М инистърът на външните работи на Люксембург Жан Аселборн заяви, че е възможно да бъдат въведени икономически санкции от ЕС срещу Турция, заради политическите събития в страната от последните седмици.
50% от износа на Турция е за ЕС, а 60% от инвестициите в Турция идват от ЕС, заяви Аселборн в интервю за германско радио в понеделник. „Това е неограничено средство за натиск и в даден момент няма да се откажем от използването му”, категоричен е той.
Арестуваха лидерите на опозицията в Турция
Външният министър на Люксембург остро критикува развитието на ситуацията в Турция. Според него, президентът Ердоган не зачита върховенството на закона, което е недостойно за държава, която иска да влезе в ЕС. Министър Аселборн каза, че това насочва към въвеждане на диктатура. Той изтъкна, че
третирането на бившите държавни служители в Турция напомня „методите, използвани по времето на нацизма”.
„Това е наръчник за диктатура“, смята Жан Аселборн. Той подчерта, че кюрди и турци се страхуват, че във всеки един момент могат да бъдат хвърлени в затвора.
„Имената на хората, които са изпращани в затвора се публикуват в Държавен вестник. След това тези хора нямат шанс да си намерят работа. Дипломите и паспортите им са „унищожени“. Хората няма да имат доходи, ще загубят домовете си и ще ходят гладни. Това са методи от времето на нацисткия режим“, смята външният министър на Люксембург.
Мъчения и страх след опита за преврат срещу Ердоган
Ердоган започна жестока чистка след метежа, 6000 са арестуваните
В петък по заповед на турската прокуратура бяха задържани 12 депутати от прокюрдската Демократична партия на народите, включително и съпредседателите й Селахатин Демирташ и Фиген Юксекдаг. След това осем от тези депутати бяха арестувани по решение на съда.
Турските власти обясниха действията си с това, че след като беше отнет имунитетът на част от депутатите в парламента, на някои от тях са били повдигнати обвинения. Тези депутати обаче не се явили, когато били призовани да дадат показания, и затова се наложило да бъдат задържани.
Преди седмица пък полицията задържа и главния редактор на опозиционния вестник „Джумхюриет“ Мурат Сабунджу.
Тези действия предизвикаха безредици в Истанбул в събота, когато турската полиция използва водни струи и сълзотворен газ срещу тълпи от протестиращи в града. Сред протестиращите бяха преподаватели, учители и студенти. Протестът в центъра на Истанбул започна часове, след като турските власти наредиха оставането в арест на девет служители от „Джумхюриет“ и задържаха още кюрдски представители.
Ердоган: Германия „си проси терора”
Ердоган поема пълен контрол над Турция
Междувременно в сряда трябва да излезе
новият доклад за годност за приемане на Турция в ЕС.
Според германското издание „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ Европейската комисия е направила най-лошата досега оценка.
Комисията констатира, че правните разпоредби за националната сигурност и борбата с тероризма се прилагат „избирателно и произволно“. В Брюксел са „сериозно загрижени“ от многото арестувани журналисти и закриването на медии след неуспешния опит за преврат през юли.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!