Ц ената на евентуални военни удари в Сирия не се очаква да бъде изключителна, въпреки че една крилата ракета "Томахок" струва 1,5 млн. долара, предаде Франс прес, като цитира командващия американските военноморски сили адмирал Джонатан Грийнърт.
На този етап сумите не са изключителни,
заяви адмиралът в реч в американския мозъчен тръст "Институт Ентърпрайз".
Вчера американският министър на отбраната Чък Хейгъл спомена в Камарата на представителите в Конгреса сумата от няколко десетки милиона долара като цена на евентуалните удари по Сирия.
Преди малко повече от месец, оценките на висши военни в САЩ, бяха по-различни - повече от 1 млрд. долара на месец.
Повечето от корабите, от които могат да се изстрелват ракети в зоната на Сирия, са там и без това в рамките на тяхното обичайно дислоциране, посочи сега адмиралът.
Той остави настрана случая със самолетоносача "Нимиц" и корабите, които го ескортират, три миноносеца и един крайцер. Тази военноморска група трябваше да се върне в САЩ след мисия в района на Персийския залив, но беше пренасочена към Червено море.
Седмичната цена за разполагане на миноносец е 2 млн. долара, а тази на въздушна група (около 80 машини, превозвани от самолетоносач) е
25 млн. долара за рутинни операции и 40 млн. долара в случай на продължителни операции.
Ако не се прибягва до удари, извършвани от бомбардировачите В-2, произведени по технологията стелт, цената на ударите би трябвало следователно да зависи от броя на ракетите "Томахок", изстреляни от военноморските сили.
Тези ракети вече са платени, но ако бъдат изстреляни, военноморските сили трябва да ги подменят.
През първите дни на интервенцията в Либия са били изстреляни 110 ракети "Томахок". Тогава американското участие в операцията струваше общо 1 млрд. долара.
Според Гордън Адамс, специалист по бюджета в сферата на отбраната, цената на ударите в Сирия, като се включат и премиите на военните, участващи в операцията и използваното гориво,
ще бъде най-много 100-200 млн. долара.
Девет държави вече са изразили подкрепата си предложената от Белия дом резолюция за разрешаване на военни удари срещу Сирия, съобщи говорителят на Държавния департамент Джен Псаки.
Представителката на американското дипломатическо ведомство уточни, че става въпрос за
Албания, Австралия, Дания, Канада, Косово, Полша, Румъния, Турция и Франция.
Според нея най-малко 30 държави или международни организации са посочили в неофициални или частни разговори, че режимът на Башар Асад е отговорен за химическите атаки на 21 август край Дамаск.
Точна информация за това как ще бъде оказана подкрепа за САЩ от други страни Псаки не даде.
Разбира се, водят се множество отделни разговори за желанието на някои страни да участват в една или друга форма - военна, финансова, или обществена подкрепа, каза тя.
Постоянният представител на САЩ в ООН Саманта Пауър
обвини Москва, че е превърнала Съвета за сигурност в заложник,
като е блокирала действията в него срещу Сирия.
Системата защитава прерогативите на Русия, покровителката на режима, който най-безочливо извърши най-голямото химическо нападение за четвърт век, в момент в който ООН беше изпратил в същия град инспектори по химическите оръжия, заяви Пауър.
Тя посочи още, че нищо в отношенията на САЩ с Русия не може да поражда оптимизъм за напредък по сирийския въпрос в Съвета за сигурност и разкритикува неговата структура, която дава възможност на петте постоянни членки да налагат вето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!