"Съгласно плана, който сме разработили, би трябвало утре да сме вдигнали последната опасна цистерна и да започнем допускането на хората от Хитрино да се завърнат по домовете си. Това обаче ще се случи само при условие, че не излезе нещо непредвидено", заяви днес директорът на ГДПБЗН гл. комисар Николай Николов.

Очакваше се това да стане днес, но остават още две цистерни, които трябва да бъдат изведени. Една от тях е критична.

Хронология на събитията в Хитрино в снимки

Хората пък са евакуирани вече девети ден, когато адски взрив на газ уби седем души и рани 29. Това е последната информация след заседанието на Кризисния щаб. 

„Днес предстои много важен ден в целия процес по обезопасяването.

В момента се подготвят за извеждане две от останалите четири цистерни. Цяла нощ е работено по тях, те са източени. Трябва да бъдат изправени и изведени от района на инцидента“, съобщи на редовния брифинг в Хитрино министърът на вътрешните работи в оставка Румяна Бъчварова.

Тя съобщи, че предстои работа и по най-опасната, от която имаше изтичане на газ и беше тампонирана: „Действията по изправянето й крият голям риск. За да не бъдат допуснати инциденти, ще бъде въведен специален режим за сигурност. Ще бъде подаден сигнал и на работещите, и на жителите“.

Вижте къде ще прекарат зимата хората, останали без дом в Хитрино

Работи се и по възстановяване на мрежата за електрическо захранване, на ВиК инсталациите, за да могат да живеят в нормални условия. 

Очаква се днес да се произнесе и прокуратурата за причините за взрива на една от цистерните от влаковата композиция на гарата в шуменското село. 

„Работим много внимателно, без прибързани действия, защото и най-малката грешка може да коства много“,

обясни директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов. Той отново призова да не бъде осъществяван натиск върху пожарникарите, които работят на терен. По думите му, изминалата нощ е преминала относително спокойно, няма констатирани нарушения. Днес ще се проведе среща с жителите на Хитрино, на която ще им бъде предоставена информация кога ще има възможност за влизане в селото.

Висока скорост и лоша инфраструктура - вероятни причини за катастрофата в Хитрино

Хитрино след взрива: Къщите сринати, сажди навсякъде (видео)

48 часа по-късно, хората разказват: Кълба огън и пламъци до небето

Старши комисар Ялчън Расим, директор на ОДМВР – Шумен, бе категоричен, че хората могат да бъдат напълно спокойни: 120 полицаи денонощно работят по охраната на село Хитрино.

До момента няма констатирани случаи на набези, няма регистрирани кражби.

Днес е осигурен прозорец за достъп от 9.30 до 11.00 часа, хората ще имат възможност да нахранят животните, да си огледат имотите, а фирмите - да вземат размери с оглед възстановяване на щетите.

Евелина Шишманова от РИОСВ – Шумен увери, че въздухът в района на инцидента е нормален, всички замервани компоненти са много под нормата. „Няма токсични, няма вредни вещества. Не съществува опасност за здравето на хората. Продължава замерването, данни получаваме непрекъснато“, информира тя. 

Желаещите да помогнат могат да го направят със SMS на телефон 1466. Стойността на един SMS е 1 лев.

Има и дарителска сметка, на която може да се превеждат средства за пострадалото село:
IBAN: BG64UNCR 76301078660913
BIC: UNCRBGSF
Титуляр: Български Червен кръст (за преводи от България);  Bulgarian Red Cross (за преводи от чужбина)
ОТКРИТА СМЕТКА ЗА ДАРЕНИЯ НА ОБЩИНА ХИТРИНО
BG95DEMI92403100181704, DEMIBGSF
"ТЪРГОВСКА БАНКА Д" АД

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Край на спекулациите: Ким Кардашиян и Луис Хамилтън потвърдиха връзката си

Край на спекулациите: Ким Кардашиян и Луис Хамилтън потвърдиха връзката си

Любопитно Преди 5 минути

Риалити звездата и седемкратният шампион от Формула 1 потвърдиха слуховете за връзката си с ефектно видео от Япония. Двамата бяха забелязани на среднощно дрифт приключение в Токио, което сложи край на спекулациите за отношенията им

„Време за надежда“ по Великден

„Време за надежда“ по Великден

Любопитно Преди 14 минути

Екипът на Прогнозата за времето на NOVA търси дом на четири бездомни кучета

Машинист загина, а 13 пътници бяха ранени при катастрофа между влак и камион във Франция

Машинист загина, а 13 пътници бяха ранени при катастрофа между влак и камион във Франция

Свят Преди 39 минути

Железопътното движение между Ланс и Бетюн е временно преустановено

,

„Супер Марио Галактиката: Филмът" е най-гледан в киносалоните у нас през миналата седмица

Любопитно Преди 40 минути

„Супер Марио Галактиката“ превзе родните кина, привличайки половината от зрителите у нас миналия уикенд. Анимацията измести Райън Гослинг от върха, докато романтика със Зендая и Патисън допълва челната тройка в една по-слаба за киното седмица

Мелания и Доналд Тръмп до великденски заек в Белия дом

„Бием се за вашето бъдеще“ - Мелания Тръмп към децата в Иран на Великден

Свят Преди 50 минути

Президентът на САЩ не може да спре да говори за Иран дори застанал до великденски заек и аудитория от деца

Снимката е архивна

Могат ли САЩ наистина да напуснат НАТО?

Свят Преди 56 минути

Доналд Тръмп вече многократно заяви, че сериозно обмисля да изтегли САЩ от НАТО

Започват масирани проверки на строителни обекти в район „Студентски“

Започват масирани проверки на строителни обекти в район „Студентски“

България Преди 1 час

Ще се следи за спазването на изискванията при транспортиране на земни маси и строителни отпадъци

<p>Къде се намират електроцентралите на Иран, които Тръмп заплаши да унищожи?</p>

Къде се намират електроцентралите на Иран, за които Тръмп заплашва, че ще бъдат унищожени

Свят Преди 1 час

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да унищожи електроцентрали и мостове до 20:00 ч. във вторник, ако Иран не отвори Ормузкия проток

,

Битка за Червено море: Етиопия и Еритрея на прага на нов кървав конфликт

Свят Преди 1 час

Напрежението между Етиопия и Еритрея заплашва да ескалира до открит военен конфликт

НЛО

„Няма да спите нощем“: Защо Вашингтон крие истината за извънземните?

Любопитно Преди 1 час

Човечеството е оставено на милостта на технологично превъзходен извънземен разум, срещу който нямаме защита, твърдят водещи изследователи

Главният изпълнителен директор на Vivacom Асен Великов

Vivacom поставя хората в центъра на технологиите

Любопитно Преди 1 час

Телекомът с нова структура в подкрепа на стратегията си и въвеждането на AI като инструмент в помощ на екипите

Експлозии отекнаха в Тел Авив, Иран атакува града с касетъчни бомби

Експлозии отекнаха в Тел Авив, Иран атакува града с касетъчни бомби

Свят Преди 1 час

Нанесени са щети на сгради и паркирани автомобили

Акция срещу купуването на гласове и в Кюстендил, 7 души са арестувани

Акция срещу купуването на гласове и в Кюстендил, 7 души са арестувани

България Преди 1 час

При трима от тях са открити и иззети различни суми пари

Яхти, частни самолети и лукс: Племенницата на най-могъщия ирански генерал се оказа в затвора

Яхти, частни самолети и лукс: Племенницата на най-могъщия ирански генерал се оказа в затвора

Свят Преди 1 час

​Майка ѝ също е задържана заради предполагаеми връзки с иранския режим, съобщават американските власти