Д епутатите приеха с поименно гласуване на трето четене промените в Конституцията. „За“ бяха 189 народни представители, „против“ се обявиха 39, а „въздържал се“ - един.
При гласуването всеки депутат ставаше от мястото си, за да заяви вота си. Промените подкрепиха депутатите от ГЕРБ, ДПС, „Атака“, Патриотичния фронт и част от независимите народни представители. „Против“ гласуваха депутатите от„БСП лява България“.
Промените подкрепи и депутатът от РБ Найден Зеленогорски. Корман Исмаилов от РБ пък гласува с „въздържал се“.
В гласуването не участваха депутатите от Блока – Радан Кънев, Атанас Атанасов, Петър Славов, Мартин Димитров, Гроздан Караджов, Вили Лилков.
Те не заеха категорична позиция „за“ или „против“ и бяха отчетени като отсъстващи.
В отрицателен вот заместник-председателят на Народното събрание Янаки Стоилов отбеляза, че направените конституционни промени нямат за цел да намалят нито политически диктуваните съдебни актове, нито купените, а да
създадат впечатление в българските граждани и в ЕК, че все нещо се прави за реформиране на съдебната система.
„Гласуването на тези промени разкри противоречията между две влиятелни групи, свързани с управлението, в стремежа им за преразпределяне на политическа и икономическа власт чрез съдебната система. В този сблъсък надделяха ГЕРБ, ДПС и главният прокурор над РБ, министъра на правосъдието и част от съдиите“, посочи той.
Независимият депутат Велизар Енчев обясни, че е гласувал против промените, защото се съобразява с решение на Конституционния съд, според което всяка промяна в структурата на институция, в случая ВСС, е промяна във формата на държавно управление и може да се извърши само от Велико Народно събрание.
Независимият депутат Георги Кадиев поиска прегласуване на измененията в Конституцията на трето четене, защото част от колегите от РБ гласували по непозволен начин – били в залата, а казали, че отсъстват.
Председателят на Народното събрание Цецка Цачева отговори, че искането му е недопустимо и обяви проведеното трето гласуване за валидно.
В пленарната зала по време на гласуването присъства и бившият министър на правосъдието Христо Иванов.
Иванов подаде оставка миналата седмица след гласуването на текстове по промените в Конституцията, засягащи разпределението на квотите в двете колегии на Висшия съдебен съвет – съдийска и прокурорска. По предложение на АБВ, подкрепено от ресорната комисия в парламента, беше променено договореното през юли съотношение на квотите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!