И украинските сили, и сепаратистите заговориха за изтегляне.
Първо Семьон Семьонченко – депутат от парламента в Киев, който оглавява доброволчески батальон в боевете в Източна Украйна, обяви, че
украинските сили са започнали днес да се изтеглят от стратегическия град Дебалцево,
в който боевете продължиха въпреки влизането в сила на примирието, договорено в Минск. „Изтеглянето се извършва по планиран и организиран начин“, каза Семьонченко, цитиран от руската агенция РИА Новости. На страницата си във „Фейсбук“ той обаче добавя, че „врагът се опитва да пресече пътищата ни и да предотврати изтеглянето на войските“. Според пресслужбата на сепаратистите, цитирана от Ройтерс, стотици украински правителствени войници се предават в Дебалцево заедно с оръжията си.
По-късно украинският президент Петро Порошенко потвърди, че
Украйна е изтеглила по-голямата част от войските си от Дебалцево,
предаде АП. „Армията е изтеглила 80% от войските си от града и още две колони военни предстои да го напуснат“, написа Порошенко в профила си в „Туитър“. Той отхвърли твърденията на проруските сепаратисти, че украинците са били обкръжени и каза, че войските напускат Дебалцево със своите оръжия и боеприпаси. „Дебалцево беше под наш контрол. Той никога не е бил обкръжаван. Нашите войски са го напуснали организирано. Това напускане беше планирано“, заяви Порошенко пред журналисти на летището в Киев, откъдето отпътува за Източна Украйна.
Също днес военният говорител на сепаратистите в Донецк – Едуард Басурин, заяви, че
бойците на Донецката народна република (ДНР) в Източна Украйна са започнали да изтеглят тежката си артилерия
от линията на разграничаване с украинските войски. „Пет самоходни артилерийски установки калибър 152 милиметра се изтеглят от района на Еленовка в местата на постоянно разполагане“, каза той.
Изтеглянето на тежките оръжия от разделителната линия между войските на Киев и на отцепниците е част от договореностите, постигнати в Минск на 12 февруари и предвиждащи спиране на огъня в Донбас от 15 този месец. То трябваше да започне вчера, но всяка от страните изчакваше другата.
Вчера и лидерът на самопровъзгласилата се Луганска народна република (ЛНР) Игор Плотницки заяви, че силите му спазват споразумението и „нашите танкове и артилерия се изтеглят“.
Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, внесена от Русия,
в подкрепа на мирното споразумение от Минск за Украйна. Съветът призова всички страни в конфликта да приложат споразуменията и да прекратят бойните действия, предадоха световните агенции. Съветът за сигурност на ООН потвърди зачитането си на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна и изрази дълбоката си загриженост от трагичните събития и насилието в източните региони на страната.
15-те страни членки на Съвета призоваха воюващите и да улеснят достъпа на наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, която да следи за изпълнението на споразумението, предаде АФП.
Посланикът на САЩ в ООН Саманта Пауър нарече ироничен факта, че резолюцията, одобрена с единодушие от 15-членния Съвет за сигурност на ООН е съставена от Русия. „Русия подписва споразумения, а след това прави всичко по силите си да ги подкопае, Русия се обявява за защитник на суверенитета на страни, а след това действа като че ли границите на съседна страна не съществуват“, заяви Пауър след гласуването.
Снощи, в разговор с украинския президент Петро Порошенко, американският вицепрезидент Джоузеф Байдън обяви, че
Вашингтон осъжда „твърдо“ нарушаването на прекратяването на огъня в източната част на Украйна от „сепаратистите, които действат съвместно с руските сили“,
според АФП. В разговора Байдън е потвърдил, че ако Москва продължава да нарушава договореностите от Минск „цената, която Русия ще трябва да плаща ще бъде по-висока“.
Американският вицепрезидент е осъдил и факта, че Русия и сепаратистите пречат на наблюдателите на ОССЕ да достигнат Дебалцево, който през последните седмици е най-горещата точка на фронтовата линия. Отсъствието на наблюдателите позволява на сепаратистите да развиват офанзивата си без задръжки, се уточнява в изявление на Белия дом.
Руският външен министър оцени изказването на Байдън като „поредна заплаха“ на Вашингтон. Според министъра Дебалцево ще бъде използвано като предлог за налагане на нови санкции на Русия. „В Минск ние казвахме, че там украинските войски са попаднали в котел, че трябва да говорим за това как те биха могли да напуснат Дебалцево. Порошенко каза, че няма котел. В резултат се получи това ето това“, заяви първият дипломат на Русия.
Европейският съюз е готов да предприеме съответните стъпки, ако сраженията в Украйна продължат,
както и при нови развития на обстановката в разрез с договореностите от Минск. Това се посочва в изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини по повод събитията в Дебалцево.
Действията на подкрепяните от Русия отцепници в този район са в пряко нарушение на прекратяването на огъня. Отцепниците трябва да преустановят военните си действия. Русия и отцепниците трябва незабавно и напълно да приложат решенията от споразумението, подписано в Минск, настоява Могерини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!