А мериканският президент Барак Обама и държавният секретар Джон Кери разкритикуваха позицията на Русия и подчертаха, че тя не може да ги заблуди.
Кери обвини Русия, че търси претекст да нахлуе в Украйна и я предупреди, че рискува да бъде поставена в изолация, ако упорства в тази своя политика, предадоха световните агенции.
В изказване в Киев Кери осъди "проявата на агресия" на Русия срещу Украйна, като същевременно увери, че не търси конфронтация с Москва.
"Смятам, че е ясно, че Русия прави всичко възможно да създаде претекст, за да може да нахлуе още повече в Украйна. Русия говори за обсадени рускоезични малцинства. Това не е вярно", заяви Кери на пресконференция в Киев. Той похвали "забележително отговорното поведение" на новите украински власти, които "призовават към спокойствие и отхвърлят всякаква провокация".
Кери потвърди ангажираността на САЩ към суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
Руски войски де факто са поели контрола над по-голямата част от Кримския полуостров. Крим е автономна рускоезична република в Южна Украйна, където е базата на руския Черноморски флот, отбелязва Франс прес.
"Президентът Обама и аз искаме да е ясно за Русия и който и да било друг по света, че не се стремим към конфронтация", увери Кери.
"Ако Русия не избере да сложи край на ескалацията, ако не иска да работи пряко с правителството на Украйна, както се надяваме, съюзниците ни няма да имат друг избор освен да се присъединят към нас и да се отиде отвъд мерките, които предприехме през последните дни за
изолиране на Русия в политически, дипломатически и икономически план", предупреди държавният секретар на САЩ.
Той заяви, че според САЩ предишният украински президент Виктор Янукович не е изпълнил задълженията си по споразумението с опозицията от 21 февруари.
"Руското правителство смята, че опозицията не е изпълнила условията по споразумението от 21 февруари за мирен преход във властта и пренебрегва факта, че Янукович е този, който не изпълни задълженията си. Той изостави своя народ", каза Кери.
"Руското правителство пренебрегва факта, че избраният от украинския народ парламент с голямо мнозинство избра ново правителство", добави той.
"През 21-и век кризи като сегашната се решават с дипломация и съблюдаване на суверенитета, не с едностранна употреба на сила", подчерта Кери.
Той съобщи, че САЩ работят по отпускането на 1 милиард долара на Украйна във вид на гаранции по заеми.
Кери обсъди ситуацията в Украйна и по-специално в Крим с и.д. президент и председател на парламента на Украйна Олександър Турчинов.
Турчинов е изразил увереността, че стратегическите партньори на Украйна и страните гаранти на нейната сигурност и териториална цялост съгласно Будапещенския меморандум "ще направят всичко възможно да помогнат на Украйна да защити териториалната си цялост".
"Искам да знаете, че ние много сериозно се отнасяме към задълженията си към Украйна, които поехме още през 1994 г., ставайки гарант на суверенитета и териториалната цялост на страната ви", заяви Кери.
Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че изявленията на руския му колега Владимир Путин за Крим не заблуждават никого
и предупреди, че с намесата си в Крим Москва ще види влиянието си в региона да отслабне, предадоха световните агенции.
По-рано Путин заяви, че изпращането на руски войски в Крим има за цел да защити руски граждани, но според Обама тези действия са нарушение на международното право.
"Президентът Путин изглежда има различни адвокати, които правят различни тълкувания на действията му. Обаче не мисля, че това заблуждава някого", каза Обама.
"Международната общност осъди извършеното от Русия нарушение на териториалната цялост и суверенитет на Украйна. Ние осъдихме намесата им в Крим и призоваваме за деескалация на ситуацията и незабавното изпращане на международни наблюдатели", добави Обама.
"Всички признават, че дори и Русия да има легитимни интереси в ставащото в съседна страна, това не й дава право да прибягва до употреба на сила за упражняване на влиянието си в тази страна", каза Обама.
Той отхвърли идеята, че дислоцирането на руски войски в Украйна е било "стратегически хитър ход".
"Според мен това не беше проява на сила, а по-скоро знак за факта, че близките до Русия страни са обезпокоени и имат подозрения за подобни намеси. Има опасност това да отдалечи още повече много страни от Русия", предупреди Обама.
Русия все още има възможността да работи с международната общност за стабилизиране на ситуацията в Украйна, отбеляза той.
Има възможност Украйна да е приятел и на Запада, и на Русия, посочи Обама.
Междувременно Русия заплаши днес, че ще отвърне, ако САЩ й наложат санкции заради Украйна, предаде Ройтерс.
"Ще се наложи да отвърнем", заяви говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич. "Както винаги при подобни ситуации, предизвикани от прибързани и безотговорни действия на Вашингтон, подчертаваме: Това не е наш избор", каза Лукашевич.
"Москва нееднократно е обяснявала на Вашингтон, че обявяване на едностранни санкции срещу Русия не се вписва в цивилизованите междудържавни отношения", допълни Лукашевич, цитиран от ИТАР-ТАСС. "Но явно няма ефект. Тогава ще се наложи да отвърнем и не задължително съразмерно", заплаши руският говорител.
Днес по време на пресконференция руският президент Владимир Путин заяви, че изпращането на руски войски в Украйна не е необходимо за момента, но допълни, че Русия си запазва правото за прибегне до всички средства, за да защити гражданите си в страната. Всяко решение за използване на руските въоръжени сили в Украйна ще бъде легитимно, категоричен е Путин.
Въоръжените групи, които взеха властта в Крим, са местни сили за самоотбрана, а не руски войници; Русия няма да провокира сепаратистки действия на полуострова, заяви Путин.
Той заяви още, че Русия не разглежда възможността да присъедини Крим, нито възнамерява да воюва с украинския народ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!