В ърховната рада (парламентът) на Украйна избра председателя на партия „Баткившчина“ Арсений Яценюк за премиер на страната и утвърди състава на новото правителство, предадоха Ройтерс и АФП.
Първи вицепремиер става Виталий Ярема. Той ще отговаря за силовите министерства. Заместници на премиера ще бъдат още Володимир Гройсман и Олександър Сич.
За изпълняващ длъжността външен министър бе назначен Андрий Дешчица – бивш посланик във Финландия и Исландия, а за и.д. министър на отбраната е утвърден адмирал Игор Тенюх, който бе командващ украинските военноморски сили в периода 2006-2010 г.
В правителството влизат още Арсен Аваков – министър на вътрешните работи, Олександър Шлапак – на финансите, Павло Шеремет – на икономиката , Юрий Продан – на енергетиката, Людмила Денисова – на социалната политика, Олег Мусий – на здравеопазването, Максим Бурбак – на инфраструктурата, Сергий Квит – на образованието и науката, Павло Петренко – на правосъдието, Игор Швайка – на аграрната политика, Андрий Мохник – на екологията, Евгений Нишчук – на културата, Дмитро Булатов – на младежта и спорта.
За избирането на Яценюк на премиерския пост гласуваха 371 депутати при необходими 226, предадоха световните агенции. В гласуването са участвали 417 от 450 депутати.
Веднага след гласуването изпълняващият длъжността президент Олександър Турчинов
подписа указ за назначаването му.
39-годишният Яценюк е бил министър на икономиката, външен министър и председател на парламента. Той е близък съюзник на бившия премиер Юлия Тимошенко, припомнят агенциите.
Яценюк е роден на 22 май 1974 г. в град Черновци в Западна Украйна. Учил е в юрдическия факултет на Черновицкия национален университет и в Черновицкия търговско-икономически институт на Киевския търговско-икономически университет. Бил е консултант в банка „Авал“.
Преди избора той заяви, че ще подпише споразумение за асоцииране с Европейския съюз и обеща да запази Крим като част от Украйна, посочва ДПА.
Говорителят на Европейската комисия Оливие Баи пък вече каза на пресконференция, че подписването би могло да стане, веднага щом законно правителство поеме властта.
По-рано през деня в парламента беше създадена официално
парламентарна коалиция „Европейски избор“,
съобщи ИТАР-ТАСС. В нея влизат 250 депутати, като мнозинството е сформирано от представители на фракциите „Баткившчина“, УДАР, „Свобода“, депутатските групи „Икономическо развитие“ и „Суверенна Европейска Украйна“ и други депутати.
Обикновеното мнозинство в парламента е 226 народни представители, а конституционното – 300 депутати. Според конституцията от 2004 г., към която Украйна се върна миналата седмица, парламентарното мнозинство сформира правителство, посочва ИТАР-ТАСС.
Веднага след като бе създадена, новата коалиция номинира Яценюк за министър-председател.
Новият премиер съобщи, че
кредит от 37 млрд. долара, получен от правителството на Виктор Янукович, е изчезнал.
В реч пред парламента преди да бъде утвърден на поста, Яценюк отбеляза, че през последните три години „сумата от 70 млрд. долара е прехвърлена от финансовата система на Украйна в офшорни сметки“. „Искам да ви докладвам – държавната хазна е ограбена и празна“, заяви той. „37 млрд. долара получени кредити са изчезнали в неизвестна посока“, допълни Яценюк.
По думите му, цитирани от ИТАР-ТАСС, в хазната има само 4,5 млрд. долара, а държавният дълг на Украйна е достигнал 75 млрд. долара. Златновалутните резерви за последните три години са намалели от 37 на 15 млрд. долара.
Ситуацията е толкова сериозна, че няма друга алтернатива, освен да се вземат „извънредно непопулярни мерки“, подчерта Яценюк, цитиран от Ройтерс. Според него осигуряването на нов заем от Международния валутен фонд (МВФ) е жизненоважно, за да може националната валута да се стабилизира.
На първото заседание на кабинета премиерът заяви пред министрите, че трябва рязко да се намалят разходите за държавната администрация. „Няма да плащаме за излишествата на чиновниците“, подчерта той.
Гривнята достигна рекорден минимум днес поради опасенията, че централната банка е в безизходица заради намаляващите резерви в чужда валута.
„Трябва незабавно да подпишем споразумение с МВФ – изтъкна Яценюк пред парламента. – Колкото по-скоро бъде сключено споразумение за програма на МВФ, ще постъпят пари за нашите резерви и ще бъдем в състояние да стабилизираме обменния курс“.
Преди парламентът да го утвърди за нов премиер, Яценюк би тревога, че
„Украйна е на границата на политическия и икономическия колапс“.
„Хазната на Украйна е ограбена и празна, не обещавам подобрение нито днес, нито утре, задачата на правителството е стабилизиране на ситуацията“, посочи той и уточни, че само на Русия Киев дължи около 1,8 млрд. долара за енергоносители.
Според него
Украйна и Русия трябва да изградят нови отношения.
Той каза в парламента, че украинците и руснаците са приятели и партньори и трябва да вървят заедно. Той призова Русия да не подкрепя сепаратистите и Виктор Янукович. „Искаме Украйна да е надежден партньор. Искаме и Русия да е такъв партньор за Украйна“, подчерта Яценюк и изяви желание да се изпълнят „двустранните и многостранните“ споразумения на двете страни. Той посочи в изказването си, че правителството ще трябва да предприеме непопулярни мерки, за да преведе страната през икономическата криза, предаде Ройтерс.
Яценюк каза още, че
Украйна ще използва всички законни, конституционни методи за запазване териториалната цялост на страната.
„Обръщам се към кримчани: ние сме единен украински народ, заедно ще победим, нашето единство е залог за успеха на украинската държава“, заяви той. В речта си Яценюк посочи сигурността на украинските граждани като „въпрос номер едно“ за правителството и подчерта, че то ще контролира с всички конституционни методи системата за сигурност. Той каза, че всеки, който има оръжие, ще се преследва от закона.
Украйна призовава страните в Меморандума от Будапеща да гарантират териториалната цялост и единство на Украйна, заяви също Яценюк. Той отбеляза, че подписалите меморандума страни, сред които са Русия, САЩ и Великобритания, са поели отговорност да гаранции за избягване на конфликти и никоя страна няма да се меси (в делата на Украйна).
Джей Карни, говорителят на президента на САЩ – Барак Обама, приветства създаденото в Украйна правителство, като заяви, че то може „да обедини украинците и да възстанови реда и стабилността в страната“. САЩ „очакват от правителството да направи всичко по силите си, за да гарантира сигурността и правата на на всички под неговото управление, включително правата на малцинствата“, добави говорителят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!