А рсений Яценюк, лидерът на украинската опозиционна партия "Баткившчина" заяви принципна готовност да стане премиер и да състави правителство.
Миналата седмица той отхвърли предложението на президента Виктор Янукович да стане министър-председател. На лидера на партия УДАР Виталий Кличко тогава пък беше предложено да стане вицепремиер с ресор хуманитарни въпроси. Бившият световен шампион по бокс също не прие.
Яценюк обаче уточнява сега, че не вярва президентът да му предлага премиерския пост с желание да бъде намерен изход от тежката ситуация в страната.
"Янукович не желае това. Той
просто иска да внесе разкол сред опозицията, предлагайки ми премиерския пост.
Иначе ние сме готови да поемем своята отговорност. Готови сме да оглавим правителство, но ако всички министерски кресла бъдат заети от представители на опозицията", подчерта опозиционният лидер в интервю за немски медии.
"В тези трудни за страната времена, когато има тежка икономическа криза, когато националната валута се обезценява, а безработицата е висока, ние сме убедени, че опозицията ще се справи с управлението и ще можем да възстановим съгласието в обществото.
Да, риск има. Но става дума не за моята политическа кариера, а за съдбата на Украйна.
Готов съм да губя рейтинг, но да спася страната",
каза Яценюк. От УДАР заявиха готовност да подкрепят кандидатурата му за поста.
"Готови сме да подкрепим Яценюк, ако се кандидатира за премиер. Няма обаче да участваме в сформирането на кабинет, докато президент е Виктор Янукович. Няма да предадем хората, които сега са по площадите в цяла Украйна", заяви депутатът от УДАР Валерий Пацкан.
Ръководителката на европейската дипломация Катрин Аштън посети Украйна в опит да подтикне борещия се с протести президент Виктор Янукович и неговите противници да намерят решение на сложната ситуация в страната, пише в. "Ню Йорк таймс".
Аштън заяви, че се подготвя пакет за икономическа помощ, но
попари надеждите за внезапно наливане на пари в брой.
Тя каза, че ЕС и неговите партньори искат да разработят икономически пакет, но подчерта, че евентуалната помощ няма да се изразява само в "купища пари", а в по-широки действия, включващи техническа подкрепа и усилия, които да помогнат за обезпечаване на "ясните икономически нужди на страната в контекста на икономическа реформа", отбелязва изданието.
Миналата седмица Русия реши временно да спре предоставянето на заема от 15 млрд. долара, а ЕС многократно е заявявал, че не иска да влиза в наддаване с Русия за предаността на Киев.
Брюксел обаче е подложен на все по-голям натиск да предприеме по-конкретни мерки
за повлияване на събитията в Украйна, а не да разчита само на възвишени призиви за вярност към европейските ценности, коментира "Ню Йорк таймс".
Украинската валута падна до най-ниското си ниво през последните пет години, докато САЩ, ЕС и международни кредитори се мъчат да намерят начини за стабилизиране на икономиката, ако Киев успее да реши продължаващата от два месеца политическа криза, посочва британският в. "Файненшъл таймс".
Валутните проблеми увеличават натиска върху Янукович да намери мирно решение на тежката ситуация в Украйна.
Усилията са затруднени от дълбокото недоверие между главните политически играчи в Киев, изтъква изданието. САЩ и ЕС обсъждат възможността за финансова помощ, след като се появи подкрепян от опозицията евентуален сценарий за прекратяване на размириците,
без да се налага Янукович да се оттегля от властта.
Този вариант предвижда съставяне на технократски кабинет или правителство на националното единство под контрола на опозицията. При това положение Янукович би останал на поста до президентските избори следващата година, но би трябвало да приеме да бъдат ограничени правомощията му чрез връщане на старата украинска конституция, отреждаща по-значителна роля на Парламента, отбелязва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!