П ланираният военен удар срещу Сирия заради употребата на химически оръжия от нейна страна няма да е само символичен, а значително ще намали военната мощ на президента Башар Асад, заяви на изслушване в комисията за външни работи на Камарата на представителите министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл, цитиран от Ройтерс.
Шефът на Пентагона каза също, че по негово мнение вероятността Асад отново да използва химически оръжия е доста голяма, ако САЩ не предприемат действия, за да дадат да се разбере ясно, че употребата на такива оръжия е неприемлива. Държавният секретар Джон Кери се съгласи, като според него вероятността за това е стопроцентова, отбелязва Ройтерс.
На същото изслушване началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Мартин Демпси съобщи, че
военното командване на САЩ продължава да уточнява списъка с военните обекти в Сирия, по които може да се нанесе удар,
ако такава заповед бъде дадена от президента Обама.
Демпси отбеляза, че главната цел на такава операция ще е да се овладее и ограничи възможността на сирийските власти да използват в бъдеще химически оръжия. Ударите ще са насочени срещу оръжейни складове и ракетни системи и средства на противовъздушната отбрана, посочи той.
Руското външно министерство предупреди, че ударите може да засегнат, преднамерено или непреднамерено, ядрени обекти.
Демпси също заяви, че сирийските правителствени войски се готвят за нападение, преместват въоръжения на други места и превозват пленници към обектите, които може да са мишена на удари, за да образуват жив щит.
Според Джон Кери
американски военен удар по Сирия едва ли ще доведе до сблъсък с Русия -
ключов съюзник на Сирия, който блокира усилията да се санкционира Дамаск в Съвета за сигурност на ООН.
"Руският външен министър Сергей Лавров ясно даде да се разбере, че Русия не възнамерява да води война заради Сирия", заяви Кери пред комисията, цитиран от Ройтерс.
Кери каза, че Лавров и руският президент Владимир Путин ясно са дали да се разбере в разговори, че "Сирия не се издига до това ниво на конфликт".
Русия е важен доставчик на оръжия на правителството на Башар Асад. През юни тя заяви, че е разположила 16 бойни кораба в Средиземно море, което е първото й постоянно военноморско дислоциране там от края на СССР. Миналата седмица Москва обяви, че изпраща два бойни кораба в източната част на Средиземно море на редовна ротация. Американски военни представители омаловажиха този ход като казаха, че руснаците редовно извършват такива ротации на свои бойни кораби, както правят и американците. Кери също заяви, че руските кораби не са заплаха.
"Корабите им стоят настрана. Те не представляват заплаха и не мисля, че такова нещо би се случило", заяви Кери, вероятно имайки предвид възможността за руски ответен удар на евентуални военни действия на САЩ срещу Сирия.
Очаква се ограничените военни удари срещу Сирия да струват десетки милиони долари, заяви Чък Хейгъл.
Кери съобщи, че арабски страни са изразили готовност да финансират операцията.
Министерството на отбраната на САЩ досега не е посочвало конкретни числа за цената на евентуалната операция. Говорител на Пентагона заяви по-рано днес, че военните удари вероятно ще бъдат финансирани с налични ресурси на министерството и няма да бъдат искани допълнителни средства.
Междувременно
комисията за външни работи на Сената на САЩ одобри проект за военни удари срещу сирийския режим.
Сенаторите в комисията приеха с 10 на 7 гласа проекта за "ограничена намеса" в Сирия с максимално времетраене 60 дни с възможност то да бъде удължено до 90 дни, без дислоциране на сухопътни сили. Резолюцията е изготвена от председателя демократ на комисията Робърт Менендес и водещият републиканец в нея сенатор Боб Коркър.
Това бе първото гласуване в Конгреса на САЩ за разрешение за употреба на военна сила от октомври 2002 г. насам, когато законодателният орган даде на президента Джордж У. Буш разрешение за военната операция в Ирак.
Очаква се пълният състав на Сената да гласува проекта следващата седмица.
Белият дом приветства решението на комисията.
"Приветстваме Сената за бързите действия и преодоляването на партийните различия в името на националната ни сигурност.
Убедени сме, че Америка е по-силна, когато президентът и Конгресът действат заедно", заяви говорителят на Белия дом Джей Карни. Военната операция, за която става дума в предложената от администрацията резолюция, ще позволи отстояването на националните интереси на САЩ чрез снижаване на възможностите на режима на Башар Асад да използва химически оръжия, добави Карни. "Белият дом ще продължи сътрудничеството с Конгреса по осигуряване подкрепа за военния отговор, който има за цел да попречи на използването на химически оръжия", отбеляза говорителят.
Председателят на Камарата на представителите на САЩ републиканецът Джон Бейнър отказа да се срещне с руска парламентарна делегация за обсъждане на Сирия, съобщи говорителят му, цитиран от АФП. На 2 септември Русия обяви, че изпраща тази делегация с надеждата да повлияе на водените в Конгреса дебати дали да се води военна операция срещу сирийския режим. Москва е твърдо против военна намеса срещу сирийския си съюзник. Говорител на руското посолство във Вашингтон, цитиран от Си Ен Ен, обаче заяви, че посещението на делегацията се запазва и ще се състои следващата седмица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!