Е вропейският съюз е готов да помогне на Украйна в този труден за страната период и да подпише с нея споразумение за асоцииране, заяви днес председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой, цитиран от ИТАР-ТАСС.
При взимане на политически решения в Украйна трябва да се вземат предвид стремежите на народа и тези решения да бъдат насочени към съхраняване териториалната цялост на страната, заяви в Ню Йорк генералният секретар на ООН Бан Ки-мун. Той призова всички заинтересовани страни "да се придържат към ключовите принципи на демокрацията и правата на човека, и по този начин да създадат благоприятни условия за произвеждане на честни и свободни избори".
Руският президент Владимир Путин е обсъдил по телефона с белоруския си колега Александър Лукашенко положението в Украйна, съобщи пресслужбата на Кремъл, цитирана от ИТАР-ТАСС. Не се съобщават подробности за беседата.
Френският президент Франсоа Оланд е настол пред руския си колега Владимир Путин за необходимостта от мирен преход в Украйна и за това колко е важно да се запази териториалната цялост на страната, съобщи Франс прес.
В телефонен разговор с Путин, Оланд е подчертал, че "очакваното формиране на широко коалиционно правителство трябва да позволи да бъдат организирани президентски избори и то да се захване с необходимите реформи" в Украйна, се казва в комюнике на Елисейския дворец.
Вторият човек в йерархията на Държавния департамент на САЩ Уилям Бърнс е очакван утре в Украйна, за да подкрепи новите власти и усилията за политическо и икономическо стабилизиране на бившата съветска република, предаде Франс прес, като се позова на комюнике на американското външно министерство. Бърнс ще има среща с украински ръководители, включително с новия председател на парламента и изпълняващ длъжността президент Олександър Турчинов, с бизнес лидери и представители на гражданското общество. Заместник-държавният секретар на САЩ ще бъде в Украйна утре и вдругиден. Бърнс ще стане най-високопоставеният представител на Съединените щати, посетил бившата съветска република през последните седмици.
Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Катрин Аштън пристигна днес в Украйна. Аштън вече се срещна с Турчинов, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на нейната говорителка Мая Кочиянчич, която не даде повече подробности.
Британският външен министър Уилям Хейг каза днес, че скоро ще посети Украйна, и предупреди, че страната се нуждае от спешна международна финансова помощ, за да се укрепи страдащата й икономика, предаде Ройтерс. Хейг заминава за Вашингтон, за да обсъди кризата в Украйна с американския държавен секретар Джон Кери и Международния валутен фонд (МВФ). Според британския външен министър най-подходящо е МВФ да предостави финансова подкрепа и съвет на Украйна. "Финансовото състояние на Украйна е доста тежко и без външна помощ може да е невъзможно да бъде поддържано", заяви Хейг пред британския парламент.
"Подобна помощ може да бъде бързо предоставена, щом бъде поискана от новото правителство. За това е необходимо да се установи стабилно и легитимно правителство и да се поеме ангажимент за реформите, нужни за постигане на икономическа стабилност. Не може да бъде предоставена международна финансова помощ без условия и яснота, че тя ще бъде правилно използвана", каза той. Според Хейг сваленият украински президент Виктор Янукович "казва, че няма да се оттегли, но е ясно, че властта му вече не е широко приета".
По думите на британския външен министър евентуалното ново правителство в Украйна би трябвало да бъде сформирано в дух на помирение, който да поддържа единството на страната.
Междувременно българското външно министерство постави въпроса за българския език в Украйна във връзка с отменянето от Върховната Рада на Закона за основите на държавната езикова политика.
Настоящите политически лидери на Украйна трябва да демонстрират отговорност и стремеж към приобщаване на всички групи в украинското общество, при спазването на правата на човека и върховенството на закона, се казва в изявление на говорителя на МВнР.
На 23 февруари 2014 г. Върховната Рада на Украйна отмени Закона за основите на държавната езикова политика. Законът предвиждаше възможността, местните съвети да предоставят статут на регионален език на съответните малцинствени езици, ако дадена малцинствена група съставлява повече от 10% от жителите на населеното място. В съответствие с този закон, в някои райони на Бесарабия, където живеят компактни български общности (Арциз, Измаил, Болград), българският език бе приет за регионален.
Във връзка с отмяната на закона министърът на външните работи Кристиан Вигенин проведе незабавно разговори с посланика на Украйна в София и с посланика на България в Киев. Вигенин постави въпроса и на днешната среща в Будапеща на министрите на външните работи на страните от Вишеградската група, България, Румъния и Гърция, на която всички участници се съгласиха, че това е стъпка в грешна посока.
Въпросът ще бъде поставен отново от българска страна веднага след съставянето на ново правителство в Украйна, още повече като се има предвид, че досега действащият закон е приет през 2012 г. в отговор на поет към Съвета на Европа ангажимент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!