Д ва военни хеликоптера и 25 военнослужещи, за които се смята, че са замесени в осуетения опит за преврат в петък срещу събота в Турция, са в неизвестност. Те са излетели в нощта срещу събота от Мармарис в посока към една планинска местност, но не е известно къде са се приземили.
Това пише журналистът Абдюлкадир Селви от турския вестник "Хюриет". Според него това е и една от причините за призивите на президента Ердоган към народа да не напуска площадите и да окаже отпор на превратаджиите.
Селви е смятан за един от най-близкито до Ердоган журналисти. Той и журналистката Ханде Фърат от Си Ен Ен-Тюрк осъществиха връзката по скайп, при която Ердоган призова турците да излязат навън и да окажат съпротива на танковете, което помогна за осуетяването на преврата.
Адютантът на Ердоган Али Язъджъ, който е бивш аташе в турското посолство в София, е смятан за главното лице в осуетения опит за убийство на Ердоган. Същият настоятелно искал кодовете на полета на самолета на Ердоган от летището Даламан. На екип от 80 души било възложено да убият Ердоган, кодът на екипа бил "ердоган екс", твърди журналистът.
Вижте снимки от нощта на преврата
От президентството в Турция разпространиха днес кадри от охранителните камери, на които са записани взривовете пред президентския дворец от нощта на неуспешния преврат:
Арестите и уволненията в Турция продължават
и все повече това се коментира като разчистване на сметки от страна на турския президент спрямо неудобните в армията и съдебната власт, свързвани по традиция в Турция като стожери на светската власт.
Още един военен съветник на Ердоган е бил задържан по подозрения, че е свързан с опита за държавен преврат, съобщи Анадолската агенция.
Подполковник Еркан Къврак, съветник на Ердоган по въпросите на военната авиация, е бил задържан в хотел в окръг Анталия. Според информацията у него са били намерени фалшиви документи.
Отстранени от длъжност са и 492 сътрудници на Дирекцията по религиозните въпроси на Турция отново във връзка с подозрения за участие в преврата. Според данни на в. „Хюриет“ по време на разследването за възможна причастност към т. нар. терористична паралелна структура, ръководена от духовника Фетуллах Гюлен, са отстранени 492 души, опериращи както на територията на Турция, така и извън нея.
Турското министерство на образованието е отстранило 15 хиляди служители във връзка с опита за преврат,
съобщи телевизия НТВ, цитирана от Ройтерс.
Съветът за висшето образование в Турция призова да бъдат отстранени от длъжност 1577 декани и професори в държавните и частните висши учебни заведения. Телевизия СиЕнЕн-Тюрк уточни, че това е фактически половината преподавателски състав в турските университети.
Чистката, която се извършва от турското правителство в отговор на провалилия се преврат, доведе до
20 000 ареста и уволнения, унищожавайки армията на страната, съдебната система и гражданските служби,
пише ДПА.
Анализаторите посочват, че това ще има негативни последици за функционирането на държавните институции и би могло също да създаде рискове за сигурността. Междувременно световни лидери предупредиха президента Реджеп Тайип Ердоган да не узурпира властта след бунта, тъй като са загрижени, че той става все по-авторитарен през последните месеци.
Върховният комисар на ООН за правата на човека призова днес Турция да се придържа към правовия ред след проваления преврат и изрази
сериозна тревога от масовото уволняване на съди и прокурори,
предаде Ройтерс.
Върховният комисар на ООН за правата на човека Зейд Раад ал Хюсеин призова също независими наблюдатели да посетят местата за задържане в Турция, за да проверят условията в тях, а задържаните да имат достъп до адвокати и да своите семейства. В периода след такова травматично събитие е особено важно да се осигури човешките права да не се потъпкват в името на сигурността и в бързината да бъдат наказани онези, които са възприемани като отговорни, заяви Зейд в декларация.
Въвеждането на смъртното наказание ще бъде нарушение на задълженията на Турция според международния закон за човешките права, голяма крачка в грешна посока, каза той.
В Истанбул не е обявено военно положение, нито комендантски час,
хората ходят на работа, градският транспорт работи нормално, жителите и гостите на мегаполиса ще пътуват безплатно с градския транспорт до сряда, възстановени са голяма част от полетите от летищата, разказва Нахиде Дениз за БТА.
Поради натрупването на много отложени полети обаче има забавяне и отлагане на полети, заяви представител на истанбулските власти в отговор на запитване за ситуацията в мегаполиса.
В града има засилено полицейско присъствие, на възлови места дежурят полицейски патрули с бойни снаряжения и техника,
прехвърлени са спецполицаи от съседни окръзи.
Граничните пунктове са отворени, но има интензивен трафик от и за Европа поради засиления поток от турски граждани, пътуващи от европейските държави за ваканцията в Турция.
През изминалата нощ имаше многолюден митинг на площад Таксим, където хиляди хора с турски знамена демонстрираха срещу опита за преврат и в подкрепа на Ердоган и правителството. Митинги имаше и в Измир и Анкара и по призива на премиера ще продължат и в следващите дни. Тази вечер пак се очаква да има митинг на площад Таксим.
Още за ситуацията след неуспешния преврат в Турция:
Турските пилоти, свалили руския самолет, са арестувани
Ердоган с първо интервю след опита за преврат
Ердоган започна жестока чистка след метежа, 6000 са арестуваните
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!