки вчерашната експлозия, заяви пред журналисти заместник-председателят на управителния съвет на „Газпром“ Виталий Маркелов, цитиран от ИТАР-ТАСС и Ройтерс.
Тристранните преговори за газа ще бъдат възобновени само ако Украйна си плати дълга,
независимо от предложението на Европейската комисия, заяви руският енергиен министър Александър Новак, цитиран от ИТАР-ТАСС.
„Позицията ни не се променя. Преговорите, консултациите могат да продължат само след като украинската страна погаси дълга си. Готови ли сме да се срещнем през юли? По принцип сме готови“, изтъкна Новак.
ЕК предлага да се проведат нови тристранни преговори за газа до средата на юли,
заяви вчера в интервю за Ройтерс еврокомисарят за енергетиката Гюнтер Йотингер.
По думите на Йотингер ЕК разчита да намери решение на газовия проблем през летните месеци, когато запасите от газ в хранилищата са достатъчни, а търсенето на суровината е ниско.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!