У краинската опозиция отхвърли условията в закона за амнистирането на протестиращите, като го определи като "размяна на заложници".
След 12-часови преговори, но без обсъждане в пленарната зала, Върховната рада прие закона с 232 гласа при 226 необходими. Общо в украинския Парламент присъстваха 416 депутати, но представителите на опозицията не участваха в гласуването.
Амнистията за протестиращите, арестувани при сблъсъците с полицията, е обвързана с условия, които опозицията не приема, подчертава Франс прес.
Законът предвижда освобождаването от отговорност на участниците в протестните акции, с изключение на лицата, извършили особено тежки престъпления.
Нормативният акт обаче ще влезе в сила след 15 дни. Това е срокът, в който протестиращите трябва да освободят завзетите от тях административни сгради.
Представителите на украинската опозиция смятат, че текстът е нелегитимен,
тъй като е приет в нарушение с регламента на Върховната рада.
Лидерът на опозиционната партия "Свобода" Олег Тягнибок подчерта, че антиправителствените протести няма да спрат.
С приемането на дадения закон те (управляващите – б.ред.) искат да прехвърлят на нас отговорността за ситуацията в държавата, добави той.
От "Баткившчина" на Арсений Яценюк заявиха категорично, че
опозицията няма да изпълни условията в приетия от Парламента закон.
По думите на депутата Андрей Парубий, след гласуването на законопроекта опозицията се чувства измамена, а протестиращите не възнамеряват да напуснат площад "Независимост", нито пък да се изтеглят от административните сгради.
Той добави, че опозицията не изключва възможността за силово разпръсване на протестиращите.
Според Виталий Кличко, лидер на опозиционната партия УДАР, законът само ще засили напрежението в обществото.
От партия "Свобода" обявиха, че
още в четвъртък ще поискат отмяната на гласувания текст.
"Когато е била нарушена процедурата за приемане на законопроекта, може да се подаде постановление за отменяне на закона и да се върне за разглеждане. Планираме да направим това в четвъртък", съобщи пред журналисти депутатът Игор Швайка.
"След приемане на всеки закон Върховната рада няма право да подписва закона в течение на два дни, тъй като може да постъпят забележки или постановления за отменяне със списък от нарушенията, които са били допуснати", добави депутатът.
В същото време авторът на законопроекта за амнистия - депутатът от управляващата Партия на регионите Юрий Мирошниченко увери, че
силово разпръсване на Майдана няма да има при никакви условия.
От Партията на регионите обаче настояват, че неизпълнението на условията от страна на опозицията ще има за резултат осъждането на стотици хора за извършване на противозаконни действия и това ще тежи на съвестта на лидерите на опозицията.
"Законът предвижда действия както от страна на властта, така и от опозицията. Те освобождават завзетите сгради. Ние освобождаваме участниците в сблъсъците от отговорност. Това е компромисът.
Ако те не изпълнят своята част, тогава амнистия няма да има. И тогава вината за това, че стотици хора може да бъдат привлечени към отговорност за нарушаване на закона, ще лежи на съвестта на лидерите на опозицията Кличко, Яценюк и Тягнибок", подчерта депутатът от управляващата партия Михаил Чечетов.
Във Върховната рада всъщност бяха регистрирани няколко законопроекта за амнистия - един от тях беше на депутата Леонид Емец от "Баткившчина", а друг - на депутата Юрий Деревянко (независим). Нито един от тях обаче не съдържаше като условие за влизането в сила освобождаването на окупираните административни сгради.
Опозицията настояваше да се гласуват именно текстовете на Емец или Деревянко,
а не тези, предложени от управляващата партия.
Междувременно украинският президент Виктор Янукович обвини украинската опозиция, че продължава да задълбочава кризата в Украйна заради политическите амбиции на някои от лидерите й, предаде Франс прес, като цитира послание на Янукович, качено в сайта на президентството.
Държавният глава обаче призна, че е допуснал и грешки, но добави, че и властите могат да грешат.
Всички ангажименти, които управляващите поеха при преговорите с опозицията, са изпълнени, продължава Янукович, цитиран от ИТАР-ТАСС. Президентът увери, че ще направи всичко заради мира, спокойствието и нормалния живот в страната.
Европа не бива да обръща гръб на изпадналата в криза Украйна и трябва да направи предложения, водещи до "добро решение" на проблемите ѝ, заяви полският премиер Донлад Туск след извънредната среща на министър-председателите от Вишеградската четворка снощи в унгарската столица, предаде Ройтерс.
Лидерите на Полша,Чехия, Словакия и Унгария приеха обща декларация, в която остро осъдиха насилието в съседна Украйна.
По-нататъшна ескалация на кризата застрашава бъдещето на Украйна и заплашва с пълна дестабилизация страната, предупредиха те.
"ЕС трябва да действа последователно за уреждане на кризата в Украйна,
защото това е пряко свързано с усилията тя да избере европейския път. Затова е жизненоважно да избегнем ситуация в Европа, при която да обърнем гръб на Украйна, понеже е изправена пред сериозни проблеми", каза Туск на пресконференция снощи.
Въвеждането на безвизов режим с Украйна в най-кратки срокове има важно значение, подчертаха участниците в срещата в заключителната си декларация.
Унгарският премиер Виктор Орбан съобщи, че страните са се договорили да уредят спешна среща на вътрешните министри, за да се подготвят за всякакъв изход.
"Разбира се, ние сме за добри сценарии относно Украйна, обаче никой не може да гарантира това днес", каза Орбан.
По думите му Украйна (където има унгарско етническо малцинство от около 150 хил. души), лесно може да потъне в анархия, предаде Асошиейтед прес.
Администрацията на президента Барак Обама подготвя
финансови санкции, които биха могли да бъдат наложени на украински официални лица и протестни лидери,
ако насилието в политическата криза в Украйна ескалира, предаде Ройтерс, като цитира сътрудници в Конгреса на САЩ.
Източниците, пожелали анонимност, заявили, че са обсъждали подготовката със служители на администрацията.
Окончателните подробности по санкциите не са изработени, но те можело да бъдат приложени бързо срещу правителствени служители (или лидери на протестното движение) в случай на широко разпространено насилие.
Разтревожен от кризата, Вашингтон отмени визите на някои украински официални представители.
Комисията по външните отношения в Камарата на представителите вчера прие резолюция, призоваваща всички страни в конфликта да се въздържат от насилие и да работят за мирно решение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!