НС прие разделението на ВСС, но с нови квоти за колегиите
Народно събрание на Република България   
Източник: Георги Димитров / Vesti.bg
52

П арламентът прие на второ четене промени в Конституцията, предвиждащи разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии – съдийска и прокурорска, но промени съотношението на квотите за избор на членовете им спрямо приетите на първо четене текстове.

Разделението беше одобрено със 196 гласа „за“, 35 „против“ и без нито един „въздържал се“. Текстът предизвика сериозен дебат, като от „БСП лява България“ бяха категорични, че са против разделянето на ВСС.

Съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок Радан Кънев заяви, че функционалното разделение допринася и за ефективност, отговорност и борба с корупцията.

„Разделянето на ВСС не е панацея и има всички предпоставки то да бъде гласуване във вариант с много спорна полза. Промяната на Конституцията нито е правосъдна реформа, нито панацея. Тя е възможност за отключване на същинска реформа и осъществяване на контрол между функционално независими органи“, обясни Кънев.  

По предложение на АБВ обаче, подкрепено от ресорната парламентарна комисия,

беше променено договореното през юли съотношение на професионалната и политическата квота

в съдийската и прокурорската колегии на ВСС. Съдийската колегия ще се състои от 14 членове и включва председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, шестима членове, избрани пряко от съдиите, и шестима членове, избрани от Народното събрание. Прокурорската колегия на ВСС ще се състои от 11 членове и ще включва главния прокурор, четирима членове, избрани пряко от прокурорите, един член, избран пряко от следователите, и петима членове, избрани от Народното събрание.

След гласуването на текстовете от промените в Конституцията министърът на правосъдието Христо Иванов заяви от парламентарната трибуна, че подава оставка.

Междувременно съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев обяви, че вече е опозиционен депутат и е уведомил за това премиера Бойко Борисов.

Парламентът прие да отпадне текстът от Конституцията, според който с тайно гласуване се вземат решенията на Висшия съдебен съвет /ВСС/

за назначаване, повишаване, понижаване, преместване и освобождаване от длъжност на съдии, прокурори и следователи. "За" гласуваха 190 народни представители, 27 бяха "против" и един се въздържа.

Предложението на Реформаторския блок тайното гласуване да бъде заменено с явно беше отхвърлено с 46 гласа "за", 49 "против" и 105 въздържали се.

Мартин Димитров /Реформаторски блок/ обясни, че гласуването трябва да бъде явно и призова пленарната зала да подкрепи предложението, за да не се запомни днешният ден само с напускането на един честен човек, визирайки заявената оставка от министъра на правосъдието Христо Иванов. БСП цял ден обясняваха, че са против разделението на ВСС на колегии, а след това гласуваха за квотите, коментира още той.

Спорът явно или тайно да се гласува е от векове, коментира председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан. Ще подкрепим предложението конституционното ограничение ВСС да взима решенията си с тайно гласуване да отпадне, посочи той. Според Местан не трябва да се възлагат свръхочаквания за промяна на системата чрез промяна в начина на гласуване. По думите му явното гласуване създава предпоставки за контролиран вот.

Филип Попов /"БСП лява България"/ се съгласи, че явното гласуване ще се извършва под зоркия поглед на прекия ръководител. По думите му явното гласуване ще доведе до много зависимости и до една отчетност пред тези зависимости.

Заседанията на пленума на ВСС ще се председателстват от министъра на правосъдието, като той не участва в гласуването, записаха още депутатите в Конституцията. Съдийската колегия на ВСС ще се председателства от председателя на Върховния касационен съд, а прокурорската - от главния прокурор.

По-рано през деня НС прие текста, който предвижда

Народното събрание да може да изслушва и приема доклади от главния прокурор.

Предложението бе прието със 191 гласа „за“ и 34 – „против“ на трето гласуване, поискано от лидера на ДПС Лютви Местан след кратка почивка.

При предходните гласувания предложението не беше прието, тъй като не събра необходимите 180 гласа „за“.

Депутатът от БСП Таско Ерменков коментира: „Станахме свидетели на недопустими действия. В момента вие превърнахте важно гласуване в цирк и народа няма да ви прости това“.

„Потвърдихте как в една почивка и сделка, сменихте резултатите си, в резултат на договорка.

Това е предпоставка да няма никакво доверие към онова, което ще направите в бъдеще“, каза Георги Божинов от левица. 

По време на дебатите пък Местан призова от парламентарната трибуна президента да започне консултации за постигане на съгласие за свикване на Велико Народно събрание (ВНС), което да обяви собствената си ликвидация.

Коментарът на Местан бе по време на дебатите по предложението на Реформаторския блок Народното събрание да може да изисква и изслушва доклади на главния прокурор.

„Ако искаме да правим по-дълбоки реформи, рано или късно трябва да узреем за необходимостта от свикване на ВНС,

което да заседава кратко и да приеме акта на собствената си ликвидация, а всички правомощия на ВНС да се делегират на обикновено Народно събрание“, заяви Местан. Той посочи, че може да се запишат определени изисквания, например решенията да се вземат с три четвърти мнозинство, но българският законодател трябва да се освободи от „оковите на ВНС“.

„Дотогава много трудно ще накарате обикновен парламент да се занимава с въпроси, с които и при най-добро желание не можем да се ангажираме, защото има теми, които са извън политическата ни воля“, коментира Местан.

Според Атанас Атанасов от Реформаторския блок няма нужда от свикване на ВНС, за да се реши въпросът с приемането на този текст с измененията в Конституцията, защото има основополагащ принцип за разделение на властите.

По време на дискусията Радан Кънев припомни, че предишен парламент е приел, и то с голямо мнозинство, в Закона за съдебната власт идентичен текст – правото на НС да изисква доклади от главния прокурор.  

Преди дебатите депутатът от РБ Гроздан Караджов се закани, че Реформаторите няма да имат причина да участват в настоящото управление, ако поправките в съдебната власт не минат днес в парламента.

Народното събрание гласува на второ четене промените в Конституцията, след като през лятото на първо четене бяха приети част от основните текстове, след т.нар. „исторически компромис“ между ДПС, ГЕРБ и РБ.  

Друга приета промяна предвижда Инспекторатът към Висшия съдебен съвет, освен да проверява дейността на органите на съдебната власт, да извършва и проверки за почтеност и конфликт на интереси на съдии, прокурори и следователи, на имуществените им декларации, както и за установяване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт, и такива, свързани с нарушаване на независимостта на съдиите, прокурорите и следователите.

От БСП възразиха срещу промяната. Създават се предпоставки за натиск и пряк контрол върху отделните магистрати, включително по повод разглеждане на делата, заяви лидерът на БСП Михаил Миков. Според Чавдар Георгиев така се създава "съдебна инквизиция".

С приетите промени се даде възможност на Висшия адвокатски съвет да сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават права и свободи на гражданите.

Според одобрените преходни и заключителни разпоредби на законопроекта изборните членове на ВСС към датата на влизането в сила на този закон ще довършват мандата си.

Окончателното приемане на промените в Конституцията става след третото четене, на което всеки депутат гласува поименно.

Коментари 52
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

52 коментара
 
Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 1 час

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 1 час

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 2 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 2 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 3 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 3 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 3 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 3 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 3 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 4 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 4 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 4 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 4 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 5 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 5 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът