"Само ние и ДПС не сме поставили условия към някого. Всяка сутрин слушам кой какво иска от нас. Нека да изчакат изборите, да видим зад коя партия колко гласа стоят, и тогава можем да говорим за правителство, за коалиции и т.н." Това казва лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в интервю за "Преса".
На въпроса ако види отново да протестират под прозорците му, както се мълви, че се готвят бунтове срещу монополите, пак ли ще хвърли оставка, Борисов отговаря:
"Оставката ми беше на четвъртата година в края на управлението, 2-3 месеца преди редовните избори, и нямаше смисъл да се напряга държавата. Сега най-важното е да има висока избирателна активност. Ако имаш милион и половина гласували за даден тип управление, това, че ще излязат после 5-10 000 на улицата, не е притеснително. Протестите са част от демокрацията.
Но като гледах в последните дни Флейтата (Кристиян Коев - б.р.), преди това като гледах разни протестъри от февруари и слушах какви пари са им давани и като чувам, че зад това са стояли ДПС, БСП и "България без цензура", си правя сериозен извод. Тогава приемах протестите като нещо чисто и съкровено и затова се съобразих с тях. Сега започнах да разбирам, че силно съм преувеличил моралния облик на протестиращите тогава."
"Борисов казва, че "не е реваншист". "По време на моето управление началник на Генералния щаб, и то с продължен мандат, беше генерал Симеонов, а той сега е в БСП. Не съм си позволявал да гоня кадри, дори и тези, които по-късно ме предадоха. Помните ли шефа на НАП Красимир Стефанов - четири години го държах на това място, и депутат стана при нас, и ни предаде в един момент.
Така че трябва да бъдем внимателни за всеки човек,
защото на село казват: "С чужди коне не се оре нива."
Борисов твърди, че германският канцлер Ангела Меркел му е казала следното: "Спечели си изборите, ела тогава при мен, и ще ви помогна."
На репликата на интервюиращия, че сред реформаторите се говори, че Европа иска Томислав Дончев за премиер, Борисов отговаря така:
"Това не е честно спрямо избирателите. Това е същото задкулисие, срещу което уж реформаторите се борят, а те ми го предлагат сега. И това ме притеснява при тях. Ще слагаме за премиер някой тип „Орешарски“, на когото да му дърпаме конците. Чисто технологично искам да им кажа защо съм против. За да станеш премиер и да имаш кабинет, трябва да имаш подкрепата на парламентарно мнозинство. Приемаме техния вариант - дали ще е Томислав, или Иван Иванов, няма значение. Този премиер, за да вкара в сряда на Министерския съвет дадени решения,
той трябва да ги съгласува с парламентарната група и с лидера на парламентарната група Борисов.
Само че Борисов си е отишъл у дома и този премиер трябва да дойде да ме пита, защото на другия ден може и вот на недоверие да получи. И след една седмица няма да е премиер. Такъв тип управление ли искат реформаторите? Такъв тип управление ли искат българските граждани? Защо германците искат да знаят кой носи отговорност, французите искат да знаят кой управлява? Същото е в Турция с Ердоган, в Русия с Путин, в САЩ с Обама, дори в Полша с Туск."
Попитан каква е решката, която няма да повтори във властта, бившият премиер отговаря: "През тази година и кусур време, в която наблюдавах коалицията БСП-ДПС-„Атака“, си направих извода - ще се опитам да не превръщам опозицията във враг."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!