С поразумението за свободна търговия между Украйна и ЕС, което трябваше да бъде ратифицирано във вторник от украинския парламент,
няма да влезе в сила преди края на 2015 година,
обяви Европейската комисия днес след дискусии с Украйна и Русия, която е силно против поразумението.
"Това ни дава 15 месеца, за да продължим дискусиите. Договорихме се да се удължат временните търговски мерки, с които се намаляват митата за някои украински продукти, предназначени за европейския пазар за същия период", обясни еврокомисарят за търговията Карел де Гухт на пресконференция, цитиран от АФП.
Междувременно
споразумението за асоцииране между Киев и ЕС ще влезе в сила от 1 ноември
след едновременната му ратификация във вторник от Върховната Рада и Европейския парламент, съобщи украинският президент Петро Порошенко.
"Историческото събитие ще се състои във вторник. За първи път споразумението ще бъде ратифицирано едновременно" в Киев и Страсбург и "ще влезе в сила на 1 ноември", съобщи Порошенко на съвместна пресконференция в Киев с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
"Споразумяхме се за първата среща на Съвета за асоцииране на 17 ноември", допълни той.
Председателят на ЕК Жозе Мануел
Барозу предупреди, че украинското примирие не е достатъчно, за да се постигне дългосрочен мир,
като нарече поведението на Русия към западната ѝ съседка "неприемливо".
Според него подписаното миналата седмица примирие между Русия и Украйна "със сигурност е положителна стъпка, която трябва да се уважава". "Въпреки това, тя все още е недостатъчна, за да се гарантира устойчив мир", каза той.
"Ние се ангажираме да търсим и да достигнем до решение чрез преговори, ние също не се колебаем да реагираме решително на неприемливото поведение на Русия", каза той.
Според Барозу санкциите срещу огромни държавни банки, петролни компании и производителите на оръжия целят да тласнат Русия към заключението, че е по-добре да има положителни и конструктивни отношения с Украйна и Европейския съюз. "Те също така означават, че ЕС и нейните държави-членки стоят зад Украйна", обясни Барозу.
Барозу заяви, че 28-членният блок е готов да помогне на воюващите страни да постигнат договаряне на политическо решение, за да бъде запазена териториалната цялост на Украйна и да се осигури "изтеглянето на чуждите войски".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!