Б ългария ще направи преглед на плановете си за ядрена защита във връзка с кризата в Украйна. Ще бъде създаден и национален щаб, който ще наблюдава развитието на ситуацията.
Това обяви вицепремиерът Цветлин Йовчев след заседанието на Съвета по сигурността към правителството, предаде БНР.
Въпреки първоначалната заявка, че Съветът по сигурността към Министерския съвет се събира, за да изработи единната позиция на България за събитията в Украйна преди извънредното заседание на лидерите на Европейския съюз в четвъртък, след заседанието тук не стана ясно дали България ще подкрепи евентуални икономически санкции срещу Русия.
Вицепремиерът и вътрешен министър Цветлин Йовчев обясни, че Съветът е обсъдил всички аспекти и сценарии, свързани със събитията в Украйна.
По думите му основните опасности пред България са три- икономически, риск от миграционен натиск и риск от радиация, ако се случи инцидент с ядрените реактори в Украйна.
Националният щаб ще планира мерки, които да минимизират вредните въздействия спрямо България, поясни още министърът на вътрешните работи, цитиран от Агенция "Фокус".
"Трябва да извършим преглед и да актуализираме всички планове, които са свързани с нормалните доставки на газ и на нефт и нефтопродукти, както и с възможности за търсене на алтернативни решения, както и с готовността на отделните предприятия, които трябва да преминат на друг режим на работа", заяви Йовчев.
На Съвета за сигурност са очертани няколко основни заплахи и рискове за сигурността на България от обстановката в Украйна, стана ясно от думите на вътрешния министър.
"Основно можем да ги разделим на: икономически заплахи, които са свързани с нарушаване на нормалната доставка на газ за България; риск от временно затрудняване на работата на Лукойл Нефтохим; рискове за юридически и физически лица за понасяне на загуби в резултат на съществуване на взаимоотношения с Украйна", обясни вицепремиерът.
"В средносрочен аспект са възможни проблеми с извозването на ядрено гориво.
Съществува опасност от възникване на засилен миграционен натиск по отношение на България.
Това е възможността от възникване на въоръжен конфликт между Украйна и Русия и в резултат на това част от пребиваващото население в Украйна – около 250 000-300 000 българи там да потърсят път към България. Рискове има от задълбочаване на ксенофобски настроения в Украйна", заяви Цветлин Йовчев.
По думите му има и рискове, свързани с възможност от трайно влошаване на отношенията Русия – ЕС. При едно такова развитие за някои от големите инфраструктурни проекти като "Южен поток" рискува да се затрудни тяхната реализация, посочи той.
Министерският съвет прие следните 7 мерки относно кризата:
1. Създаване на Национален щаб за мониторинг на обстановката в Украйна и предприемане на мерки за управление и минимизиране на рисковете за сигурността на страната. Щабът ще работи от сряда, обяви Йовчев.
2. Оценка на състоянието на запасите на страната от природен газ и нефтопродукти, както и възможностите за реакция при краткосрочно или средносрочно спиране на доставките от Украйна или трайни затруднения в работата на Лукойл –Нефтохим Бургас.
3. Разработване на Национален план за реагиране при бежанска вълна от Украйна.
4. Преглед и актуализация на плановете и мерките за реагиране в България поради евентуални аварии или радиационно замърсяване на територията на Украйна, което би могло да засегне България.
5. Засилване на мерките за граничен и митнически контрол върху граждани стоки или товари от или към Украйна по отношение на трафик на оръжие или стоки с възможна двойна употреба.
6. Провеждане на балансирана външна политика на нашата страна по отношение на конфликта в Украйна.
7. Преглед на плановете за пренос на свежо и отработена ядрено гориво от АЕЦ Козлодуй. Разработване на алтернативи.
На "Дондуков" 2 от три дни действа кризисен щаб, който следи обстановката в Украйна и региона. Това съобщиха по-рано днес от прессекретариата на президента Росен Плевнелиев във вторник, след като днес премиерът Пламен Орешарски събра Съвета по сигурността към Министерски съвет.
Междувременно днес външният министър Кристиан Вигенин бе в Киев за среща с изпълняващия длъжността президент на Украйна Александър Турчинов.
"Подкрепяме суверенитета, териториалната цялост и независимостта на Украйна и очакваме новото правителство заедно с международната общност да създаде необходимите условия за деескалация на напрежението и трайна стабилизация на страната, заяви Вигенин по време на срещата.
През 21 век проблемите не могат да се решават чрез военни действия, каза българският първи дипломат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!