В ърховният съвет на Крим (местният парламент - б.ред.) взе принципно решение за влизане на автономната република в състава на Руската федерация, съобщи първият вицепремиер Рустам Темиргалиев пред журналисти в Симферопол, предаде ИТАР-ТАСС.
Украинската агенция УНИАН също съобщава за това в материал под заглавие:
"Кримските сепаратисти решиха да присъединят Крим към Русия без референдум".
Решението на депутатите обаче ще бъде подложено на референдум, пояснява Би Би Си.
По-рано през деня кримският парламент
гласува за провеждането на местен референдум за бъдещето на автономната република на 16 март
Преди очакванията бяха датата да е 30 март, а по-рано бе обявена и датата 25 март.
УНИАН съобщава, че на референдума
се очаква да бъдат зададени два въпроса:
"1. Подкрепяте ли присъединяването на Крим към Руската федерация в качеството на субект на тази федерация?;
2. Подкрепяте ли възстановяването на Конституцията на Крим от 1992 г.?"
Правителството в Киев обаче заяви, че подобен вот ще е противоконституционен.
От Върховния съвет на Крим съобщават още, че са
помолили руския президент Владимир Путин "да започне процедурата",
по която на автономната република да се позволи да стане част от Руската федерация.
Според пояснителна бележка към решението, разпространена от Върховния съвет, "събитията от февруари 2014 г. в Киев рязко изостриха обществено-политическата ситуация в Украйна", "националистическите сили, заграбили властта чрез антиконституционен преврат, грубо нарушават конституцията и законите", а "екстремистки групировки направиха ред опити да проникнат в Крим с цел изостряне на ситуацията, ескалация на напрежението и незаконно заграбване на властта".
Събралите се пред сградата на кримския Върховен съвет
посрещнаха решението му с ликуване и викове "Русия!",
отбелязва ИТАР-ТАСС. От Кремъл заявиха, че Путин следи събитията в Украйна, но засега от Москва няма официален отговор на кримското запитване.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че руският президент ще обсъди въпроса на специално заседание на Съвета за сигурност.
Крим, който е руско владение от XVIII в., става част от Украинската ССР през 1954 г., когато е подарен на Украйна от Никита Хрушчов. Тогава това няма особено значение.
Автономната република Крим е областта с най-много етнически руснаци в Украйна – почти 60%.
Етническите украинци са около 25%, а татарите, които са били подложени на масови депортации по времето на Сталин, са само 12%.
Решението на Върховния съвет за референдум за присъединяване към Руската федерация е историческо, заяви в интервю пред ИТАР-ТАСС секретарят на Генералния съвет на "Единна Русия" Сергей Неверов.
"Ние сме един народ, който по волята на безотговорни партийни функционери се разделя.
Днешното решение за референдум е историческо", каза той.
Идната седмица руската Държавна дума може да приеме законопроект, даващ възможност част от чуждестранна държава да бъде приета в състава на федерацията по опростен ред, съобщи пред ИТАР-ТАСС авторът на документа Сергей Миронов, лидер на партията "Справедлива Русия".
"Казано открито, внесох този законопроект заради Крим", заяви той.
Сегашният закон от 2001 г. предвижда създаване на субект от Руската федерация на присъединяваната територия по споразумение с държавата, от която тя в момента е част.
Поправката предвижда възможност Русия да приеме част от друга държава като свой субект,
дори да няма сключен международен договор за това, в два случая:
ако жителите на територията са гласували на референдум за присъединяване към Русия или ако легитимното държавно ръководство на част от друга държава приеме съответното обръщение към Русия, посочва ИТАР-ТАСС.
Русия опростява процедурите за придобиване на гражданство от хора с майчин език руски, които са живели в Русия или в бившия Съветски съюз,
заяви днес руският премиер Дмитрий Медведев, цитиран от Интерфакс.
"Ще предприемем нова стъпка в тази посока – ще обсъдим проект за федерален закон за опростяване на процедурата за получаване на гражданство на Руската федерация от чуждестранни граждани или лица без гражданство, чийто майчин език е руският", посочи премиерът.
Медведев добави, че това ще важи за хора или техни роднини, които в миналото са живели постоянно в Русия – на територии, която някога са били част от Руската империя или от Съветския съюз.
От 28 февруари автономната украинска република Крим с двумилионно население предимно от руснаци
де факто е под контрола на руски сили,
припомня Франс прес. Предния ден местният парламент бе окупиран от проруски въоръжени бойци и в тези условия, оспорвани от Киев, назначи нов кримски премиер – Сергей Аксьонов.
Вчера генералната прокуратура в Украйна започна разследване срещу Аксьонов, както и срещу председателя на кримския парламент Володимир Константинов, за "посегателство срещу целостта" на Украйна, наказвано според закона с до 10 години затвор, отбелязва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!