Р азговорите на американския президент Барак Обама с германския канцлер Ангела Меркел и британският премиер Дейвид Камерън за потенциалната нужда от още санкции срещу Русия, ако тя не предприеме стъпки за деескалиране на ситуацията в Украйна, бе последвана от конкрасанкции от Москва.
Снощи от Белия дом съобщиха, че европейските лидери и Обама са потвърдили решимостта си да останат в тясна връзка, докато обмислят какви допълнителни санкции може да са необходими, както и че трябва да се гарантира независимо международно разследване на самолетната катастрофа в Донбас в район, който в момента е контролиран от проруски сепаратисти. Според американското разузнаване полет MH17 е свален с ракета, изстреляна от района.
Същевременно Съветът на Европейския съюз допълни условията за санкции срещу руски компании на територията на ЕС, стана ясно от публикувано днес в Официалния вестник на ЕС решение.
Замразяват се всички финансови средства и икономически ресурси на физически и свързани с тях физически и юридически лица или организации, които действат или активно подкрепят действия, застрашаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна или възпрепятстват работата на международните организации в страната.
Замразяват се и активи на юридически лица, образувания или органи в Крим или Севастопол, чиято собственост е била прехвърлена в нарушение на украинското право, или на юридически лица, образувания или органи, които са извлекли ползи от това прехвърляне. Решението влиза в сила от днес. То е било взето на срещата на върха на ЕС на 16 юли.
Въз основа на тези критерии до края на месеца ще бъде актуализиран списъкът на руски компании, чиито активи ще бъдат замразени в ЕС. Европейският списък със санкции досега съдържаше 72 физически лица, сред които руски политици и чиновници и лидери на проруските сепаратисти в Украйна, на които е забранено да влизат на територията на ЕС и да ползват активите си там.
В отговор Русия обяви, че ще приеме ответни мерки на новите американски санкции срещу Москва
Това заяви говорителят на руското министерство на външните работи Александър Лукашевич и допълни, че икономическите ограничения неизбежно ще навредят на американския бизнес, предаде ИТАР-ТАСС.
Руското външнополитическо ведомство публикува на сайта си списък с 12 граждани на САЩ, на които се забранява достъп в Русия за нарушаване на основни човешки права и свободи. Списъкът включва хора, които, по данни на външното министерство, са замесени в мъчения на задържани лица в затворите Абу Граиб и Гуантанамо.
Междувременно германското правителство съобщи, че германският канцлер Ангела Меркел и руският президент Владимир Путин са постигнали съгласие, че е необходимо международно разследване на причините за катастрофата
В телефонен разговор двамата лидери са изразили единодушно мнение, че разследването трябва да бъде извършено от независима международна комисия под ръководството на Международната организация за гражданска авиация, става ясно от съобщението.
Комисията трябва да получи бързо сигурен достъп до мястото на катастрофата, за да изясни обстоятелствата и да прибере телата на жертвите. Според съобщението на Берлин
Меркел е призовала Путин да използва влиянието си над проруските сепаратисти, за да постигне примирие в Източна Украйна,
предава Ройтерс. В съобщението на Кремъл за телефонния разговор обаче се посочва, че "двамата лидери са подчертали колко е важно да се проведе обективно и обстойно разследване" на трагедията със самолета, посочва Франс прес.
Германският канцлер "е оценила позитивно готовността на Руската федерация да изпрати свой представител за участие в разследването", цитира и ИТАР-ТАСС съобщението на Кремъл. В него се отбелязва още "принципното значение" на възобновяването на консултациите на международната контактна група за Украйна, в която да бъдат включени представители на "протестиращите региони".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!