Р еших, че Съединените щати трябва да се намесят в Сирия, но ще поискам разрешение от Конгреса за употреба на сила и с ограничен размах, заяви президентът на САЩ Барак Обама в изявление от Белия дом, излъчено директно от Си Ен Ен.
В изявлението си от Белия дом Обама посочи, че удар може да бъде нанесен във всеки един момент, когато САЩ решат.
Обама изтъкна, че нападението с химически оръжия в Сирия е най-тежкото през XXI вел. По думите му това е нападение срещу човешкото достойнство и представлява сериозна заплаха за националната сигурност.
Президентът допълни, че е разговарял и с четиримата най-високопоставени ръководители в Конгреса и те ще насрочат дебат и гласуване веднага щом Конгресът се събере да заседава отново.
Той каза, че смята, че има властта да проведе военна акция и без Конгреса, но вярва, че трябва да има дебат.
Не можем да си затваряме очите за това, което се случва в Дамаск, отбеляза президентът.
Военната акция срещу Сирия ще бъде ограничена по мащаби и време, като интервенция на американски войски на територията на страната няма да има, подчерта Обама, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър заедно с други републикански лидери заявиха в комюнике, че
въпросът за военна намеса в Сирия ще бъде разгледан през седмицата от 9 септември,
предаде Ройтерс. Съобщението беше разпространено след изявлението на президента Барак Обама в Белия дом, в което той обяви, че САЩ трябва да се намесят в Сирия в отговор на нападението с химически оръжия срещу цивилни, но че ще поиска преди това одобрение от Конгреса за употреба на военна сила.
Лидерът на републиканците в Сената на САЩ Мич Макконъл изтъкна от своя страна, че ролята на Обама като главнокомандващ винаги укрепва, когато той се обръща за подкрепа към Конгреса.
Конгресът е във ваканция до 9 септември, което отдалечава перспективата от непосредствен военен удар срещу режима на Башар Асад.
На свой ред британският премиер Дейвид Камерън заяви, че подкрепя позицията на Барак Обама за Сирия,
след като американският президент посочи, че ще иска одобрение от Конгреса за военна намеса в отговор на употребата на химически оръжия срещу цивилни, предаде Ройтерс.
Плановете на Камерън страната му да се присъедини към евентуална военна намеса бяха отхвърлени от парламента в четвъртък през нощта.
Снощи, без още да е взел окончателно решение по сирийската криза, президентът Барак Обама заяви, че употребата на химическо оръжие от режима в Сирия е предизвикателство към света и то ще получи отговор, съобщи Нова телевизия.
Към момента обаче американските военни все още обмислят различни варианти за действие.
След заседание с членовете на своя съвет за национална сигурност,
Обама отбеляза пред журналисти, че във Вашингтон разглеждат възможността за ограничена по обхват и във времето военна операция.
Той подчерта, че не става въпрос за продължителна кампания и че не предвижда навлизане на американски части в територията на арабската страна.
Употребата на химическо оръжие от сирийския режим е предизвикателство към света, което ще получи отговор, категоричен беше президентът.
По думите му САЩ искат да отправят послание не само към Дамаск, но и други по света във връзка с използването на оръжия за масово поразяване.
Игнорирането на подобни нарушения на международното право не отговаря на националните интереси на САЩ, подчерта Барак Обама.
Той обърна внимание и на невъзможността на Съвета за сигурност на ООН да предприеме действия при "ясно нарушение на международните закони".
Едновременно с това Обама призна, че сами по себе си военните удари няма да решат проблемите на Сирия и отново даде да се разбере, че целта на евентуална военна операция няма да бъде свалянето на управляващия страната режим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!