Е вропейският съюз прие днес значим пакет от икономически санкции срещу Русия, за да принуди руския президент Владимир Путин да преустанови всякаква подкрепа за действията за дестабилизиране на Украйна, предадоха световните агенции, като се позоваха на говорител на европейската дипломатическа служба.
"Постигнато беше политическо споразумение относно пакета от икономически санкции", каза говорителят. Това споразумение беше постигнато по време на заседание на посланиците на 28-те в Брюксел, посочва Франс прес.
По този начин ЕС преминава към третия етап от санкциите си срещу Москва заради кризата в Украйна.
С новите наказателните мерки ще бъдат засегнати руски петролни компании, банки и фирми за отбрана, предаде Ройтерс.
Дипломати от ЕС обясниха, че е постигнато споразумение за ограничения в търговията с оборудване за петролния сектор и сектора на отбраната, със стоките за двойна употреба. Държавните руски банки няма да могат да увеличават капитала си на европейските капиталови пазари.
Санкциите ще бъдат преразгледани след три месеца.
Тези санкции ще ограничат както достъпа на руските банки до финансовите пазари, така и вноса на оръжия, на стоки с двойно предназначение и на енергийни технологии, посочва ДПА.
Франс прес уточнява, че според санкциите се забранява и продажбата на оръжия, на технологии с двойно предназначение, както и на технологии в областта на енергетиката.
Петролната промишленост също ще бъде засегната, добави европейският дипломатически представител, цитиран от Ройтерс.
Новият пакет влиза в сила в четвъртък, посочва ДПА.
Санкциите трябва да бъдат публикувани в официалния бюлетин на ЕС, за да влязат в сила, припомня Франс прес.
ЕС е решил днес и да блокира авоарите на четирима руски бизнесмени, близки до президента Путин. Санкциите са насочени и срещу три компании, сред които една банка. Конкретни имена не се съобщават, посочва Франс прес.
Утре в Официалния бюлетин на ЕС ще бъдат публикувани имената на четиримата руски бизнесмени и на трите руски компании, сред които и една банка, които са обект на санкциите.
Черният списък на ЕС срещу Русия включва вече 87 души и 20 юридически лица, на които са замразени авоари в ЕС и е забранено издаването на визи.
За първи път ЕС атакува бизнес средите, близки до руския президент Путин. Това е много ясен сигнал за решимостта на блока да действа, за да накаже Русия заради нейните действия за дестабилизация на Украйна, отбелязва Франс прес.
Европейците искат по този начин да упражнят натиск върху руския президент, за да затвори той руско-украинската граница и така да попречи на доставките на оръжия за проруските сепаратисти в Украйна и да ги принуди да преговарят с властта в Киев.
Икономическите санкции, приети днес, са силно предупреждение към Русия, но те могат да бъдат отменени, ако руските лидери престанат да дестабилизират Украйна, предупреди председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от Франс прес.
"Дестабилизирането на Украйна или на която и да е друга съседна страна ще има огромни последици за руската икономика", заяви Ван Ромпой.
Новите икономически санкции на ЕС срещу Русия бяха неизбежни, заяви германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от световните агенции.
Меркел призова руската власт да поеме по пътя на деескалацията на напрежението и на сътрудничеството във връзка с украинския конфликт.
В противен случай срещу Русия може да бъдат взети нови мерки, каза Меркел.
Европейците искат също така да санкционират Русия заради присъединяването на Крим, като попречат на инвестициите в някои сектори в Крим и в Севастопол, по-специално строителството, транспорта, телекомуникациите, енергетиката, посочва европейски източник, запознат с хода на преговорите.
"Европейските лидери си дават сметка за рисковете от репресии от страна на властта в Русия, но те взеха своето решение сред един непростим акт и след начина, по който ситуацията във връзка с него беше ръководена от президента Путин", посочи европейски източник.
"Путин ще се опита да дестабилизира европейците и действието му ще бъде тест за единството на ЕС", допълва източникът.
ЕС втвърди позицията си след падането на 17 юли на малайзийския самолет в Източна Украйна, за който се твърди, че е свален с ракета на проруските сепаратисти. В тази катастрофа загинаха 298 души.
Междувременно стана ясно, че
и САЩ подготвят нов пакет от санкции срещу Русия заради нейните действия в Украйна.
Това съобщи държавният секретар на САЩ Джон Кери, цитиран от Франс прес.
Той говори малко след като Европейският съюз обяви, че неговите страни-членки са се споразумели за въвеждане за първи път на пакет от икономически санкции срещу Москва.
"Заедно с Европа ние сме в процес на разработване на новите санкции" срещу Русия, каза Кери пред представители на медиите, докато приемаше своя украински колега Павло Климкин във Вашингтон.
След изявлението на Джон Кери стана ясно, че
САЩ разширява списъка със санкции, въведени срещу руски компании
заради ролята на Русия в Украйна, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на американското министерство на финансите.
В списъка на санкционираните руски компании се озовават руската банка ВТБ, Банката на Москва, Руската земеделска банка, както и Обединената корабостроителна корпорация на Русия, уточнява ИТАР-ТАСС.
По-късно тази нощ Барак Обама ще направи изявление относно американските санкции срещу Русия заради Украйна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!