Туниският премиер Хамади Джебали заяви, че разпуска ислямисткото правителство и ще формира технократски кабинет след убийството на опозиционен лидер, което предизвика вълна от протести, предадоха Ройтерс и Франс прес.
Джебали уточни в телевизионно обръщение към нацията, че
новото
правителство ще ръководи страната до произвеждането на предсрочни парламентарни
избори в най-кратки срокове.
Кабинетът ще е съставен от аполитични технократи и ще е с ограничен състав.
Официални източници съобщиха малко по-рано, че Джебали ще разпусне ислямисткия кабинет и ще формира правителство на националното единство, което ще включва непартийни фигури и технократи.
Туниският премиер е взел това решение лично и в името на интересите на страната.
В различни райони на Тунис избухнаха протестни акции и насилие заради убийството на лидера на Обединената демократична националистическа партия Шукри Белаид.
АФП съобщава за ожесточени сблъсъци в столицата и за издигнати от протестиращите барикади.
По-рано днес партията съобщи, че Белаид е бил застрелян пред дома си в столицата Тунис. Политикът е бил откаран в близка болница, където починал. Негови роднини отправиха обвинения по адрес на управляващата умерена ислямистка партия "Ан Нахда" (Възраждане).
Белаид критикуваше ръководеното от ислямисти правителство и по-специално "Ан Нахда". Вчера той заяви, че ислямистите се опитват да сложат ръка върху институциите за сигурността в страната, а също така и върху армията. Белаид обяви, че политиката на "Ан Нахда" насърчава насилието и призова за национални протести.
След новината за убийството му
централата на "Ан Нахда" бе нападната и опожарена след убийството.
Хиляди хора се събраха, за да протестират на главната улица в столицата пред министерството на вътрешните работи. Те пееха националния химн и скандираха лозунги срещу партия "Ан Нахда".
Десетки протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията докато множество придружаваше линейката с тялото на Белаид, предаде АФП.
Демонстрантите замеряха с камъни полицаите, които използваха сълзотворни гранати и палки, за да разпръснат тълпата. Няколко десетки души продължиха да защитават линейката въпреки облаците сълзотворен газ.
Стотици души скандираха "Народът иска сваляне на режима!"
Хора се събраха и близо до клиниката "Ел Манар", където 48-годишният политик почина от раните си.
Напрежението преля и в град Сиди Бузид, където също се събраха хиляди протестиращи. Жител на града, цитиран от Ройтерс, каза, че над 4000 протестиращи
палят гуми и замерват с камъни полицията.
Около 200 демонстранти са атакували полицейско управление и полицаите са отвърнали със сълзотворен газ и изстрели във въздуха, но веднага след това са избягали, предаде АФП. Наложило се е да се намеси армията, за да удържи разгневеното множество.
Сиди Бузид е люлката на въстанията от Арабската пролет. Тунизийците въстанаха срещу дългогодишния лидер Зин ал Абидин Бен Али, след като продавачът на зеленчуци Мохамед Буазизи се самозапали в Сиди Бузид в края на 2010 г.
След свалянето от власт преди две години на дългогодишния диктатор Тунис не може да се справи със социалното и религиозно напрежение в страната, отбелязва АП.
Правителствен говорител вече осъди убийството,
мотивите за което още не са ясни.
"Това е престъпно деяние, терористичен акт не само срещу Белаид, но срещу цял Тунис", каза в ефира на местно радио министър-председателят Хамади Джебали.
Заради резонанса, който предизвика убийството, президентът на Тунис Монсеф Марзуки спешно се прибира в Тунис от Франция, където бе на официално посещение. Пред Европейския парламент в Страсбург той определи покушението като "заплаха" от страна на враговете на демократичния преход в страната, на която Тунис няма да се поддаде. Марзуки също така заяви, че ще се бори срещу противниците на политическия преход в страната му, предаде ДПА.
Лидерът на "Ан Нахда" Рашид Гануши осъди убийството и заяви, че неговите убийци искат да предизвикат кървава баня, предаде АФП. "Те искат кървава баня, но няма да успеят", каза Гануши пред АФП. Той отрече обвиненията на близките на Белаид, че за убийството е отговорна "Ан Нахда".
Гануши добави, че Тунис е в най-голямата политическа безизходица след революцията.
Френският президент Франсоа
Оланд осъди най-остро убийството
и заяви, че Париж е разтревожен от надигащото се политическо насилие в Тунис, предаде АФП.
Това убийство отне на Тунис един от неговите най-смели и най-свободни гласове, се казва в декларация на Елисейския дворец, цитирано от АФП.
Туниската опозиция призова за обща стачка след убийството на Белаид и обяви, че замразява участието си в работата на националния парламент.
Убийството на един от водещите тунизийски политици е тежък удар за демократичния процес в Тунис, се казва в изявление на говорителя на МВнР Весела Чернева по повод убийството на Шукри Белаид."Г-н Шукри Белаид беше известен като искрен привърженик на спазването на човешките права и демократичните ценности. Ние осъждаме това убийство и призоваваме тунизийските власти към бързо разследване на инцидента, за да бъдат изправени пред правосъдието поръчителите и извършителите на това тежко престъпление", се казва в изявлението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!