Н а срещата на парламентарните лидери тази сутрин в Народното събрание не бе взето решение дали ще бъде внесен нов законопроект за промени в Конституцията или ще бъде подкрепен вече внесения проект.
Разговорите за намиране на съгласие за съдебната реформа ще продължат и по-късно днес.
„Ако компромисът не е възможен, значи и осемпартиен парламент не е възможен“,
коментира съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев след председателския съвет пред журналисти в кулоарите на НС.
Той призова да не се рискуват възможните компромиси с излишни медийни изказвания. „Днешния ден е много дълъг. Той дава възможност за много разговори и намиране на разумно решение“, категоричен бе Кънев.
Същевременно съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов заяви, че формацията ще подкрепи новите предложения за промяна в Конституцията,
тъй като не вижда съществена разлика между внесения законопроект и новите предложения.
„Как да не го подкрепим, след като сме се подписали и ние, и Реформаторите. Това е същият проект, на 80-90% от стария проект, единствената разлика е квотите на колегиите във Висшия съдебен съвет (ВСС), че остава мандатът на ВСС и че няма да има явно гласуване“, коментира Симеонов пред Би Ти Ви.
Той посочи, че това не може да се счита за проект на ДПС. Според него движението иска дообсъждане на част от промените и те ще влязат между първо и второ четене.
„Недейте да внушавате на хората, че ДПС едва ли не управлява страната. ДПС просто бърза да се качи на влака и да подкрепи промените. Искат да се набутат в групата, която подкрепя реформата, за да натрупа по-малко негативи преди местните избори“, коментира Симеонов.
Той добави, че днес ще има среща с Реформаторите, за да разбере защо са против новите предложения.
Междувременно пред парламента за втори пореден ден протестиращи посрещнаха депутатите.
В сряда Реформаторският блок обяви подкрепата си за проекта за промени в Конституцията, внесен в края на май от управляващите.
Предложението във внесения законопроект е квотите в съдийската колегия да са 8:5 – магистрати и парламентарна квота, а на прокурорската – 6:6 магистрати към парламентарна квота. Новото предложение е разпределението да се преформулира в 8:6 в съдийската колегия и 6:5 в прокурорската.
Вчера от ГЕРБ показаха, че са склонни да отстъпят от някои точки като явното гласуване и намаляване на мандата на ВСС.
Във вторник лидерът на ДПС Лютви Местан поиска Реформаторите да оттеглят предложението си и представи пред журналисти идеята си за нов проект, с който се целеше събирането на 180 гласа.
От БСП изразиха мнение, че разговорите за промените в Конституцията вече са сведени до 2 проблема – конституционна аритметика и как да се съберат необходимите гласове за внасяне на конституционен проект.
„Едничката цел е разместване и овладяване на позиции в съдебната власт“,
коментира лидерът на БСП Михаил Миков във връзка с развитието на консултациите за промени в Конституцията.
Според Миков аритметичният подход показва, че промените от ясно набелязана цел с определени прогнозируеми последици, са се превърнали в събиране на гласове.
„Това подравя конституционните устои. Промените в съдебната власт изискват много по-сериозно отношение, отколкото събиране на гласове, закани, обвинения, решения, които предоставят, че който не е съгласен с нещо не е в прогресивната част от човечеството“, изтъкна лидерът на БСП.
Левицата продължава да отстоява позицията си, че реформи в съдебната власт се правят след задълбочен анализ на проблемите и след достатъчно ясна преценка на рисковете.
Около сградата на НС има две протестиращи групи – в подкрепа на съдебната реформа в настоящия ѝ вид и срещу министъра на правосъдието Христо Иванов.
В подкрепа на съдебната реформа до служебния вход на парламента са се събрали, граждани, както и представители на „Протестна мрежа“ и партия ДЕОС.
От ПМ продължават да настояват от депутатите съдебната и конституционна реформа, да бъде приета във вида, в който беше внесена и обсъдена преди няколко седмици и това да се случи в петък. Необходими са гласовете 160 депутати, за да минат предложенията на първо четене.
От ДЕОС пък започнаха акция и раздават локум на депутатите.
„Раздаваме локуми пред Народното събрание, защото ни писна депутатите да разтягат локуми, искаме реални реформи“, заяви пред журналисти Виктор Лилов от ДЕОС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!