В рамките само на няколко часа беше обявено, че Великобритания, САЩ, Франция и Русия преместват военна техника в района на Сирия.
Великобритания е изпратила шест изтребителя "Тайфун" в Акротири в Кипър,
за да защитава британските бази там, съобщи министерството на отбраната, цитирано от ДПА.
Изтребителите не са изпратени, за да участват във военна акция срещу Сирия, а като "предпазна мярка във време на повишено напрежение в по-широк регион". Това посочи министерството в момент, когато британският парламент се готви да обсъди предложение на правителството за възможен отговор на химическата атака край Дамаск миналата седмица.
Британските депутати ще трябва да се върнат за второ гласуване на предложението в друг ден, след като опозицията блокира плановете на премиера Дейвид Камерън за окончателно гласуване днес, предизвиквайки гняв в редиците на управляващите.
Говорител на ведомството каза, че това е движение на отбранителни активи, действащи само във въздуха.
След като предостави независимост на Кипър през 1960 г., Великобритания си запази две военни бази на острова - "Декелия" и "Акротири". По традиция те се използват за поддръжка на операции в региона, но не и за бойни действия. Така през 2011 г. Акротири играеше роля на команден център за координация на международната военна операция в Либия.
Военното командване на Франция изпрати в източната част на Средиземно море фрегатата "Шьовалие Пол",
информира френското сп. "Поан", цитирано от Интерфакс.
Фрегатата потегли от пристанище Тулон.
"Шьовалие Пол" е въоръжен с управляеми ракети и според "Поан" е смятан за един от най-модерните кораби във френския военноморски флот.
Позовавайки се на представител на въоръжените сили на САЩ, АФП съобщи, че
пети американски ескадрен миноносец ще бъде разположен край бреговете на Сирия.
Бойният кораб "Стаут", който вече се намира в Средиземно море, се е насочил на изток. Петте американски ескадрени миноносци ще останат край Сирия за неопределен период. Те са въоръжени с крилати ракети.
Военноморските сили на САЩ засилват присъствието си и в Арабско море, съобщиха американски представители, цитирани от АП.
Самолетоносачът "Хари С. Труман" е пристигнал там и по план е трябвало да заеме мястото на самолетоносача "Нимиц". Той пък от своя страна е трябвало да се прибере. ВМС на САЩ обаче са наредили на "Нимиц", който е в Индийския океан, да остане засега.
Американски представители описаха решението като предпазливо планиране и заявиха, че това не значи, че самолетоносачът ще играе някаква роля при възможни удари в Сирия.
САЩ поддържаха в района два самолетоносача, но бюджетни съкращения през февруари наложиха да остане само един, отбелязва АП.
С оглед на ситуацията
Русия също коригира състава на военноморската си групировка в Източното Средиземноморие.
В близките дни там ще бъде изпратен голям противолодъчен кораб от Северния флот на страната, заяви източник от руския Генерален щаб за Интерфакс-АВН.
По-късно към руската групировка ще се присъедини и ракетният крайцер "Москва" от Черноморския флот, който приключва в момента мисии в Северния Атлантик и скоро ще се насочи към Гибралтар, каза източникът, чието име не се посочва.
През есента в оперативното съединение ще се включи и ракетният крайцер "Варяг" от Тихоокеанския флот, който ще смени големия противолодъчен кораб от същия флот "Вицеадмирал Пантелеев".
Източник от главния щаб на руските военноморски сили обаче заяви пред официалната агенция РИА Новости, че промените в Средиземно море не са свързани с напрежението около Сирия и представляват "планирана ротация", посочва АФП.
Вчера АП съобщи, че кабинетът по сигурността на премиера Бенямин Нетаняху е взел решение за ограничено свикване на резервисти в очакване на евентуална атака от Сирия. Според телевизия "Скай нюз" израелската армия е започнала да разполага ракетни комплекси "Пейтриът" в северната част на страната.
Турция също е поставила въоръжените си сили в състояние на повишена бойна готовност, за да реагира срещу евентуални заплахи от страна на Сирия, каза пак вчера турският външен министър Ахмет Давутоглу. Освен това властите са складирали храна и газови маски по границата. Определени са и бункери в седем района край границата, за да защитят хората от увреждания. Екип от 100 експерти по химическо оръжие са изпратени в граничния район, който е проверяван за каквито и да било признаци на химически атаки.
Междувременно британският в. "Гардиън" пише, че
сирийските военновъздушни сили са готови да използват пилоти камикадзета при евентуално нападение на САЩ и техните съюзници.
Един от офицерите в база на ПВО край Дамаск е съобщил, че вече е създадена "група камикадзета мъченици", в чийто състав влизат 13 летци. "Ако не успеем да се противопоставим на вражеската авиация, тогава ще ни помогнат летците, готови да се врежат в самолетите на противника", казал той.
Офицерът заявил, че в редовете на сирийската армия има над 8000 мъченици, готови да дадат живота си във всеки един момент, за да спрат агресорите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!