Н яколко хиляди привърженици на европейската интеграция на Украйна обградиха сградата на правителството в Киев, блокираха всички входове в нея и спряха движението на транспорта край сградата.
На пътното платно пред главния вход са спрели над 10 леки коли със знамената на Украйна и на Евросъюза, предаде ИТАР-ТАСС.
Зданието е отцепено с кордон от милиция.
Участниците в акцията препоръчват на
служителите "да си ходят в къщи", защото е обявена национална стачка срещу политиката на властта,
предаде ИТАР-ТАСС.
Демонстрантите потеглиха тази сутрин от Площада на независимостта в Киев към сградата на правителството за поредния протест с искане за оставка на кабинета. По-късно ги последва нова колона.
Бившият вътрешен министър Юрий Луценко съобщи на митинг, че протестиращите ще държат правителството "в мирна обсада". Той прикани демонстрантите да протестират само пред сградата на правителството, но не и пред тази на президентската администрация, където вчера имаше опити да се пробие милиционерския кордон. "Днес започваме да пишем историята на нова Украйна", подчерта Луценко.
Киевската градска управа и Профсъюзният дом са
окупирани от протестиращи още от вчера.
В синдикалната централа е разположен щабът на съпротивата, създаден от опозицията, и малък пресцентър. Там се намират и депутати от опозицията, добавя ИТАР-ТАСС.
По-рано днес милицията призова в изявление протестиращите да напуснат сградите. По данни на органите на реда в едната има около 1000, а във втората - над 500 души.
Активистът от опозиционната партия "Свобода" Юри Левченко, който е един от координаторите на окупацията на кметството и профсъюзния дом, заяви, че вратите и прозорците са добре барикадирани и щурмът на силите на реда би бил безуспешен. По думите му във вътрешния двор на кметството има стотина бойци от спецчастите "Беркут".
Украинският министър на отбраната Павло Лебедев, говорил пред местната телевизия "1+1", опроверга и нарече "чиста провокация" съобщенията в интернет, че властта е извикала в Киев танкове с оглед въвеждане на извънредно положение в страната. Запитан дали като министър на отбраната е приканен да участва в контрола на положението, Лебедев според ИТАР-ТАСС "реагирал емоционално": "Не, разбира се. Военните участват, ако се въвежда извънредно положение. Щом аз не зная, значи
няма такова нещо - извънредно положение".
Въпросът за въвеждане на извънредно положение в Украйна засега не е повдиган, заяви и Виталий Лукяненко, прессекретар на украинския премиер Микола Азаров, предаде ИТАР-ТАСС.
Лидерът на депутатите от опозиционната партия "Баткившчина" (Отечество) Арсений Яценюк заяви по-рано, че президентът Виктор Янукович искал да свика Съвета за национална сигурност и отбрана и да въведе извънредно положение. Имаше и съобщения, според които местните власти в някои региони може днес да поискат на спешни заседания въвеждане на извънредно положение. Според украинското законодателство извънредно положение може да бъде въведено с президентски указ, който трябва да бъде одобрен от Върховната рада до два дни от внасянето му, но в изключителни случаи държавният глава може да го направи без предупреждение, посочва ИТАР-ТАСС. Става дума за ситуации, "изискващи неотложни мерки за спасяване на населението или за да не се допусне да загинат хора". Законът позволява " да бъде въвеждано извънредно положение в Украйна за срок не повече от 30 денонощия и не повече от 60 денонощия в някои местности от страната".
Най-лошият вариант за Украйна сега би бил въоръжена акция на органите на реда, в която да се пролее кръв.
Това заяви за полска телевизия пратеникът на Европейския парламент в Украйна - Александър Квашневски, предаде ИТАР-ТАСС. По думите на бившия президент на Полша, ЕС е заел правилната позиция на неутралитет и призиви към мирно уреждане на конфликта между украинските управляващи и опозиция.
Квашневски заяви, че ако се стигне до този най-лош вариант - въоръжена акция по улиците на Украйна, тогава ще възникне друга ситуация.
"Ние няма да можем да оставим украинското общество и ще трябва да помогнем на студентите и неправителствените организации",
подчерта Квашневски. Той заяви, че случващото се в Украйна е впечатляващо, защото там има огромна акция в подкрепа на европейската идея и интеграция, чийто мащаби сега са невъзможни за организиране в много страни на Европа. Според Квашневски вече е налице категоричното становище на опозицията, която настоява за смяна на властта, и "един запазващ мълчание президент [Виктор Янукович], който сега размишлява какви средства може да си позволи да използва".
Пратеникът на ЕП добави, че разполага с данни, според които управляващите в Киев сериозно обсъждат дали да въведат извънредно положение.
Междувременно снощи здравните власти в украинската столица съобщиха, че броят на ранените, потърсили медицинска помощ след милиционерската акция срещу демонстранти в Киев през нощта срещу събота, е
достигнал 165.
От тях 109 души са били настанени в болница, предаде ИТАР-ТАСС.
Лента.ру съобщи, че по време на сблъсъците са пострадали и 36 журналисти. Поименен списък бе публикуван от украинската журналистка Зоя Казанжи. Според участници в социалните мрежи и медиите, много от кореспондентите, операторите и фоторепортерите са били бити от служители на милицията и специалните части за борба с безредиците "Беркут". Това се е случвало след искане от страна на силите на реда да бъдат спрени снимките. Съобщава се и за счупени камери. Няколко души са пострадали от шокови гранати, както и от сълзотворен газ.
Руската агенция "Интерфакс" цитира представителна украинското МВР, който съобщава, че
киевската милиция е завела наказателно дело за използване на насилие срещу служители на правоохранителните органи.
Делото е заведено заради случаи на нанесени на милиционери телесни повреди по време на превземането на сградата на градската администрация и на киевската профсъюзна централа. В резултат на атаката са пострадали 14 служители на МВР.
Лидерът на парламентарната група на партията "Баткившчина" ("Отечество") Арсений Яценюк заяви на площада, където демонстрантите пребивават през нощта, че във Върховната рада (парламентът) е внесена проекторезолюция за оставка на правителството. Яценюк потвърди, че другата цел е оставка на президента Виктор Янукович. Пред около 10 хил. души на площада лидерът на партията "Свобода" Алех Тягнибок каза тази нощ, че всички действия на опозицията са напълно законни.
Председателят на партията УДАР Виталий Кличко призова хората да протестират мирно и да не се поддават на провокации, за да предизвикват милиционерско насилие.
Вчера председателят на парламента Володимир Рибак съобщи, че днес във Върховната рада ще има "кръгла маса" с участие на представители на опозицията и управляващите. Риба добави, че президентът Янукович е на страната на народа и поддържа правото му да изказва мнението си, предаде ИТАР-ТАСС.
Еврокомисарят по разширяването и политиката по добросъседство Щефан Фюле писа снощи в "Туитър", че властите и опозицията в Украйна трябва незабавно да започнат диалог. По думите му всички разногласия трябва да бъдат решени по мирен път.
Във Варшава полският президент Бронислав Коморовски констатира, че ситуацията в Украйна се развива драматично, а мащабите на демонстрациите показват, че в хода на подготовката за подписване на споразумението с ЕС в Украйна е възникнала огромна обществена подкрепа за интеграцията със Запада. "Никога въпросът за сближаването с ЕС не е достигал толкова далеч. Това прави впечатление на нас и трябва да въздейства на украинските власти", каза пред репортери Коморовски.
Източноевропейски страни от Европейския съюз обмислят възможността да наложат санкции на украинското ръководство и поддържащи го бизнесмени, заяви Алехандро Гонсалес брюкселски експерт по разширяването на общността, цитиран от ИТАР-ТАСС. По думите му този механизъм е работил по време на Арабската пролет в Близкия изток.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!