В се още няма консенсус за съдебната реформа.
Това стана ясно след среща в парламента между премиера Бойко Борисов и ДПС, към която на по-късен етап се присъедини и съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев и председателят на НС Цецка Цачева.
„Разговор за нов конституционен проект, от моя гледна точка, може да бъде воден при наличието на 180 вносители и ако той не отстъпва от настоящия законопроект. Извън подобно съгласие, по отношение броя вносителите и запазване на параметрите,
към настоящия момент не виждаме основа за съгласие“,
каза Кънев след срещата.
„В разговора ни имаше поредица принципни разминавания, свързани с правните последици на конституционната промяна, така че моята констатация е за отстъпление от възможността за постигане на консенсус в настоящия парламент. Надявам се да не съм прав, но това е първото впечатление“, каза още Кънев.
„Законопроект за промени в Конституцията, който предвижда имитация, т.е. разделянето на Висшия съдебен съвет да няма реална юридическа стойност, няма как да подпиша“,
категоричен бе Кънев.
Той дори допусна вариант, при който промени в конституцията се случат изцяло без участието на Реформаторския блок.
„Това е като да направим имитация на съдебна реформа за пред чужденците. Тъй като никога не сме се съмнявали, че в настоящия парламент има конституционно мнозинство за имитации, такова е имало и във всички останали досега, политическия въпрос е дали говорим за имитации или за реална промяна“, обясни Кънев.
„Ако нямаме съдебна реформа, нещата стават твърде кризисни“, завърши лидерът на ДСБ.
От своя страна премиерът Борисов призова оставащите два дни до петък да се използват за разговори.
„Вариантите остават два – събиране на 180 подписа до петък и изтегляне на сегашния законопроект или гласуването му в петък в търсене на повече от 160 гласа“, каза Борисов.
„Провалът на конституционната реформа значи и провал на съдебната реформа.
Ако това се случи, няма да загуби никой друг толкова много, колкото държавата. Всеки има избиратели и ангажименти към тях. Не ми е лесно всеки ден да полагам толкова много усилия за нещо, за което мога да седя отстрани и да наблюдавам процеса“, обясни Борисов.
По думите му негативите ще са много, обвиненията също.
„Неслучайно и вчера поставих въпроса върху няколко точки, които ни обединяват. Те не са достатъчни, но са стъпка напред“, каза премиерът.
„След днешния ден е ясно, че
никой не може да посочи ДПС като политическа сила, която забавя реформите.
Напротив, водим до ускоряване. Направиха се важни стъпки не бива да се пропилява шанса за осъществяване на съдебната реформа“, коментира на свой ред Лютви Местан.
„Неслучайно предлагаме завършек на конституционната реформа преди местните избори, за да се отчете това и в Доклада на ЕК“, каза още той.
По-рано днес Местан обяви, че от Движението предлагат сегашният проект за конституционни промени да бъде оттеглен и преди местните избори да бъдат гласувани единствено точките, по които има консенсус, а именно – разделянето на ВСС на съдийска и прокурорска колегии, пряк избор на членовете от магистратската квота и засилване на ролята на Инспектората на ВСС.
„Представихме идея, която може да се оцени като идея за ускоряване на съдебната реформа. Стъпваме на общото консенсусно поле, което премиерът очерта през последните дни - да се внесе нов проект за изменение на конституцията, който да съдържа само консенсусните положения, които Борисов представи пред нас и медиите“, обясни пред журналисти в НС Местан.
Той посочи, че в противен случай има риск конституционната реформа да се провали.
„Трябва всеки да направи своите отстъпки и да положи усилия в името на националния интерес. Дори този проект да събере 160 гласа той ще се придвижи по продължителна и мъчителна процедура. Той не генерира съгласие и ще завърши към края на годината. Мисля, че по време на кампанията за местните избори и непосредствено след тях средата няма да е най-благоприятна за тези промени“, допълни Местан.
Според него по-благоприятно е да се случи сега, до 15 септември.
„Предложението на ДПС отваря вратите за постигане на широко съгласие за разлика от този проект, който е внесен в Народното събрание“, каза още Местан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!