Н ие сме чувствителни към вълненията на българското общество, така че ще се съобразим с критиките, които се отправят. Това каза служебният премиер Георги Близнашки пред журналисти по повод отказа на Красимира Медарова да приеме поста на министър, отговарящ за изборите.
Трябва да си даваме сметка, че всички опитни хора, които разбират от избори, все пак вече са били някъде – било в Централната избирателна комисия (ЦИК) или в други форми на участие, добави Близнашки.
Сама по себе си кандидатурата на Красимира Медарова не е лоша, тя е утвърден специалист и не се справи зле с изборите, но когато задкулисието реши да ти скрои номер, трудно се овладява положението, каза премиерът. „Голямата сянка“ дойде от костинбродската афера, посочи Близнашки.
Близнашки каза още, че конституционнияj съдия Емилия Друмева не е опция, която се обсъжда за министър, отговарящ за изборите.
Тя не е предлагана за този пост. Тя ще бъде при мен в политическия кабинет, но няма да играе официална роля. В политическия кабинет тя ще има отговорности, свързани с евентуални промени в законодателството, тъй като стана дума, че трябва да се променят Законът за прякото участие на гражданите в изборите, Изборният кодекс и редица други неща. В приоритетите ни са формирани редица цели, коментира министър-председателят.
Запитан дали въобще ще има министър за изборите, Близнашки каза, че до края на деня този въпрос ще се реши и не е изключено да няма такъв министър.
Ако така остро се реагира на всяка кандидатура, която се предлага, ще запазим старото положение. Не е имало министър досега, имам чувството, че който и да се предложи, реакцията ще бъде еднотипна. Все още решението не е взето, до края на деня има време, добави служебният премиер.
Лидерът на „България без цензура“ Николай Бареков коментира решението на съдия Медарова като
„единственото правилно, при така създадените обществени нагласи“.
Нека президентът Росен Плевнелиев да назначи еднакво отдалечен от всички партии министър с ресор „избори“ или да помисли дали изобщо е необходим такъв, при положение, че организацията на вота през октомври е задължение и отговорност на премиера Близнашки и целия кабинет.
Постът служебен министър по организацията на изборите, без ясен мандат и предварително поставени цели, е
опит да се прехвърли отговорността по провеждането на изборите от целия кабинет върху едно лице,
коментират пък от Коалиция „Десните“. В специално становище на коалицията се казва, че провеждането на честни избори е основната задача на всяко служебно правителство, което от своя страна е отговорност на президента. Опитът да се назначи специален министър при това след обявяването на целия състав на служебното правителство, в последните часове на края на работната седмица, последван от бърза оставка дори преди встъпване в длъжност, е смущаващ.
Според „Десните“ хаотичните действия на президента за този пост показват липса на стратегия и визия относно нужните мерки за гарантиране ефективното и честно провеждане на предстоящите избори. „Десните“ призовават служебното правителство в кратки срокове да представи мерките, които ще предприеме за организацията на изборния процес, насочени към осъвременяване на избирателните списъци; гарантиране на изборния процес срещу възможности за злоупотреба; приоритетна и превантивна борба с практики като организиран, купен и манипулиран вот; подготовка на изборната администрация и провеждане на нужното обучение на членовете на РИК и СИК; подготовка и провеждане на кампания за информиране на българските граждани за изборния процес; подготовка на промени в изборното законодателство, които да създадат условия за промяна на Изборния кодекс от следващото Народно събрание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!