Масовото убийство с предполагаемо химическо оръжие в Сирия не може и не трябва да остане ненаказано, заяви френският президент Франсоа Оланд в интервю за в. "Монд".
"В противен случай ще се създаде риск от ескалация, при която използването на този род оръжия ще се превърне в нещо банално и ще застраши други страни", посочи държавният глава.
Той поясни, че не подкрепя международна интервенция, която би имала за цел свалянето от власт на диктатора, но добави, че режимът трябва да бъде спрян да извършва непоправими действия срещу народа си.
Президентът не изключи въздушни удари преди 4 септември, сряда,
датата, на която ще има заседание френският парламент, на което ще се гласува резолюция за Сирия.
Държавният глава посочи, че подкрепя пропорционално и твърдо действие срещу режима, но добави, че всички варианти са на масата.
Оланд заяви, че отказът на Великобритания да се намеси в Сирия не променя с нищо френската позиция по въпроса. "Всяка страна сама решава дали да участва или не в дадена операция", посочи той.
Вчера Оланд заяви, че
политическото решение трябва да остане основната цел за Сирия,
но "то може да се постигне само ако опозиционната коалиция успее да се изяви като алтернатива с необходимата сила, преди всичко на армията, и ако международната общност успее да спре ескалацията на насилието, за което касапницата с химически оръжия е само един пример."
В началото на седмицата френският държавен глава обяви, че Франция е готова да накаже онези, които "взеха скандалното решение да използват токсичен газ срещу невинни хора в Сирия".
Президентът посочи, че светът е длъжен да защитава цивилните и да реагира. "Днес наша отговорност е да търсим най-подходящия отговор на издевателствата на режима", посочи Оланд и добави, че решението за този отговор ще бъде взето, веднага след като завърши основната част от мисията на инспекторите на ООН, които работят в Сирия.
Той съобщи, че Париж е решил да увеличи военната помощ за сирийската опозиционна коалиция, която е законен представител на сирийския народ.
Говорейки за отговорността на френската държава да защитава цивилните, Оланд спомена, че тази отговорност е дефинираната през 2005 г. от Общото събрание на ООН, когато е приета доктрината за защита на цивилното население. По този начин френският президент като че ли изневери на досегашната си позиция, че Франция няма да взима участие във военна операция в Сирия без мандат от Съвета за сигурност на ООН.
Според социологическо проучване
повече от половината французи (59%) са против възможността страната им да се присъедини към каквито и да било военни действия в Сирия.
Междувременно обаче Франция изпрати в източната част на Средиземно море фрегатата "Шьовалие Пол" - един от най-модерните кораби във френския военноморски флот.
Вчера говорителката на френското правителство Нажат Вало Белкасем каза, че ответен удар с военни средства от страна на Запада в отговор на предполагаемото нападение с химически оръжия, извършено от режима в Дамаск, е сложен за планиране.
Сложно е, защото "трябва да получим съгласие от много съюзници и партньори - нещо, което се опитваме да постигнем в Съвета за сигурност на ООН, но има държави като Китай и Русия, които създават известни затруднения".
Сложно е, също така, тъй като трябва да "помним, че не става дума просто да накажем и да попречим на сирийския режим да предприеме нова атака от този тип - това вече би било прекалено - но също така да намерим изход от кризата", добави говорителката.
"Изключително важно е, ако международната общност се намеси, да го направи в условия, които да позволят на страната след това да се възстанови", заяви Белкасем.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!