С лед блокадата на Софийския университет, студенти от още пет висши учебни заведения преминаха към окупация.
Студенти от Великотърновския университет окупираха 321 аудитория
в Ректората в 9.15 ч. днес без да имат подкрепа от ръководството, съобщиха студенти за Vesti.bg. В залата има около 20 студенти, които протестират, за да покажат съпричастност към колегите си от Софийския университет. Разпънали са транспарант с надпис: „Окупация".
Младежите настояват за подобряване на управленския капацитет чрез кадрово обновяване, промяна на политическия стил, повишаване на образователния стандарт. Засега не се предвижда да се окупира целия Ректорат, а само 321 аудитория. Учебният процес продължава в останалите университетски зали.
Студенти от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" са окупирали аулата на академията
в подкрепа на колегите си от Софийския университет "Св. Климент Охридски", съобщи Павлина Церовска от инициаторите.
Незабавно разпускане на 42-рото Народно събрание и възможно най-бързо определяне на дата за предсрочни парламентарни избори са исканията на студентите от НАТФИЗ. Те призовават колегите си от цялата страна да подкрепят тези искания, както и инициаторите от СУ. Пред Дарик
от Нов български университет потвърдиха че техни студенти също са преминали към окупация
в знак на протест срещу управляващите и в подкрепа на своите колеги от останалите университети.
Окупации ще има също в Техническия университет в София и в Пловдивския университет.
Пета аудитория на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" ще окупират тази вечер студенти от висшето училище, каза за Дарик председателят на Студентския съвет Анна Генова. Инициативата е вдъхновена от събитията в Алма Матер.
По думите на техни представители студените имат разрешение за окупацията от ректора на университета. Разрешението е безсрочно. На входа на Ректората има транспарант: "Ако не ние - кой! Ако не сега - кога!". В зала "5" ще се провеждат лекции, посветени на гражданската активност на хората, казаха студенти от протеста. На този етап те нямат намерение да затварят цялата сграда, тъй като според тях акцентът на протеста не е висшето учебно заведение. Имаме готовност при нужда да заминем за София, но само ако протестиращите тръгнат към Народното събрание, коментираха организатори на протеста. Учебният процес в останалите зали на унивeрситета протича нормално.
По-рано беше съобщено, че ректорът на Пловдивския университет проф. Запрян Козлуджов е категорично против окупацията, но се е съгласил да бъде ограничена до една аудитория, обясниха от Студентския съвет. Оттам уточниха, че това е самоинициатива на студенти от висшето училище и зад нея не стоят партийни интереси. Сред "окупаторите" има и членове на Студентския съвет, но идеята и организацията не е наша, допълни Генова.
Впоследствие от университета съобщиха, че Академичният съвет на ПУ "Паисий Хилендарски" не е заседавал заради протестите и не е изразявал позиция за тях. Също така Академичният съвет не е изразявал и позиция по отношение на студентските протести. Последното заседание на АС на ПУ бе на 14 октомври, следващото е насрочено за 18 ноември. Ръководството на висшето училище няма основание да свиква извънредно заседание дотогава, каза още ректорът Проф. Козлуджов потвърди, че е наясно с действията на студентите. В блокираната 5-а аудитория на Ректората на ПУ "Паисий Хилендарски" учебният процес ще бъде малко затруднен, защото там имат занятия студентите на Физическия факултет. За да продължат учебните им занятия, ръководството ще предоставени други учебни зали. "Разбирам, че студентите така изразяват своята гражданска позиция", каза още проф. Козлуджов. Според него окупацията на сгради на висши училища няма да реши проблемите в страната. Това е някаква форма на гражданско неподчинение, но университетите не са мястото за подобни протести.
Представители на Медицинския университет в София също дойдоха в двора на СУ, където потвърдиха подкрепата си за протестиращите. Това направиха и представители на "Протестна мрежа".
Около 20 от преподавателите, които подкрепят протестните действия на студентите в СУ, застанаха пред един от входовете на сградата на Ректората с надписи "България цяла сега вази гледа". Днес
преподаватели от СУ и преподаватели от други висши училища в страната излязоха с декларация.
„За 24 години ние самите не успяхме да гарантираме най-базовите демократични ценности, затова дължим подкрепа на тези студенти, които имат смелостта да се борят за тях. Убедени сме, че правителството на Пламен Орешарски е напълно компрометирано, а 42-то Народно събрание е делигитимирано и всекидневно подрива малкото останало доверие в политическите институции в страната”, каза проф. Цочо Бояджиев от Философския факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски”.
Исканията на студентите са: възстановяване на демокрацията в България, върховенството на закона и конституционния ред в страната. „Ние, преподавателите се чувстваме длъжни да подкрепим студентите, дръзнали да се надигнат срещу цинизма, равнодушието пасивността и недоверието, разяждащи основите на обществото ни и поставящи под въпрос нашето бъдеще като политическа общност”, каза Бояджиев.
Влизането в двора на СУ днес става единствено от входа откъм университетската библиотека. На този вход стоят младежи, които са част от групата "Ранобудните студенти", които окупираха в петък вечерта цялата сграда на Ректората. В двора на висшето училище има и преподаватели, подкрепящи "окупаторите".
Постоянно пристигат и граждани, носещи храна на протестиращите.
В 14.00 ч. започна извънредното заседание на Академичния съвет на СУ, на което се очаква да се вземе решение за бъдещите действия на ръководството на университета заради окупацията.
Преди заседанието на Академичния съвет в двора на университета Борис Боев, докторант от Историческия факултет пък (виж видеото) и член на съществуваща от 6 години неправителствена организация, както той сам се представи, прочете декларация против окупацията, освиркван от присъстващите протестиращи.
В декларацията си той обяви окупацията за антидемократичен метеж и каза, че искал да присъства на заседанието на Академичния съвет и да обясни позицията си.
Представителите на студентите, които окупираха университета ги изхвърлили. На извънредното заседание има и представители на студентите, които са против окупацията. В момента вратата откъм двора на университета е отворена и студенти, медии и преподаватели могат да влязат в учебното заведение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!