С лед като неуспешен военен преврат разтърси Турция през юли, президентът Реджеп Тайип Ердоган започна да преследва всеки, който възприема като заплаха за властта му.
Сега неправителствената организация „Хюман райтс уоч“ (ХРУ) (hrw.org) твърди, че турската власт не просто преследвала, задържала и уволнявала много граждани, но и, че турската полиция измъчвала арестувани лица.
Ердоган обяви извънредно положение след преврата на 21 юли, а също тогава
прекрати и действието на Европейската конвенция за правата на човека.
Извънредното положение в страната „не дава на правителството картбланш да преустановява правата“ на човека, посочват от ХРУ в доклада си. В него се описват 13 случая на насилие от страна на властите, включително побой, мъчения и сексуални посегателства. Организацията е разглеждала случаи на насилие в градовете Анкара, Истанбул, Урфа и Анталия.
Ердоган наказва и мъртвите предатели
Ердоган обяви извънредно положение в Турция за три месеца
Анкара прекрати Конвенцията за правата на човека
"Амнести": Турски войници измъчвани и изнасилени след преврата
Подробностите по единия от случаите са станали извести на организацията от семейството на задържания. Те чули как полицай говори с друг затворник. „Заради извънредното положение
на никой няма да му пука дали ще те убия.
Просто ще кажа, че съм те застрелял докато си се опитвал да избяга“, казал полицаят на задържания.
Адвокатът на друг затворник пък разкрил пред ХРУ, че полицаите заплашили клиента му да го изнасилят с палка и му казали, че няма да оцелее в следващите 30 дни.
При спешни постановления, като извънредното положение, полицията може да задържи някого в ареста за 30 дни. Преди преврата този срок е бил четири дни. На задържаните може да им бъде отказа достъп до адвокат за цели пет дни. Всички тези правила могат да бъдат използвани, за да сплашват хората в затвора, да увеличи страха и да държи семействата им в неведение.
Никой не е в състояние да се свърже и да защити задържания за цели пет дни.
Дори и напълно невинни турци могат да бъдат държани в затвора за цял месец, без да се налага полицията да доказва каквото и да било.
А с цялата омраза на Ердоган към критичните гласове, затворът изобщо не е сигурно място, смятат от ХРУ.
В края на месец юли, веднага след преврата, друга организация – „Амнести интернешънъл“ съобщи, че задържаните са малтретирани в турските затвори. Организацията е била известена за побои, мъчения и изнасилвания. Андрю Гарднър, един от авторите на доклада, заяви, че много от жертвите се страхуват да говорят, а повечето адвокати не искат да се заемат със случаите им.
„Работя от повече от 10 години по въпроса за правата на човека в Турция и
никога не съм виждал такъв вид страх“,
сподели тогава Гарднър пред „Дойче Веле“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!