Р усия и САЩ споделят обща позиция за това как да бъдат унищожени химическите оръжия в Сирия, заяви руският президент Владимир Путин след среща с американския държавен секретар Джон Кери, предаде Ройтерс.
"Ние имаме общо разбиране за това какво е нужно да се направи и как.
Много се радвам, че президентът Обама заема тази позиция (за химическите оръжия-б.ред.)", каза Путин пред репортери в края на срещата на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Индонезия.
Според него определеният от експертите едногодишен срок за унищожаване на сирийския химически арсенал е реалистичен, посочва ИТАР-ТАСС.
Той предложи кръгът на участниците в конференцията Женева-2 да бъде разширен с
включването на големи ислямски държави като Индонезия.
Що се отнася до съдбата на сирийския президент Башар Асад, Путин за пореден път подчерта, че този въпрос трябва да се реши не от Русия или от която и да е друга държава, а от сирийския народ.
Руският президент допълни, че разногласията между Русия и САЩ по сирийския въпрос са имали технически характер.
"САЩ не се стремят на власт да дойде "Ал Кайда", нали?", каза Путин. По думите му среща между него и Обама може да има, когато "назрее необходимост" за това.
По повод нападението срещу руски дипломат в Холандия Путин заяви, че това е "грубо нарушение на Виенските конвенции" и Москва настоява за разяснение и извинение по случая и за наказване на виновните, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун предлага да се създаде
съвместна мисия на ООН и Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО),
предназначена за унищожаването на сирийския химически арсенал.
В доклад, предаден вчера на Съвета за сигурност на ООН Бан Ки-мун посочва, че мисията може да наброява около сто души и да бъде базирана в Дамаск и на Кипър.
Отчитайки сегашната обстановка, присъствието на съвместната мисия в Сирия ще бъде ограничено, в страната ще бъде разположен само този персонал, чието присъствие е необходимо за изпълнение на поставените задачи, се казва в доклада.
Офисът в Дамаск ще служи за оперативна база, а на остров Кипър може да се създаде още една
база, която да оказва поддръжка в унищожаването на сирийските химически оръжия, предлага генералният секретар на ООН.
Екипите, отправящи се за Сирия за инспекции и с други цели, отначало ще бъдат изпращани на тази спомагателна база за планиране на предстоящите мисии, се пояснява в доклада.
Бан Ки-мун предлага също да се назначи специален координатор, който ще се занимава с въпросите, свързани с унищожаването на сирийските химически оръжия.
Съвместната мисия ще бъде оглавена от специален цивилен координатор, който ще бъде назначен от мен след подробни консултации с генералния директор на ОЗХО, се посочва в доклада.
Специалният координатор ще представя отчети на ръководителите на ООН и на ОЗХО, ще съгласува работата на съвместната мисия и ще взаимодейства със сирийското правителство, опозицията и международната общност, уточнява Бан Ки-мун.
Малък екип от двайсетина експерти от ООН и ОЗХО вече се намират в Сирия от 1 октомври, за да започнат унищожаването на сирийския химически арсенал, с "пълното сътрудничество" на правителството, изтъква в доклада си генералният секретар на ООН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!