В ъоръжени мъже превзеха сградите, в които се помещават регионалният парламент и правителството на украинската автономна република Крим.
Зданията са под контрола на отряди за самоотбрана на местното рускоезично население, съобщи ИТАР-ТАСС.
Над тях е издигнат руският флаг.
Според източник от украинското МВР, цитиран севастополския новинарски сайт "Навигатор", около 4 ч. тази нощ в сградите са нахлули група въоръжени лица, наброяващи около 30 души, с маски и автомати. Те са поискали от охранителите да напуснат и да предадат оръжието си. По думите на очевидец завземането е станало бързо.
Първоначално са нахлули около 30 души. По-късно пристигнал автобус с още трийсетина души с голямо количество оръжие, сред което автомати "Калашников", снайпери и гранатомети, което
навежда на мисълта, че окупаторите са професионалисти.
Полицията в Симферопол, столицата на автономната република, е вдигната по тревога.
Според репортер на Интерфакс пред входа на парламента е изградена барикада от дървени скари, кофи за боклук и други подръчни предмети.
Изпълняващият длъжността министър на вътрешните работи на Украйна Арсен Аваков съобщи тази сутрин, че полицията, включително специалните ѝ сили, са поставени в повишена готовност.
Районът около парламента в Симферопол, столицата на автономната република Крим, е обкръжен от силите за сигурност,
за да се избегне кървава баня сред гражданското население и да не се допуснат въоръжени сблъсъци, пише Аваков в страницата си във Фейсбук.
"Провокаторите действат", добавя Аваков и приканва всички да запазят хладнокръвие, посочва АФП.
Прокуратурата в Украйна е образувала производство за терористичен акт по повод на завземането на сградата на Съвета на министрите и на Върховния съвет на Крим.
„В четвъртък две групи неизвестни лица по 10-15 души завзеха сградата на Съвета на министрите и на Върховния съвет на Крим. Засега те не повдигат никакви искания. По предварителни данни тези лица разполагат с огнестрелно оръжие. По време на завземането не е било използвано оръжие, няма данни за използването на сила относно органите на реда“, съобщава пресслужбата на главната прокуратура на Украйна.
Прокуратурата е образувала производство по член 258 от Наказателния кодекс на Украйна „Терористичен акт“.
На територията на целия полуостров обаче се формират "отряди за самоотбрана" от рускоезичното население, които се отправят към Симферопол, столицата на автономната република Крим, съобщава "Интерфакс".
От няколко дни в Крим ситуацията се усложнява.
Вчера около сградата на местния парламент в град Симферопол избухнаха сблъсъци между участници в протестите, настояващи ръководството на Крим да не признае новата власт в Киев, и няколко хиляди кримски татари.
Проруски настроените демонстранти настояват ръководството на региона да не признава новата власт в Украйна. Поддръжниците на Русия дори призоваха за провеждането на референдум за статута на Крим, който е автономна област в състава на Украйна.
На другия полюс – в подкрепа на украинското временно правителство, са кримските татари, които не хранят добри чувства към Москва, запазили спомена за големите депортации от времето на Сталин.
Сега Крим е населен преобладаващо с етнически руснаци.
Той беше част от Русия до 1954 г., когато съветският лидер Никита Хрушчов подари областта на Украйна. Полуостровът има стратегическо значение за Русия, защото там се намира главната военноморска база на руския Черноморски флот – пристанището Севастопол.
Вчера руският президент Владимир Путин нареди внезапни проверки на бойната готовност близо до украинската граница. Беше наредено да се увеличи и охраната на руския флот в Крим. Появиха се и
опасения, че е възможно Русия да предприеме военна намеса там.
Същевременно държавният секретар на САЩ Джон Кери предупреди Русия да не предприема подобни действия, като увери, че САЩ не желаят нова Студена война.
"Ситуацията в Украйна не може да се сравнява със Сирия и Либия и всякакво нарушаване на териториалната ѝ цялост ще бъде сериозна грешка", каза Кери, който призова "всяка държава" да уважава териториалната цялост и суверенитета на Украйна.
В същото време американският дипломат заяви, че американските власти разглеждат възможността за предоставяне на финансова помощ на Украйна във вид на кредитни гаранции, размерът на които може да възлезе на 1 млрд. долара.
По думите му ЕС също разглежда предоставянето на гаранции в размер на 1,5 млрд. долара.
Днес в Киев Върховната рада провежда заседание, на което се очаква
да одобри новото прозападно правителство.
За премиер беше номиниран лидерът на партия "Баткившчина" Арсений Яценюк.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!