П арламентът на Крим прие декларация за независимост на украинската автономна република, съобщи ИТАР-ТАСС.
„Този документ е необходим за провеждането на референдума и последващото възможно влизане на Крим в състава на Русия“, каза пред агенцията източник от местните власти, уточнявайки, че приемането на декларацията е
техническа процедура.
В съобщение на сайта на Върховния съвет на Автономна република Крим се казва, че за декларацията са гласували от 78 от 100 депутати.
В документа се отбелязва, че „ако на референдума на народите на Крим на 16 март се реши Крим, включително Автономна република Крим и град Севастопол, да влязат в състава на Русия, след референдума Крим ще бъде обявен за независима и суверенна държава с републиканска форма на управление“.
При съответните резултати на референдума Република Крим, като независима и суверенна държава, ще се обърне към Руската федерация с предложение за приемане на базата на междудържавен договор в състава на РФ в качеството на нов субект на РФ, гласи текстът на декларацията.
В него се подчертава, че Република Крим ще бъде демократична, светска и многонационална държава.
Декларацията за независимост на Крим се позовава между другото и на мнението на Международния съд за Косово, предаде Танюг. В нея се казва, че парламентът на Крим и градският съвет на Севастопол са взели това решение, „изхождайки от Устава на ООН и редица международни документи, които гарантират правото на народите на самоопределение, и вземайки предвид, че Международният съд на ООН, на 22 юли 2010 г. във връзка с Косово, потвърди факта, че едностранното обявяване на независимост на част от държава не нарушава нито една норма на международното право“, съобщи агенция РИА Новости.
По-рано днес стана ясно, че
Държавната дума на Русия възнамерява да разгледа на 21 март законопроект, който би разрешил присъединяване на Крим към Руската федерация.
Текстът беше внесен от депутати от партията „Справедлива Русия”, предаде РИА Новости.
Законопроектът определя правилата за присъединяване на нови територии към състава на федерацията. Едно от предложенията в текста гласи, че ако няма възможност за сключване на международен договор поради липса на ефективна суверенна власт в съответната страна, приемането на нови територии ще става посредством референдум сред населението на територията, изявила желание да се присъедини към Русия.
В момента руският закон допуска включване на чужда територия в Руската федерация, само ако бъде подписано споразумение между Москва и чужда държава. Това може да бъде самата територия, ако тя е независима, или държавата към която тя принадлежи. Това изключва присъединяване на Крим към Русия, защото новите управляващи в Киев защитават властта си над тази територия.
Руският президент Владимир Путин вече подкрепи правото на самоопределение на Крим въпреки протестите и заплахите на Запада. Властите в Киев вече обявиха, че референдумът в Крим е противоконституционен, а и.д. президент Олександър Турчинов издаде указ за отменянето му. Съветът на Европа (СЕ) обяви, че ще проучи законността допитването, а вчера предложи на Киев помощта на своите експерти за проучване на нарушенията на правата на човека и положението на малцинствата.
Германският канцлер Ангела Меркел също нарече „незаконен“ референдума за присъединяване на Крим към Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!