Т урските медии побързаха да отразят интервюто на българския премиер Бойко Борисов в сутрешния блок на NOVA “Здравей, България“, но се оказва, че съседите ни не са разбрали министър-председателя правилно.
Или по-точно
в Турция преиначиха думите на Борисов така, както им харесва.
В заглавията си те поставиха твърдата му дума, че „ако трябва, ще вземе главите на всички хора на Гюлен“, като този акцент е ползван предимно от проправителствените издания и телевизии.
„Ще дадем главите на всички от ФЕТО“ е заглавието във вестник „Сабах“. Под колажа със снимките на Борисов и главния враг на Турция Фетхуллах Гюлен е уточнено, че по повод вчерашното предаване на Абдуллах Бююк премиерът ни днес е обещал, че „ако се налага, ще предаде главите на всички членове на ФЕТО“.
Вестник „Стар“ пише: „Борисов: Главите на всички от ФЕТО ще бъдат дадени на Турция“. В текста, който е като преписан от в. „Сабах“, се уточнява, че премиерът на България днес е отхвърлил медийните нападки и реакции по повод предаването на Абдуллах Бююк.
В „Йени шафак“ заглавието е почти същото:
„Ще дадем главите на всички“,
а в подзаглавието се уточнява, че заклинанието на българския премиер е заради страха от бежанската заплаха.
В действителност премиерът ни не казва нищо подобно. Това, което заяви той е следното: „Ние с Турция в момента трябва да се опитаме да градим възможно най-добри отношения. Ако трябва на всичките да ни вземат главите, но не трябва да допуснем мигрантската вълна да влезе в България”.
Вижте цялото интервю с премиера във видеото:
Това е доста по-различно от интерпретациите в турската преса, но това не е толкова странно предвид мащабната чистка, която предприе правителството на президента Ердоган след опита за преврат на 15 юли.
Междувременно външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу съобщи, че
десетки дипломати не са се отзовали в Турция, след метежа,
предаде Анадолската информационна агенция.
След опита за преврат, правителството арестува или освободи от длъжност десетки хиляди държавни служители, заради връзки с терористичната организация на Фетхуллах Гюлен – „Фето“, която беше обвинена в организирането на преврата.
На пресконференция Чавушоглу разкри, че 208 служители на външното министерство на Турция са били отзовани от постовете си по света и 32 от тях не са се завърнали „без разрешение“.
Чавушоглу отбеляза, че двама души от турското представителство в Бангладеш са отишли в САЩ. Останалите 30 души са се разпръснали по различни държави, добави той. „Някои от тях са избягали по море, други са избягали със самолет“, заяви той. „Не сме потвърдили местонахождението на някои от тях. Ще ги открием в скоро време“.
Броят не включва две военни аташета, които напуснаха Атина в посока Италия миналата седмица.
Още за неуспешния преврат в Турция и последиците от него:
Гюлен: Ще се върна в Турция, ако съм виновен
Най-добрият турски футболист - терорист?
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!