А кадемичният съвет разбира и подкрепя мотивите на протестиращите студенти, но ги призовава да потърсят друга форма на протест и да прекратят окупацията.
Това се казва в декларация на Съвета, прочетена пред журналисти и протестиращи от ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски” - проф. Иван Илчев, под възгласи: "Оставка" и освирквания. Текстът бе оповестен след продължило повече от три часа извънредно заседание.
"Убедени сме, че младите хора трябва да бъдат насърчавани да изразяват общественото си мнение. Окупацията обаче е крайно средство, което наруша правата на студентите, които искат да учат, на преподавателите и на администрация", се казва в текста на декларацията.
Академичният съвет призова протестиращите да възстановят нормалният достъп до сградата на висшето учебно заведение и се обявява против опитите на външни сили, независимо дали са в подкрепа или против Правителството, да използват действията на студентите за политически цели.
"Ние продължаваме с окупацията",
пък заявиха студентите, малко след като стана ясно решението на Академичния съвет. "Това е формата засега и ние няма да се откажем", подчертаха протестиращите. Според тях тази "форма е успешна". На уточняващия въпрос докога ще продължат с тези действия, те отговориха: "Докато успеем".
Текстът на декларацията гласи: "Академическият съвет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" разбира и подкрепя мотивите на студентите, окупирали сградата на Ректората, като реакция на липсата на морал в политическия живот, отсъствието на загриженост за бъдещето на младите хора в страната и незачитането на техните позиции. Убедени сме, че младите хора не само имат право, но и трябва да бъдат насърчавани да изразяват обществена позиция. В същото време окупационната форма на протест е крайно средство, което нарушава изпълнението на образователната и научната дейност на Университета, правата на студенти, които не желаят прекъсване на учебния процес, както и правото на труд на преподавателите и служителите. Академическият съвет се обявява против опитите на външни сили независимо дали са в подкрепа или против Правителството да използват действията на студентите за политически цели. Призоваваме организаторите и участниците в окупацията да потърсят други форми на протест, които да не пречат на Университета да осъществява своята мисия. Обръщаме се с призив за разбиране и търпение към всички студенти, преподаватели и служители, независимо дали подкрепят протеста или не, както и към цялото българско общество, разделено по същия начин и раздирано от същите морални дилеми".
Проф. Илчев увери, че разговорите между ръководството на университета и протестиращите не са спирали.
Семестърът ще бъде удължен с толкова дни, колкото продължава окупацията,
обяви още ректорът. Той съобщи, че утре няма да има лекции в ректората на университета.
"Протестът абсолютно се политизира от външни сили, вчера поне представители на три политически сили се опитваха да пробият и пробиха загражденията в СУ", каза проф. Илчев. Надяваме се, че в скоро време ректоратът ще бъде отворен, но това зависи от студентите, които са пълноправни граждани, посочи той.
Попитан дали ще се променят датите на сесиите и на изпитите заради окупацията, ректорът отговори, че "не е Ванга" и добави, че протестиращите решават и могат да решат още от тази вечер да прекратят окупацията. Тогава, когато имат обществена подкрепа, е най-правилният момент да се откажат от тази крайна форма на протест - окупацията, която всички знаят, че е незаконна, заяви Илчев.
Той съобщи, че на заседанието на Академичния съвет
"всички декани са подкрепили мотивите на студентите, с едно изключение, но всички са били против формата на този протест".
На заседанието са присъствали и трима представители на протестиращите студенти.
Веднага в социалните мрежи последваха коментари на декларацията.
"Макар и разочароващо, решението на Академичния съвет на СУ не можеше да е много различно. Решение за подкрепа на студенсктата окупация и обща стачка на университета следва да вземе Общото събрание. Наистина можеше да се насрочи извънредно такова, но се съмнявам, че там мнозинството щеше да подкрепи искането за оставка на правителството", коментира във фейсбук профила си професорът по културна антропология в Софийски университет Ивайло Дичев.
"Толкова пъти чух, че сега не е времето, университетът не е мястото, окупацията не е начинът за студентския протест. Как един журналист не попита кога е времето, къде е мястото, кой е начинът. Това е много важен въпрос, когато някой отрича нещо - да посочи алтернативата", коментира доц. Мария Нейкова, преподавател по "Теории за Международните отношения" във ФЖМК, СУ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!