С ирия е изпълнила ангажимента си да унищожи цялото си оборудване за производство на химически оръжия.
По този начин Дамаск спази крайния срок в амбициозната си програма за разоръжаване, съобщи Ройтерс, като цитира документ на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО).
ОЗХО уточнява, че нейните екипи са инспектирали 21 от 23-те комплекса в страната, в които се произвежда химическо оръжие.
Останалите два са прекалено опасни, за да бъдат проверени, но химическото оборудване вече е преместено на други места, които експертите са посетили, се казва в документа.
Съгласно сключеното руско-американско споразумение Дамаск се съгласи да унищожи всички свои химически оръжия след като Вашингтон заплаши, че ще използва сила в отговор на нападението със зарин в покрайнините на сирийската столица на 21 август, при което загинаха стотици души.
По план Сирия трябваше да приведе в неизползваем вид всичките си съоръжения за производство на химически оръжия до 1 ноември - цел, която бе изпълнена.
До средата на 2014 г. страната трябва да унищожи всичките си запаси от химическо оръжие.
Междувременно от "Глобъл секюрити нюзуайър" съобщиха, че
сирийското химическо оръжие може да бъде транспортирано за утилизация в Албания.
Според данни на източниците транспортирането на химическото оръжие от Сирия в Албания за ликвидацията му е "все по-вероятно развитие на събитията".
Не е изключено, че освен Албания, Белгия и Франция може да приемат сирийското химическо оръжие за утилизация.
Пол Уокър, един от ръководителите на екоорганизацията Международен зелен кръст, посочи, че САЩ са помолили "повечето, ако не всички от западноевропейските си съюзници" да поемат част от сирийското химическо оръжие с цел ликвидация.
Уокър добави, че "най-реалните варианти" за доставка на оръжието за масово поразяване от Сирия за утилизацията му са Албания, Белгия или Франция.
В случай на реализирането на такава операция най-вероятно ще се използва специално мобилно оборудване на САЩ.
Извозването на химическото оръжие от Сирия най-вероятно ще се извършва от военна авиация, заяви бившият инспектор на ООН по разоръжаването Ричард Бътлър.
Друг американски експерт, Чарлз Дълфър посочи, че е получил информации, според които "Албания е ентусизиарана" във връзка с евентуалното приемане на сирийско химическо оръжие.
Дълфър добави, че участието на Тирана в процеса на ликвидация на запасите от бойни отровни вещества в Сирия може да се използва за "повишаване на статута й".
През 2007 година Албания стана първата страна, утилизирала напълно химическото оръжие, с което е разполагала към момента на присъединяването й към международната Конвенция за забрана на химическите оръжия.
Тогава Албания ликвидира над 16 тона иприт и други отровни вещества, използвайки германско оборудване и техническо съдействие от страна на Швейцария, отбелязва ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!