Р уският план за поставяне на химическия арсенал на Дамаск под международен контрол, който Москва предаде на Вашингтон за проучване, съдържа 4 точки, предаде АФП, като се позова на руския в. "Комерсант".
Първата точка предвижда присъединяване на Дамаск към Организацията за забрана на химическите оръжия.
След това Сирия трябва да разкрие къде се намират химическите й оръжия и местата, на които те се произвеждат.
Третият етап се състои в разрешаване на инспектори от Организацията за забрана на химическите оръжия да влизат в Сирия, за да правят проверки.
А на четвърто място, Дамаск трябва да реши в сътрудничество с инспекторите как да унищожи химическите си оръжия.
Все още не е решено кой ще се заеме с унищожаването на химическите арсенали, пише "Комерсант". Не е изключено Русия и САЩ да се захванат с това съвместно.
Междувременно министърът на външните работи на Франция Лоран Фабиюс заяви, че
докладът на инспекторите от ООН за използването на химическо оръжие в Сирия ще бъде публикуван вероятно в понеделник,
16 септември.
"Докладът ще констатира, че е имало химическа атака и сигурно ще съдържа индикации за източника на кървавата баня", извършена на 21 август край Дамаск. "Предвид факта, че само режимът е имал запаси, носители и мотив, можем да си направим извода", добави Фабиюс, за когото отговорността на режима на Башар Асад е несъмнена.
Той коментира и статията на руския президент Владимир Путин във в. "Ню Йорк таймс", в която руският лидер обвинява бунтовниците, че са извършили химическата атака. "Това не е истина. Това е версия, която разпространяват руснаците от дълго време. Путин играе своята игра", каза Фабиюс.
Ройтерс прогнозира, че в доклада, който предстои да бъде публикуван, инспекторите на ООН няма да определят чия е вината за нападението от 21 август. Според дипломати обаче фактите в документа биха могли да подскажат кой е отговорен за химическата атака. Двама западни дипломати казаха, че
докладът косвено ще посочи, че вина има сирийското правителство.
В него ще бъдат изложени факти, навеждащи на подобен извод. Тези факти може да бъдат например траекториите на снарядите, заредени с токсичен газ, които ще покажат дали те са дошли откъм районите под контрола на бунтовниците или от районите под правителствен контрол, коментира агенцията.
Докладът може бързо да се окаже основа на разговорите между Москва и западните сили относно условията, при които Сирия да предаде химическите си оръжия под международен контрол и параметрите на бъдещата резолюция за Сирия в Съвета за сигурност.
Според дипломати, цитирани от Ройтерс, докладът може да се появи по всяко време между уикенда и края на идната седмица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!