Е С ще подпише Споразумението за асоцииране с Украйна преди изборите през май.
"Ние сме на страната на Украйна и подновяваме европейския ангажимент за подписване на Споразумението за асоцииране, което бившият президент Виктор Янукович отказа да подпише през ноември м. г.", заяви президентът на Европейския съвет Херман Ван Ромпой.
"Ще подпишем политическата част от споразумението много скоро, преди изборите", обяви той.
Украйна е готова да подпише Споразумението за асоцииране с ЕС, колкото е възможно по-скоро,
заяви украинският премиер Арсений Яценюк в Брюксел на среща с лидерите на Евросъюза . „Украинското правителство е решено да подпише Споразумението за асоцииране. Готови сме да го направим колкото се може по-скоро”, каза Яценюк.
Много е важно 28-те държави членки "да говорят на един глас", каза френският президент Франсоа Оланд след срещата, по време на която лидерите се срещнаха с украинския премиер Арсений Яценюк
Позицията на ЕС "оставя място за диалога, преговорите, т.е. за мира", каза още Ромпой.
Решението на сваления от власт президент Виктор Янукович и неговото правителство да отложат сключването на същото споразумение предизвика масовите антиправителствени протести в Киев и други градове, които прераснаха в тежка обществено политическа криза.
ЕС определи като "незаконно" решението на местния парламент на Крим да поиска присъединяване на украинския полуостров към Русия.
"Това решение противоречи на украинската Конституция и следователно е незаконно", заяви Ромпой.
Украинският министър-председател коментира, че решението на парламента на автономната република да поиска присъединяване към Руската Федерация е нелегитимно. Според него насроченият за 16 март референдум в територията няма никаква правна основа.
На среща в централата на НАТО Яценюк каза, че
правителството му "няма военна опция на масата"
и призова Русия "да направи първата крачка назад".
"Решени сме да уредим тази криза мирно", заяви Яценюк след срещата си с генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен в централата на Алианса в Брюксел.
"Няма военна опция на масата, но да бъдем ясни – Русия трябва да направи първата крачка назад. Те започнаха, те трябва да спрат", заяви Яценюк.
На въпрос за искането за присъединяване към НАТО премиерът отговори: "Това не е в нашия радар". През април 2008 г. на срещата на върха в Букурещ ръководителите на държавите членки на НАТО се съгласиха, че Украйна е призвана да се присъедини към Алианса, което силно разгневи Русия. Но през 2010 г. новото правителство на президента Виктор Янукович се отказа от тази цел, като продължи да сътрудничи с НАТО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!