Президентът Хосни Мубарак реши да се оттегли. Това беше съобщено от вицепрезидента Омар Сулейман по националната египетска телевизия.
Управлението на страната ще бъде поето от военен съвет, оглавяван от министъра на отбраната Хусеин Тантауи.
"Като се имат предвид трудните обстоятелства, през които преминава страната, президентът Мохамед Хосни Мубарак реши да напусна поста президент на републиката и възложи на Висшия съвет на въоръжените сили да ръководи държавните дела", заяви Сулейман.
Веднага след обявяване на новината протестиращите в Кайро започнаха да празнуват и да скандират "Свободен Египет" и "Народът свали режима". Много от тях паднаха на колене и започнаха да се молят. Виждат се дори фойерверки (Вж. прякото предаване на Си Ен Ен).
Си Ен Ен съобщава, че войниците, разположени по улиците на града, просто наблюдават случващото се.
Хосни Мубарак беше на власт цели 30 години. В последните 18 дни обаче в Египет се разрази невиждана вълна от протести срещу него, вдъхновена от протестите и смяната на властта в Тунис. Демонстрациите в Египет започнаха на 25 януари и отнеха живота на най-малко 300 души.
Египетските военни обявиха, че
няма да действат като "заместител на законно правителство",
съобщи АП.
Въоръжените сили в скоро време ще обявят мерки, с които да бъдат направени исканите от египтяните промени, съобщил военен говорител в кратко телевизионно изявление.
Говорителят отдаде почест на "мъчениците, загинали по време на безредиците", и похвали Хосни Мубарак за решението му да се оттегли от президентския пост "в интерес на нацията".
По-рано днес телевизия "Ал Арабия"
съобщи, че
Мубарак и семейството му са напуснали
Кайро.
Първоначалното съобщение на телевизията, което бързо бе коригирано, гласеше, че Мубарак е напуснал страната.
Според Ройтерс президентът и близките му са заминали в неизвестна посока от военна база в предградията на египетската столица. Oчевидци обаче съобщиха, че най-малко два хеликоптера са излетели от президентския дворец на Мубарак в Кайро.
Предполага се, че президентът се е насочил към курорта Шарм ел Шейх. Същата новина дойде и от източници от силите за сигурност, цитирани от ДПА.
По-рано днес бившият израелски министър на търговията Бенямин Бен Елиезер, който поддържа тесни връзки с египетския режим, заяви, че Хосни Мубарак му е доверил, че търси
начин за "достойно оттегляне".
В интервю за израелско радио депутатът от Партията на труда, заяви, че е говорил с Мубарак по телефона малко преди телевизионното му обръщение снощи. "Той знае, че всичко свърши, това е краят на пътя. Не ми каза нищо преди речта си, освен това, че търси начин да се измъкне", заяви Бен Елиезер.
Неотдавна назначеният генерален секретар на управляващата в Египет Националнодемократическа партия Хосам Бадрауи обяви днес, че е подал оставка, съобщи Ройтерс. Председател на партията е Хосни Мубарак.
"Подавам оставка от поста си и напускам партията - заявил Бадрауи в интервю за частния телевизионен канал "Ал хаят ТВ". - На този етап за обществото е по-добре да бъдат създадени нови партии с ново мислене".
Хосам Бадрауи бе назначен за генерален секретар на 5 февруари в опит партията да бъде прочистена от непопулярни фигури, докато Мубарак се опитва да преодолее народния бунт срещу неговото управление, посочва Ройтерс.
Протестиращите на централния площад "Тахрир" заявиха, че ще си отидат по домовете след тържествата, последвали оставката на Мубарак. Те нямат централна организация, която да ги ръководи, но мнозина от тях заявиха, че ще прекарат нощта в празнуване на победата преди да се приберат у дома.
По-рано през деня привърженици на
Мубарак и полицаи в цивилни дрехи
нападнаха демонстранти, събрали се около
президентския дворец в Кайро,
предаде телевизия "Ал Джазира".
Гвардейците, охраняващи двореца, не са се намесили в сблъсъците на площад "Масър ал Гадид". На помощ на демонстрантите там потеглила група хора от площад "Тахрир".
Ройтерс цитира член на едно от младежките движения, които организират протестите, че демонстрантите ще превземат двореца.
Около 2 млн. души участваха в петъчната молитва на площад "Тахрир",
предшестваща поредния протест срещу Мубарак.
Масово богослужение имаше и в Александрия, където се събраха над един милион души - не само мюсюлмани, но и християни.
Междувременно
близо 2000
антиправителствени демонстранти блокираха входа на египетската държавна
телевизия
и радио в Кайро.
Някои от протестиращите носеха плакати с надписи "Хората искат режима да бъде свален".
Много от тях прекараха нощта близо до сградата след снощната реч на президента Хосни Мубарак, в която той обяви, че предава част от правомощията си на вицепрезидента Омар Сулейман, но отказа да се оттегли.
Стотици хиляди
антиправителствени демонстранти излязоха
по улиците в няколко града на Синайския полуостров.
Демонстрациите започнаха в градовете Ариш и Рафах и северен Синай, както и в няколко по-малки градове на полуострова след днешните молитви.
Тълпите скандираха "Долу Мубарак и долу Сулейман" и "Ние няма да си тръгнем, Мубарак трябва да си ходи".
Поне пет души, трима от които - полицаи, бяха убити, а около 42-ма ранени при нападение срещу полицейски участък в Ариш. Около 1000 египтяни нападнаха полицейския участък в северния град, опитвайки се да освободят арестанти, намиращи се в сградата. Стигна се до сблъсъци с полицията и до престрелка.
Нападателите са подпалили пет полицейски автомобила пред участъка и са хвърляли запалителни бомби.
В Александрия също десетки хиляди демонстрантите се събират около президентския дворец "Рас ат Тин". Демонстрантите решили, че Мубарак е в Александрия, след като е напуснал Кайро, посочва ИТАР-ТАСС.
Протестиращи превзеха няколко правителствени сгради в египетския пристанищен град Суец, предаде ДПА, позовавайки се на телевизия "Ал Арабия".
В края на миналия месец, когато в Египет започнаха масовите протести, в Суец станаха едни от най-бурните сблъсъци между демонстранти и силите на реда. Полицията тогава използва сълзотворен газ и гумени куршуми, за да разпръсне хилядите протестиращи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!