95,5% от участниците на референдума в Крим се произнесоха за присъединяване към Русия, сочат резултатите при 50% преброен бюлетини, съобщи Си Ен Ен.
Жителите на полуострова гласуваха масово и избирателната активност е била над 85 на сто, обяви ръководителят на изборната комисия.
Сепаратисткият премиер на Крим – Сергей Аксьонов, приветства вота като „историческо решение“. Още в понеделник Върховният съвет на Крим ще оформи официалната молба за влизане в състава на Руската федерация, съобщи пред ИТАР-ТАСС първият вицепремиер на кримското правителство Рустам Темиргалиев.
Кримският референдум се състоя, жалби няма, съобщи ръководителят на комисията по референдума Михаил Малишев. Референдумът в Крим съответстваше на международните норми и изцяло отговаряше на демократичните процедури, заяви пред ИТАР-ТАСС ръководителят на мисията от международни наблюдатели Матеуш Пискорски от Полша. „Наблюдателите стигнаха до извода, че всичко отговаря на необходимите стандарти“, допълни представителят на Европейския парламент, гръцкият депутат Харалампос Ангуратис.
Милион и половина избиратели имаха право на глас днес в автономната република. Те трябваше да изберат между интеграция с Русия и разширена автономия в рамките на Украйна.
Още преди затварянето на секциитена площад „Ленин“ в центъра на Симферопол започна огромен митинг, върху сграда на местното самоуправление беше проектиран светещ надпис: „Ние сме в Русия“, а в Севастопол, където също се проведе референдум, се развя руското знаме.
Очакванията за провокации не се сбъднаха, но бяха установени известни нередности
на референдума в Крим.
Като за начало бюлетината не се сгъваше и не се поставяше в плик, а се пускаше в прозрачна урна, което създаде условия за нарушаване на тайната на вота.
В Севастопол няколко десетки гласоподаватели са били видени от журналистка от АФП да започват да пускат бюлетини в урните половин час преди официалното начало на гласуването в 8 ч. местно време. Освен това в някои избирателни секции е било попречено на журналисти, сред които от АФП, да влязат в помещението въпреки акредитациите им, издадени от местните власти.
В Симферопол кампанията в подкрепа на проруския вот не е преставала, както би трябвало да бъде според избирателния закон. Така например репетициите за спектакъла, подготвян за честване на очакваната победа на положителния вот, продължаваха на площад „Ленин“.
Председателят на комисията по референдума Михаил Малишев опроверга слуховете, според които на руски граждани от Русия е било разрешено да гласуват. Той увери, че единствено украинските граждани имат право да се произнесат.
ЕС и САЩ вече и днес повториха, че не приемат референдума за законен и готвят санкции.
Белият дом отхвърля референдума в Крим и определя действията на Русия като опасни и дестабилизиращи, предаде Ройтерс. Според американското президентство Русия ще бъде изправена пред „все по-висока цена“ заради военната интервенция и нарушаването на международното право.
„Отдавна са отминали дните, когато светът спокойно ще стои безучастен, докато някоя страна със сила завладява територията на друга страна“, се казва в съобщението.
Руският президент Владимир Путин пък заяви в телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел по-рано днес, а впоследствие и пред американския президент Барак Обама, че
референдумът е в абсолютно съгласие с международното право.
Той отново каза, че „Русия ще уважи избора на жителите на Крим“.
Русия обаче нагнети вчера допълнително напрежение, когато нейни сили, подпомогнати от хеликоптери и бронирани автомобили, установиха контрол над украинско село извън Крим – първия военен ход, извършен извън територията на полуострова, отбеляза АП. Руски сили установиха контрол и над съседна газова разпределителна станция, изтъквайки необходимостта да предотвратят евентуални терористични нападения. Серхий Астахов, говорител на украинската гранична охрана, заяви днес, че украинските сили са си възвърнали контрола над селото късно снощи след преговори с руските сили, но руснаците още контролират газовата инсталация.
Украинският министър на отбраната Игор Тенюх съобщи, че е договорено краткотрайно примирие и съгласие да се вдигне блокадата на украинските бази до петък, 21 март (датата, на която Държавната дума ще гласува проектозакон, отнасящ се за присъединяването на Крим към Русия). Украинските войници имат заповед да не напускат Крим, но също така и да не излизат от базите си.
В източната част на страната проруски демонстрации събраха днес хиляди привърженици на идеята за сближаване с Москва в Донецк, Харков и Луганск.
Украинският премиер Арсений Яценюк пък поиска Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) да изпрати наблюдатели в югоизточната част на Украйна, включително в Крим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!