В еликобритания и Германия няма да участват във военни действия срещу Сирия, стана ясно само в рамките на няколко часа.
Британският министър на отбраната Филип Хамънд заяви, че Обединеното кралство "няма да участва в каквито и да било военни действия" срещу арабската страна, след като правителството неочаквано загуби важен парламентарен вот по този въпрос, предаде Ройтерс.
Хамънд посочи още, че Съединените щати, ключов съюзник на Великобритания, ще бъдат разочаровани, но добави, че не вярва липсата на британско участие да спре въпросната акция.
Правителственото предложение, подкрепящо присъединяване на Великобритания към евентуален военен удар в Сирия, беше отхвърлено от парламента с 285 на 272 гласа, а премиерът Дейвид Камерън заяви, че ще се съобрази с мнението на законодателния орган.
В интервю за в. "Нойе оснабрюкер цайтунг", цитирано и от в. "Велт"
германският външен министър Гидо Вестервеле заяви, че и Германия няма да участва в евентуална военна операция в Сирия.
"Не са искали от нас" подобно участие и "ние не го планираме", заяви министърът. Той отново изтъкна, че за вземането на решение за Сирия е необходима "единна позиция на Съвета за сигурност на ООН". Пълната версия на интервюто ще бъде публикувана утре.
Кампанията на САЩ по подготвянето на световното обществено мнение за въздушен удар срещу Сирия не даде плодове, коментира ИТАР-ТАСС. Американските съюзници в НАТО един по един започнаха да се отказват от участие във война срещу близкоизточната държава без съответната резолюция от Съвета за сигурност на ООН.
Според осведомен източник от Брюксел най-малко 12 страни от НАТО вече са изключили възможността да вземат участие във военна операция срещу Сирия, ако тя не е одобрена от Съвета за сигурност.
След като Великобритания заяви, че няма да участва във военна намеса срещу арабската страна, Белият дом съобщи, че американският президент Барак Обама ще вземе решение по сирийския въпрос, изхождайки от интересите на САЩ, предаде ИТАР-ТАСС.
"Решението на Обама ще бъде ръководено от това, което е в най-добрия интерес на Съединените щати", заяви Белият дом, цитиран от Ройтерс.
Американският държавен глава смята, че "ключови интереси на САЩ са заложени на карта" и че "страните, които нарушават нормите за химическото оръжие, трябва да бъдат държани отговорни", посочва още Белият дом.
"Видяхме резултата от парламентарния вот в Обединеното кралство тази вечер. САЩ ще продължат да се консултират с британското правителство, един от най-близките ни съюзници и приятели", посочи още говорителят на Белия дом Кейтлин Хейдън.
Финансовият министър на Кралството Джордж Озбърн също е на мнение, че решението на британския парламент няма да навреди на сътрудничеството между Лондон и Вашингтон. "Струва ми се, че през последните 24 часа бе допуснато известно преувеличение. Отношенията (на Великобритания) със САЩ датират много отдавна, много са задълбочени и се поддържат на много равнища", каза министърът.
Британците обаче трябва да се замислят дали страната им желае да играе важна роля в световните дела, каза Озбърн. "Великобритания ще трябва да си направи самоанализ и да реши дали желае все така да играе голяма роля в поддържането на международната система", заяви той.
Съединените щати ще продължат усилията за сформиране на международна коалиция,
която да отговори на предполагаемото използване на химическо оръжие срещу цивилни от режима в Дамаск. Това заяви днес в Манила шефът на Пентагона Чък Хейгъл, съобщиха Ройтерс и Франс прес.
"Нашият подход е да продължим да търсим международна коалиция, която да действа съгласувано", каза Хейгъл.
Планът за бъдещите стъпки на Турция по отношение на Сирия и аспектите на евентуално участие на Анкара във военна операция срещу режима на Башар Асад бяха в центъра на вниманието и на извънредно заседание на турското правителство снощи, съобщи ИТАР-ТАСС.
То се състоя при затворени врати под председателството на премиера Реджеп Тайип Ердоган и с участието на редица министри, началника на генералния щаб и ръководителите на разузнаването.
Според телевизия Си Ен Ен Тюрк на срещата са били обсъдени също дипломатическите усилия на Турция за решаване на конфликта в Сирия и общите положения в "пътната карта" на Анкара, която би могла да убеди международната общност да предприеме конкретни мерки.
Ердоган изслуша мненията на ръководителите на силовите ведомства относно необходимостта от нов мандат за армията. Издаденият от парламента миналата година мандат дава право на армията да предприема всички необходими мерки за гарантиране на националната сигурност в случай на каквато и да е агресия от страна на Сирия.
Бяха изказани мнения обаче, че за участие в международна военна операция парламентът трябва отново да гласува, тъй като вече не става дума за обезпечаване на сигурността в границите на Турция, а за бойни действия извън пределите й, дори ако става дума само за логистично участие на Турция.
На заседанието бяха обсъдени също въпросите за повишаване на нивото на сигурност на сирийската граница и за възможно създаване на буферна зона там.
Турция засега не коментира вероятността за свое непосредствено участие в подготвяната военна операция в Сирия, но по-рано външното министерство на страната заяви, че при липса на ефективно решения от страна на Съвета за сигурност на ООН Турция ще се присъедини към антисирийската международна коалиция, ако сформирането й бъде одобрено от други държави.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун ще се срещне днес с дипломатите на страните постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН (САЩ, Китай, Русия, Великобритания и Франция), за да обсъдят ситуацията в Сирия. Зам.-официалният представител на генералния секретар на ООН - Фанхан Хак, потвърди, че срещата може да се състои, но не уточни времето на провеждането й.
САЩ констатираха, че сирийското правителство е извършило мащабна атака с химически оръжия срещу цивилни миналата седмица, заяви вчера президентът Барак Обама, цитиран от АП.
По думите му САЩ са проучили доказателствата и не смятат, че опозицията разполага с химически оръжия или със средства да нанася удари с тях.
Обама каза, че не е решил каква ще е реакцията на Вашингтон.
Белият дом заяви, че планира възможен военен отговор, като същевременно търси подкрепа от международни партньори. В същото време говорителката на Белия дом - Мари Харф, заяви, че Съединените щати ще предприемат действия срещу сирийското правителство
дори и без подкрепата на съюзници или ООН,
защото дипломатическата безизходица не трябва да пречи на реакцията на предполагаемата химическа атака край Дамаск миналата седмица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!