Р уският енергиен гигант „Газпром“ е подал иск в международния арбитражен съд в Стокхолм срещу „Нафтогаз Украйна“ за задължения в размер на 4,5 млрд. долара, предаде РИА „Новости“, позовавайки се на съобщение на руската компания.
До този момент „Нафтогаз“ не е превел средства на „Газпром“ за газовия си дълг.
„Нафтогаз“ ще получава газ при платени обеми. Плащането е нула, съответно – нула“,
каза говорителят на „Газпром“ Сергей Куприянов, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Руският газ за европейските потребители се доставя в пълен обем, подчерта обаче той. Куприянов посочи, че обемите газ, предназначени за Европа, постъпват в пълно съответствие с договорите, a „Нафтогаз“ е длъжен да осигури непрекъснатите им доставки до предавателните пунктове.
В същото време „Газпром“ съобщи, че е уведомил Европейската комисия за
възможни прекъсвания на транзита на газ поради преминаването на Украйна към режим на авансово плащане.
„ЕК е уведомена за възможни прекъсвания на газа, в случай че „Нафтогаз“ Украйна неправомерно отклонява газ от транзитните потоци“, се казва в съобщението на руския газов гигант.
Тази сутрин в 9 ч. българско време изтече ултиматумът, който руската компания беше поставила на украинската страна и Киев вече ще трябва да предплаща за газовите си доставки.
На преговорите между Киев и Москва тази нощ споразумение не бе постигнато.
Украйна не плати и частта от дълга си – 1,9 млрд. долара, която трябваше да бъде платена до днес сутринта.
„Решението (за авансово плащане) е взето поради хронично неплащане от „Нафтогаз“. Просрочените задължения на компанията за доставения руски газ възлизат на 4,458 млрд. долара. От тях 1,451 млрд. долара са за ноември и декември, а 3,007 млрд. долара – за април и май“, отбелязва руската газова компания.
Украйна продължи да обвързва погасяването на дълга с предварително съгласуване на цената, смятано от 1 юни. Украинският министър на енергетиката Юрий Продан поиска новата цена да бъде 326 долара за 1000 куб. м вместо 268 долара, за които Киев настояваше по-рано.
„Газпром“ предложи цена от 385 долара за 1000 куб. м.
Украинският премиер Арсений Яценюк възложи на Министерството на енергетиката и на Министерството на правосъдието да
подготвят законопроект за извънредно положение в енергийния сектор.
„Украйна трябва да се готви за тежки времена, страната трябва да бъде готова за това“, каза Яценюк.
Той е възложил на националната комисия по регулирането на електроенергетиката да установи „икономическата обосновка на тарифите за транспортиране на руски природен газ през територията на Украйна“.
Премиерът се е разпоредил освен това в Парламента да бъде внесен законопроект за съвместна експлоатация и модернизация на украинската газотранспортна система с европейски и американски партньори.
Утре Яценюк ще представи доклад във Върховната рада за газовите преговори с Русия.
„Газпром“ предложи на Украйна по-добри условия за доставка на газ, отколкото имаше правителството на президента Виктор Янукович,
заяви Алексей Милер на среща с руския премиер Дмитрий Медведев, която бе открита за журналисти, предаде ИТАР-ТАСС.
„Украйна изкуствено създаде газова криза и това ще удари по интересите на икономиката ѝ“, каза Медведев.
„Режимът на предплата за Украйна бе въведен заради неконструктивната позиция на правителството на тази страна, която може да се определи като шантаж“, заяви Милер.
„Мисля, че ние не бива да блокираме възможността за диалог, ако все пак нашите колеги в Украйна, ръководени от доводите на разсъдъка, започнат да слушат повече и се върнат към обсъждането на изключително благоприятните, твърде преференциални предложения, с които излезе руската страна. Мисля, че ще бъдем готови за продължаване на преговорите, но при условие че задълженията бъдат изцяло погасени“, каза още Медведев.
Европейската комисия е предложила план за разрешаване на газовия конфликт между Русия и Украйна
с погасяване на задълженията до края на годината, съобщи във Виена еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.
„Ние предложихме Украйна да преведе до два дни 1 млрд. долара на „Газпром“ и също така представихме план за погасяване на останалите задължения в рамките на шест месеца, така че до края на годината да бъде изплатен дългът наред с редовното плащане на текущите сметки“, каза още Йотингер.
„Това беше трудноизпълнимо, но приемливо за Украйна“, допълни той.
ЕС може да бъде изправен пред недостиг на газ тази зима,
след като преговорите за доставките на газа между Русия и Украйна се провалиха, призна Йотингер.
„Идните седмици няма да са проблем, ще получаваме нашите обеми газ. Но ако Украйна използва резервите си, ще имаме проблем със студена зима“, допълни той.
„Смятам, че е в интерес на всички газовият сектор да не бъде използван като политически инструмент и потвърждавам, че руските партньори не използват газа като политически инструмент в отношенията с ЕС“, каза още Йотингер.
Преговорите между ЕС и Русия за „Южен поток“
ще бъдат възобновени при първа възможност, заяви пред ИТАР-ТАСС той.
„Ще направим това, когато има време. Сега сме заети с Украйна, но при следваща възможност ще обсъдим това с (руския министър на енергетиката - б.ред.) Новак", изтъкна Йотингер.
По думите му отначало Европейската комисия възнамерява да разбере какво намерение има руската страна по отношение на иска в Световната търговска организация (СТО) срещу третия енергиен пакет на ЕС.
Преди това Йотингер посочи, че ЕК може да подкрепи руския проект за газопровод „Южен поток“. „Към този момент този проект нарушава европейското законодателство, но ако бъдат отстранени нарушенията, аз мога да подкрепя този проект“, изтъкна Йотингер.
Аргументите за законността на газопровода „Южен поток“, който се изгражда от „Газпром“ за доставяне на газ директно за Европа, заобикаляйки Украйна, усложниха трудните преговори за цените, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!