Б ившият началник на Генералния щаб на Турция Илкер Башбуг анализира контрамерките на президента Ердоган и на правителството след неуспешния опит за преврат, и отправи 10 критични послания.
Башбуг даде пространно интервю в телевизионно предаване на CNN Turk. Според Башбуг бунтът на поддръжниците на Фетуллах Гюлен по нищо не прилича на предишните военни преврати в страната, които са успявали заради пълното единомислие във въоръжените сили – планът сега е изготвен от структура извън Турция и е осъществен чрез разклоненията на място, но импулсите са различни и мерките срещу този опит трябва да се съобразяват с това.
Напразно ли ЦРУ дава шанс на Гюлен – той живее в САЩ, кой друг, ако не разузнаването на службата
да го подкрепя и да му осигури разрешение за престой там, срещу което да го използва, пита риторично Башбуг.
Той смята, че действителната мишена на плана за преврат е турската армия – първо тя беше нарочена за провала в борбата с тероризма, но тази теза не издържа и тогава бе подготвен комплот срещу нея, който също се провали, след това се стигна до вътрешната мобилизация на хората на Гюлен и опита за преврат с главната цел отслабване и
отнемане докрай мощта на армията.
Като тук трябва да се мисли за Сирия и вариантите за ново преначертаване на границите. Бунтовниците са знаели предварително, че са обречени на неуспех и въпреки това са се надигнали поради собственото си отчаяние и безизходица.
Ердоган поиска прошка от народа и от Бог
Турският посланик: Хаосът след преврата щеше да засегне и България
Гюлен бе близък сътрудник на Ердоган, докато сегашният президент беше кмет на Истанбул през 90-те години и след като неговата партия дойде на власт през 2002 г.. След това обаче от съратник стана яростен противник, а Анкара преследва хората, за които се смята, че имат връзка с него. Такъв един "предател", част от терористичната организация на Гюлен, обявена като такава от Турция, се криел и в България и Турция ще иска да го екстрадираме.
Преди дни Ердоган заяви и че не Гюлен е главният мозък на пуча, а по-дълбока организация стои зад метежа.
Чистката в държавната администрация засегна близо 60 000 души след пуча, прокуратурата иска арест за десетки журналисти. Турция е затворила най-малко 131 медии след опита за преврат. Те включват три информационни агенции, 16 телевизионни канала, 23 радиостанции, 45 ежедневника, 15 списания и 29 издателски къщи.
Президентът Реджеп Ердоган бе оставен сам
в съпротивата срещу тези хора години наред, предшествениците му – Тургут Йозал подкрепяше Фетуллах Гюлен, Бюлент Еджевит се отнасяше със симпатия към него, а Неджметин Ербакан беше дистанциран.
Партията на справедливостта и развитието /ПСР/ в периода 2002 – 2007 г. следваше тактиката на добри взаимоотношения с тази общност, но с повишено внимание тя да не се цели във въоръжените сили. Този период се характеризира с
„Какво поискаха, та не им дадохме“,
но после през 2012 – 2016 г. започна войната с тези хора, а в нея Ердоган бе оставен сам срещу всички, изостави го и партията му, и министрите, коментира Башбуг. Според него бунтът не се реализира в командната верига на въоръжените сили, а в инфилтрираните в нея хора на Гюлен, но контрамерките изместиха фокуса и се насочиха изобщо към висшите офицери.
За успешното проникване на гюленистите в сектора на отбраната
на първо място отговорността пада върху националната разузнавателна служба MIT – защото всички уволнения през периода 2002 – 2010 г. са правени именно на базата на разузнавателните доклади, но тогава нито един от хората на Гюлен не бе пипнат, отстраняваха се хора, свързани с групата Нурджу на Мехмет Курдоглу, която пък бе опонент на гюленистите, които впоследствие се възползваха от ситуацията. Ако в MIT имаше поне един военен като заместник, може би и докладите щяха да бъдат пълноценни, казва бившият шеф на Генералния щаб.
Съюзът на висшите офицери се разпада,
това ще унищожи армията – прехвърлянето на командванията на сухопътните, въздушните и морските сили към министерството на отбраната е условието за това, а този процес трябва да бъде широко обсъждан, иначе всички мерки дотук не усилват мощта на армията, само я унищожават, категоричен е бившият началник на Генералния щаб на Турция.
Стана ясно и че турският премиер Бинали Йълдъръм не е получил отговор
от шефа на Националната разузнавателна организация Хакан Фидан, когото попитал защо правителството не е било информирано за проваления опит за преврат.
В интервю за телевизия CNN-Turk Йълдъръм изрази учудването си, че началникът на генералния щаб е имал информация и е взел мерки, а Фидан – не.
Опитът за преврат струвал 100 млрд. долара на Турция
Анкара започна да се съмнява в поголовната чистка
“Попитах шефа на MIT. Казах: „Как се случи това? Премиерът и президентът не знаят. Добре, естествено е началникът на генералния щаб да има информация, но ти също трябваше да кажеш на премиера, защото си длъжен и обвързан с него“. Естествено, той не можа да ми отговори“, каза турският премиер в интервюто, което беше излъчено късно във вторник.
По думите на Йълдъръм на дневен ред е решението за преминаване разузнавателната служба под контрола на президента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!