С гласовете на ГЕРБ и ДПС парламентът прие на първо четене актуализацията на държавния бюджет за 2014 г., предложена от правителството на Пламен Орешарски.
"Против" гласуваха от Коалиция за България.
Промяната в бюджета беше одобрена със 117 гласа "за" и 61 "против". Нямаше въздържали се. От "Атака" не бяха в пленарната зала.
От парламентарната група на "Коалиция за България" по-рано обявиха, че няма да подкрепят актуализацията на държавния бюджет.
От ДПС и ГЕРБ миналата седмица обявиха готовност да подкрепят и двете актуализации - на държавния бюджет и на бюджета на НЗОК, а днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова БСП да подкрепят актуализацията на бюджета и обяви, че партията му иска извънредни правомощия за служебното правителство.
Преди гласуването на актуализацията от левицата поискаха думата за процедура, но председателстващият заседанието Алиосман Имамов им обясни, че нямат право на това.
След обявяването на резултата от лявата страна на залата се чуха възгласи "Горчиво".
"Наши са идеите за връщане на ДДС, за швейцарското правило, наши са идеите за надбавките, наше е правителството, както е наш Левски. Наш е Левски, но бесилото е ваше и предателят е ваш", обоснова отрицателния си вот Минчо Минчев от Коалиция за България.
Колегата му от левицата Валери Жаблянов се обърна към ДПС с думите: "Месеци водихме сериозна политическа борба, накрая ни предадохте".
По предложение на ГЕРБ на два дни беше съкратен срокът за предложения между първо и второ четене на актуализацията на бюджета на НЗОК и на държавния бюджет за 2014 г.
Мая Манолова се възпротиви, че срокът между двете четения може да е най-малко три дни.
Коалиция за България ще обжалва актуализацията на държавния бюджет пред Конституционния съд, обяви тя.
След като депутатите гласуваха, че са във ваканция от 5 август, по предложение на ГЕРБ срокът между първо и второ четене на актуализацията на бюджета на НЗОК и на държавния бюджет беше удължен на три дни.
По-късно държавният глава Росен Плевнелиев приветства приетите от депутатите две актуализации и заяви, че очаква това да се случи и на второ четене.
"В трудни за страната моменти истинските политици и отговорните партии, се разпознават именно по това дали могат да поставят националните приоритети над всичко, да загърбят партийните си интереси и да бъдат честни с нацията", коментира Плевнелиев, цитиран от пресцентъра на президенството.
По време на дебатите
След като левицата, ДПС и ГЕРБ единодушно само с един въздържал се гласуваха за актуализация на бюджета НЗОК, след почивка БСП поиска поименна проверка на кворума, а депутатите й напуснаха пленарната зала. От левицата настояха също в парламента да бъдат призовани директорите на НАП и Агенция "Митници". Проверката обаче показа, че кворум има въпреки отсъствието и на депутатите от "Атака" и дебатите, които продължиха близо 5 часа, започнаха.
Председателят на парламентарната група на левите Атанас Мерджанов заяви за пореден път, че актуализацията на бюджета не е на кабинета "Орешарски", а на президента Росен Плевнелиев и бележи създаването на нова коалиция между ГЕРБ и ДПС. Подчерта, че трите водещи комисии - по бюджет и финанси, по икономическа политика и по здравеопазване, не подкрепят промяната. "Как да си обясним желанието да подпишем празен чек на несъставено правителство, чиято цел би трябвало да е единствено подготовката на избори", попита той.
"Абсурдът на политическия миш-маш стига до там, че мандатоносителят гласува против, а опозицията ще подкрепи актуализацията на тези, чиято оставка искаше истерично цяла година", каза Мерджанов.
По време на обсъждането зам.-председателят на ПГ на ДПС и председател на бюджетната комисия Йордан Цонев бе категоричен, че партията му "стои зад кабинета до последния му ден".
Цонев се обърна към Коалиция за България с думите, че не ДПС е бламирало коалицията, а това са направили избирателите. "Как да продължим да управляваме при тази ситуация?", попита той.
Той подчерта, че в този парламент ДПС е в коалиция само с Коалиция за България в подкрепа на програмния кабинет "Орешарски".
"Актът на подкрепа на внесения от правителството бюджет е акт на последователна политика на подкрепа и отговорност пред държавата. Не можем да оставим държавата в тази политическа нестабилност без финансови буфери и в бюджета, и по отношение на дълговите инструменти, защото освен всичко друго не знаем при тези наши взаимоотношения тук колко месеца ще ни трябват да съставим новия кабинет, да осигурим на страната стабилност и да приемем новия бюджет за 2015 г.", каза Йордан Цонев.
Той определи предложените от премиера Пламен Орешарски и финансовия министър Петър Чобанов промени в бюджета като точни и експертни. По думите му нито от Коалиция за България са прави, че тези промени са ненужни, нито ГЕРБ - че имало фискален апокалипсис.
Между споровете и парламентарните хватки думата взе и финансовият министър Петър Чобанов. Той обясни нуждата от актуализация с осигуряването на "фискални буфери" в държавния бюджет.
За актуализацията на държавния бюджет
От кабинета в оставка предлагат, за да може да се осигури по-голяма гъвкавост и възможности за предприемане на мерки от следващите правителства (служебно правителство и редовно формираното от следващото 43-то Народно събрание) бюджетният дефицит по консолидираната фискална програма (КФП) за 2014 г. да бъде увеличен със 725 млн. лв.
Въпреки това разчетите предвиждат дефицитът по КФП да не надвиши 2,19 млрд. лв. (2,7% от прогнозния БВП) за годината.
В актуализацията е предвидено намаление на разчетите за постъпленията от ДДС с около 500 млн. лв. спрямо заложените за 2014 г.
С предложените промени е предвиден допълнителен трансфер от държавния бюджет по бюджета на НЗОК от 225 млн. лв., който вече беше одобрен от депутатите на първо четене. Целта е запазване на финансовата стабилност на здравната система и недопускане на възникване на нови просрочени задължения на НЗОК в края на годината.
В контекста на предлаганото засилване на фискалните буфери и увеличаване на дефицита се поражда необходимост от поемане на нов държавен дълг, съответно промяна на дълговите ограничения за 2014 г., посочват от кабинета "Орешарски".
Правителството предлага увеличаване на нивото на държавния дълг с допълнителни 3,425 млрд. лева. От тях 2,7 млрд. лева са за стабилизиране на ситуацията с Корпоративна търговска банка, а 725 млн. лева ще могат да се използват като буфер
при възможни плащания от следващите две правителства през тази година.
Предвидено е също така увеличение на максимален размер на новите държавни гаранции, които могат да бъдат издадени през годината, във връзка с възможността за издаване на държавни гаранции в полза на Фонда за гарантиране на влоговете в банките в размер до 2 млрд. лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!