В Брюксел беше подписана политическата част от споразумението за асоцииране на Украйна в Европейския съюз, предадоха световните агенции.
Първите подписи на документа сложиха председателите на Европейския съвет Херман ван Ромпой и на Европейската Жозе Мануел Барозу. След това документът беше подписан и от министър-председателя на Украйна – Арсений Яценюк, както и от лидерите на всички 28 страни-членки на ЕС.
Съгласно тази част от споразумението, която е в 900 страници, Украйна и ЕС се ангажират с по-задълбочено политическо сътрудничество, да сътрудничат по въпросите на сигурността и борбата с тероризма, посочва ИТАР-ТАСС.
Тя трябваше да бъде подписана в края на ноември 2013 г. във Вилнюс, но тогавашните украински власти отказаха и обявиха курс за сближаване с Русия. Това даде началото на масови протести, прераснали в кървави сблъсъци и в крайна сметка довели до смяна на властта в Киев.
Икономическата част от договора може да бъде подписана след президентските избори в Украйна през май, посочва Ройтерс.
Междувременно
ЕС съгласува отмяната на търговските мита за украинския износ за ЕС,
съобщи дипломатически източник, цитиран от ИТАР-ТАСС. Решението влиза в сила днес.
Ван Ромпой подчерта, че споразумението ще сближи 46-те милиона украинци с ЕС. „Това е признание на стремежите на народа на Украйна да живее в страна, управлявана от ценности, от демокрация и от върховенството на закона, в която всички граждани работят за националния просперитет“, посочи Ван Ромпой.
На пресконференция в Брюксел след подписването на споразумението Яценюк призова
ЕС да приеме действителни икономически санкции срещу Русия,
която според него е заплаха за световния ред, предаде Франс прес. „Най-добрият начин за противопоставяне на Русия е да я подложим на реален икономически натиск“, каза Яценюк.
Той изрази увереност, че ЕС ще говори с единен и силен глас на Русия. „Един бог знае каква е финалната цел на Русия. Дали това ще е Украйна или целият ЕС? Русия е решила да наложи нов световен ред“, предупреди украинският премиер.
Той посочи, че Украйна и ЕС трябва спешно да се освободят от своята зависимост от руския газ, за да попречат на Москва да използва енергийното оръжие като ядрено.
Яценюк подчерта колко важен е за Украйна ангажиментът на ЕС да ѝ доставя газ до края на годината с реверсивния механизъм на газопроводите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!