П резидентът Росен Плевнелиев няма да издаде указ за допълване на състава на Централната избирателна комисия (ЦИК) с назначението на предложената от "България без цензура" Катя Иванова. Това съобщи прессекретариатът на държавния глава.
Решението на държавния глава е въз основа на аргументите, изложени днес на заседание на Правния съвет към президента.
Мнозинството от членовете му се обединили около позицията, че в текстовете на Изборния кодекс, които имат отношение към начина на формиране на ЦИК, се съдържат противоречиви, неясни и взаимно изключващи се разпоредби.
Още в наложеното от президента вето на приетия от Народното събрание на 21 февруари т.г. Изборен кодекс той изрази опасенията си за начина, по който се предвижда да бъде конституирана ЦИК, поясняват от пресцентъра на държавния глава.
Членовете на Правния съвет припомниха, че в действащите норми на Изборния кодекс няма нито разписани срокове, нито ред и процедура, по които да се допълва съставът на ЦИК.
Юристите в Правния съвет се обединиха около мнението, че в новоизбраното 43-то Народно събрание трябва да бъдат положени усилия за подобряване на изборното законодателство.
Решението на президента да не промени състава на ЦИК в полза на ББЦ не е било очаквано в партията, предаде БНР.
"Ситуацията е напълно абсурдна. Тя наподобява служебен отказ на държавния глава и на партиите в доскорошния парламент да допуснат "България без цензура" до равнопоставено участие в изборния процес. Ние сме най-голямата партия, която беше непредставена в 42-ия парламент, а в Европейския, която отива на тези избори без представител в ЦИК, макар че там имат свои представители несъществуващата вече "Синя коалиция", както и една партия, която почти не съществува – НДСВ. За мен скандалът наподобява 2001 г., когато НДСВ беше извадена по служебен път от изборите. Сега по същия начин се действа срещу ББЦ", заяви Николай Бареков пред БНР.
Според лидера на "България без цензура", за да вземе това решение, президентът е бил подложен на натиск от ГЕРБ и БСП след срещата си с Бареков на 2 август.
Президентът не може да направи нищо, защото броят членове за съставяне на ЦИК е определен в Изборния кодекс и е обвързан от процедурата, разписана в кодекса и общия брой членове, който е фиксиран на 18. Това коментира пред Агенция "Фокус" преподавателят по конституционно право в Софийски университет "Св. Климент Охридски" Атанас Славов.
Той уточни, че няма как президентът, когато парламентът е разпуснат, да назначи член на ЦИК:
"Първо, защото няма свободно място, а и второ, защото няма действащ парламент, който да проведе процедурата и който да предложи на президента членския състав. Тоест, в момента президентът е с вързани ръце. Специално за "България без цензура" топката е в ръцете на самия председател на коалицията, защото те имаха депутати в предния парламент и можеха да предложат законопроект за измяна на Изборния кодекс, не го направиха", обясни Атанас Славов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!